Z danych statystycznych gromadzonych przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) wynika, że około 50 proc. wszystkich zaburzeń zdrowia psychicznego prowadzących do nadużywania środków psychoaktywnych, agresji i przemocy oraz innych zachowań antyspołecznych, rozmaitych wykroczeń i ogólnego zaniedbania zaczyna się w okresie dojrzewania. U 10–20 proc. dorastających identyfikuje się problemy ze zdrowiem psychicznym. Z tego względu WHO w swoim głównym dokumencie: "Polityka Ochrony Zdrowia Psychicznego. Plany i Programy" z 2004 r. uznaje ochronę zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży za priorytet w polityce ochrony zdrowia.
Radomski Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli zorganizował konferencję "Drogi do zdrowej szkoły - wspieranie zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży", która ma pomóc zarówno uczniom, jak i nauczycielom. - Radomski Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli jest placówką szybko reagującą na potrzeby społeczności szkolnej i dlatego w bieżącym roku w ofercie Ośrodka dominować będzie tematyka związana z różnymi sposobami wspierania zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży - mówi Edyta Wójcik – dyrektorka Radomskiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli. - Webrinaria prowadzone będą bezpłatne w ramach projektu "Drogi do zdrowej szkoły". Głównym celem projektu jest udzielenie pomocy uczniowi znajdującemu się w kryzysie emocjonalnym i jego rodzicom poprzez wsparcie nauczycieli pracujących w przedszkolach, szkołach i placówkach, których organem prowadzącym jest Gmina Miasta Radomia.
Wybór tematów poprzedzony został badanie przeprowadzonym w czerwcu. Zainteresowanie przedsięwzięciem wyraziło do tej pory 26 dyrektorów. Ich placówki objęte będą kompleksowym wsparciem. Każda rada pedagogiczna będzie mogła uczestniczyć w czterech szkoleniach dotyczących bezpieczeństwa emocjonalnego uczniów, efektywnej współpracy z rodzicami oraz higieny psychicznej nauczycieli. Przewidziane są zajęcia na temat agresji, autoagresji, uzależnień, motywowania do nauki, sposobów podnoszenia poczucia własnej wartości i odpowiedzialności rodziców za wychowanie i kulturę dziecka. Szkolenia rad pedagogicznych rozpoczną się w październiku i potrwają do marca 2024 r. Prowadzone będą online, z wykorzystaniem platformy Teams. Ich efektem będzie większa wiedza ok. 1000 radomskich nauczycieli na temat przyczyn kryzysu emocjonalnego u dzieci i młodzieży oraz sposobów wspierania podopiecznych. Konferencja "Drogi do zdrowej szkoły - wspieranie zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży" jest wydarzeniem inaugurującym działania projektowe.
Podczas spotkania dr Maciej Dębski z Fundacji Dbam o Mój Z@sięg z Instytutu Socjologii Uniwersytetu Gdańskiego przedstawił prezentację pt. "Kondycja psychiczna dzieci i młodzieży w zdigitalizowanym świecie - w kierunku właściwego rozwiązania problemu na podstawie wybranych wyników badań"; sierż. szt. Kamil Warda z Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji z siedzibą w Radomiu mówił o hejcie i mowie nienawiści; Anna Lewandowska-Zaczek, psycholog, doradca metodyczny RODoN wygłosiła prelekcję pt. "Zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży a rzeczywistość w pracy psychologa szkolnego"; Katarzyna Wolska, lek. spec. psychiatra dzieci i młodzieży mówiła o tym, jak nauczyciel może wspierać zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży.
czd/mm, fot. cozadzien.pl/ Aleksandra Podlaska