Radio Rekord Radom 29 lat z Wami Radio Rekord Radom 29 lat z Wami
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjEiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+DQo=
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjEiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+DQo=

Jakie plany na weekend? Sprawdźcie!

Jakie plany na weekend? Sprawdźcie!

Piątek, 14 lipca

Prace Kacpra Gaczkowskiego w Resursie

O godz. 18 w Resursie Obywatelskiej odbędzie się wernisaż wystawy prac Kacpra Gaczkowskiego „Studium postaci – rysunek i malarstwo”. Kacper Gaczkowski (rocznik 2004) jest uczniem Zespołu Szkół Plastycznych im. Józefa Brandta w Radomiu. Uprawia rysunek (zwłaszcza węglem) i malarstwo. Najchętniej posługuje się farbami akrylowymi, ale ostatnio interesują go także pastele. Inspiracje czerpie z wielu źródeł. To przede wszystkim artyści takich nurtów jak: impresjonizm, postimpresjonizm, romantyzm oraz barok i secesja. Motywują go również mniej znani twórcy współcześni, których warsztat i pracę śledzi w mediach społecznościowych. Prace składające się na wystawę „Studium postaci – rysunek i malarstwo” umożliwiły młodemu artyście ukazanie inności, odmienności uwiecznionych na nich ludzi. Stały się też swoistym wyzwaniem – dzięki nim mógł poszukiwać różnych sposobów ujęcia cech charakterystycznych danej osoby. Wstęp wolny.

Sobota, 15 lipca

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjciIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjciIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+

„Tańscy z Pieczysk” w skansenie

W Muzeum Wsi Radomskiej po raz drugi obchodzone będą urodziny Czesława Tańskiego. Kolejna, 161. rocznica przyjścia na świat tego wybitnego artysty i konstruktora lotniczego ma być poświęcona przypomnieniu jego sylwetki i zaprezentowaniu dziejów majątku w Pieczyskach, gdzie się urodził. (Autentyczny dwór z Pieczysk w skansenie zaaranżowany jest na dwór z drugiej połowy XIX wieku). W godz. 12.00-14.30 w dworze z Brzeziec zaplanowano konferencję naukową „Dwór z Pieczysk i jego właściciele. Historia i teraźniejszość”. Prelegenci i tytuły referatów: dr hab. Sebastian Piątkowski, „Rzeczy potrzebne, rzeczy zbytkowne. Wnętrza dworów ziemiańskich w okolicach Radomia w pierwszej połowie XIX wieku”; dr Kamil Szpunar, „Źródła do dziejów Pieczysk w zasobach Archiwum Głównego Akt Dawnych w Warszawie i Archiwum Państwowego w Radomiu”; mgr Tadeusz Murzyn, „Ród Tańskich i ich związki z Pieczyskami”; mgr Andrzej Rola-Stężycki, „Budownictwo rezydencjonalne w Grójeckiem”; mgr Andrzej Żytnicki, „Plebania czy dwór? Dzieje translokacji i ekspozycji muzealnej na przykładzie obiektu z Pieczysk”; mgr Przemysław Bednarczyk, „Popularność Czesława Tańskiego w dwudziestoleciu międzywojennym i dziś. Analiza porównawcza”. O godz. 15 odbędzie się premiera filmu dokumentalnego „Z wizytą u Tańskich”. Akcja dokumentu rozgrywa się w jednej z muzealnych zagród, a także we dworze z Pieczysk. Do Czesława Tańskiego, znanego konstruktora lotni i malarza, przyjeżdża dziennikarz, by przeprowadzić wywiad. Sceny fabularne, w których główny bohater buduje lotnię prowadząc rozmowę z dziennikarzem „Tygodnika Ilustrowanego” uzupełniają animacje złożone z archiwaliów rodzinnych i dokumentów. Dzięki nim widz pozna życie i dokonania Czesława Tańskiego, zarówno jako malarza, jak i konstruktora. W rolach głównych wystąpili: Łukasz Stawowczyk (Czesław Tański) i Karol Puciaty (dziennikarz). Wydarzeniu towarzyszyć będzie wystawa plenerowa oraz prezentacja repliki lotni Czesława Tańskiego.

