Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu Radio Rekord Radom 29 lat z Wami Radio Rekord Radom 29 lat z Wami
poniedziałek, 23 czerwca 2025 11:44
ReklamaElmas wędliny

Lepsza opieka dla pacjentów z cukrzycą i otyłością

W Oddziale Chorób Wewnętrznych Radomskiego Szpitala Specjalistycznego został wyodrębniony Pododdział Diabetologii i Leczenia Otyłości. To pierwszy taki pododdział w Radomiu.

Powstanie pododdziału ma poprawić jakość opieki dla osób z cukrzycą i otyłością.

- Powstanie pododdziału poprawia jakość specjalistycznej opieki lekarskiej, co pozwala zmniejszyć ryzyko niezwykle groźnych powikłań cukrzycy i otyłości u wielu pacjentów. Naszym celem jest wprowadzenie do leczenia pacjentów najnowszych dostępnych leków oraz systemów ciągłego monitorowania glikemii, a także zapewnienie nieustannej edukacji – mówi lek. Dorota Młodawska-Chołuj, diabetolożka w Radomskim Szpitalu Specjalistycznym.

Pacjent, który chciałby skorzystać z takiej pomocy i zmaga się z cukrzycą lub otyłością, powinien najpierw udać się do poradni diabetologicznej, gdzie otrzyma wskazówki dotyczące dalszego leczenia.


- Cukrzyca i otyłość to niestety choroby, które śmiało można nazwać epidemią XXI wieku. Naszym celem jest pomoc tym osobom, uświadomienie im, że ich życie może być bardziej komfortowe, jeśli odpowiednio zadbają o swoje zdrowie – opowiada lek. Dorota Młodawska-Chołuj.


To również ważna zmiana na samym oddziale. Wyznaczone zostały trzy sale, w których są monitorowani wyłącznie pacjenci cierpiący na cukrzyce i otyłość. Dzięki temu możliwa jest skuteczniejsza edukacja oraz szybsze i bardziej skoncentrowane leczenie.


- W planach mamy również stworzenie przestrzeni, która będzie służyć do indywidualnych rozmów ze specjalistami dla wszystkich naszych pacjentów. Często nie wiedzą oni, co powinni jeść, jak często oraz jak funkcjonować na co dzień, aby ich choroby były jak najmniej uciążliwe i nie pogarszały się. Taka sala zapewni im intymność i komfort, dzięki czemu nie będą obawiali się zadawania pytań, które w obecności innych pacjentów mogłyby być krępujące lub wstydliwe - mówi lek. Jacek Węgrzycki, p.o. kierownika Oddziału Chorób Wewnętrznych z Pododdziałem Diabetologii i Leczenia Otyłości Radomskiego Szpitala Specjalistycznego.


Jakie pierwsze sygnały powinny nas zaniepokoić i skłonić do poproszenia o pomoc?
- Na pewno niekontrolowany przyrost masy ciała, niepowodzenia uprzednio stosowanych metod odchudzania, w tym diet redukcyjnych, trudności w uzyskaniu optymalnej kontroli metabolicznej cukrzycy niezależnie od typu cukrzycy oraz powikłania cukrzycy - tłumaczy lek. Jacek Węgrzycki.


Pododdział rozpoczął swoją działalność w połowie lutego.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Chcemy, żeby nasze publikacje były powodem do rozpoczynania dyskusji prowadzonej przez naszych Czytelników; dyskusji merytorycznej, rzeczowej i kulturalnej. Jako redakcja jesteśmy zdecydowanym przeciwnikiem hejtu w Internecie i wspieramy działania akcji "Stop hejt".
 
Dlatego prosimy o dostosowanie pisanych przez Państwa komentarzy do norm akceptowanych przez większość społeczeństwa. Chcemy, żeby dyskusja prowadzona w komentarzach nie atakowała nikogo i nie urażała uczuć osób wspominanych w tych wpisach.

Komentarze

Reklama