Niedziela, 16 lipca

Strefa Komfortu 2023 – warsztaty dla dzieci. Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej „Elektrownia” zaprasza o godz. 12 na warsztaty architektoniczne dla dzieci „Jak coś zbudować?”. Prowadzenie: Katarzyna Witt (Kolektor). Każdy z nas choć raz budował coś z klocków. Ale czy próbowaliście wymyślać własne klocki? Podczas warsztatów będzie można poeksperymentować z architektonicznym modułem. W ramach działania twórczego wymyślimy własne klocki do budowania i wzniesiemy pawilony będące efektem testowania różnych materiałów i ich możliwości. Zajęcia dla dzieci w wieku 5-12 lat. Zapisy: edukacja@mcswelektrownia.pl. Liczba miejsc ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń. Koszt 10 zł od uczestnika.

Niedziela na Rynku

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjQxIiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0K
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjQxIiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0K

Resursa Obywatelska zaprasza w godz. 14-19 na kolejną Niedzielę na Rynku. Tym razem motywem przewodnim będzie żywioł ziemi. Nie zabraknie warsztatów ekologicznych i wielu innych atrakcji. Gmina Orońsko zaprezentuje krzemień czekoladowy, czyli niezwykle ważny surowiec wykorzystywany do wytwarzania różnego rodzaju narzędzi. Teatr Mozaika z kolei wystąpi z interaktywnym koncertem „Grajmy w zielone”. - Chcemy grać z dziećmi w zielone, opowiadać im o tym, co zielone i dawać im to, co zielone, czyli żywe, naturalne, nieprzetworzone. Wierzymy, że trzeba w mądry i jednocześnie zabawny sposób wspierać dzieci w świadomości ekologicznej tak, aby mogły wykształcać w sobie dobre nawyki – zapowiadają twórcy spektaklu. Dzięki ciekawej historii, wpisanej w konwencję teatru lalek, zarówno mali, jak i duzi będą się świetnie bawić, obserwując przygody Wiewióry, Mądrej Sowy i Bobra. A z pomocą lubianego przez dzieci i nośnego medium, jakim jest piosenka, podjęte będą ważne dla ekologii kwestie: dbałość o naturę, życie w stylu zero waste, nawyk segregowania śmieci i czuwania nad swoim otoczeniem. Wstęp wolny.

Koncert Guzowianek

Radomski Klub Środowisk Twórczych i Galeria „Łaźnia” zaprasza o godz. 17 do muszli w parku im. Tadeusza Kościuszki na koncert w ramach „Lata z Łaźnią”. Będzie można posłuchać Młodzieżowego Zespołu Ludowego Guzowianki, założonego w 2014 roku przez Wioletę Fijałkowską. Obecnie to ponad 50 osób śpiewających i grających z gmin: Orońsko, Szydłowiec, Wolanów, Radom, Przysucha, Skarżysko-Kamienna i Mirów. Na zajęciach uczniowie poznają stare utwory ludowe, ale też uczą się utworów skomponowanych lub zaaranżowanych przeze Wioletę Fijałkowską. Niedzielny koncert będzie także promocją najnowszego teledysku do utworu „Ech, poleczko”. Zespół jest w trakcie nagrywania drugiej autorskiej płyty. Gościem specjalnym koncertu Guzowianek będzie Megitza, czyli Małgorzata Barbara Babiarz – polska wokalistka, kompozytorka i kontrabasistka. Łączy world music z nowoczesnym brzmieniem jazzu, popu, surf rocka i swingu. Wstęp wolny.

 

Chcemy, żeby nasze publikacje były powodem do rozpoczynania dyskusji prowadzonej przez naszych Czytelników; dyskusji merytorycznej, rzeczowej i kulturalnej. Jako redakcja jesteśmy zdecydowanym przeciwnikiem hejtu w Internecie i wspieramy działania akcji "Stop hejt".

Dlatego prosimy o dostosowanie pisanych przez Państwa komentarzy do norm akceptowanych przez większość społeczeństwa. Chcemy, żeby dyskusja prowadzona w komentarzach nie atakowała nikogo i nie urażała uczuć osób wspominanych w tych wpisach.

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjMiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+DQo=
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjMiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+DQo=

#WieszPierwszy

Najnowsze wiadomości

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjE1IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0K
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjE1IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0K

Najczęściej czytane

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjE5IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0K
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjE5IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0K

Polecamy