Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu Radio Rekord Radom 29 lat z Wami Radio Rekord Radom 29 lat z Wami
wtorek, 24 czerwca 2025 06:30
Reklama Czarno Białe sprzątanie profesjonalne

Jakie są korzyści z integracji fotowoltaiki z systemami magazynowania energii?

Systemy fotowoltaiczne z każdym dniem stają się coraz wydajniejsze i pozwalają zmniejszyć pobór energii z sieci o przynajmniej kilkadziesiąt procent. Dzięki nowoczesnym systemom zwiększającym autokonsumpcję – czyli zużycie własnego prądu – samowystarczalność może sięgać nawet ponad 90%. Taki poziom uniezależnienia się od zewnętrznych źródeł energii stanowi skuteczną ochronę przed nieuniknionymi wzrostami cen prądu. Jak magazynowanie energii sprawdza się w praktyce? Omawiamy najważniejsze korzyści, jakie przynosi zakup magazynu energii.

Czym są i jak działają systemy magazynowania energii?

Magazyn energii to nic innego jak akumulator (lub kilka akumulatorów zespolonych w jeden system), który gromadzi prąd wyprodukowany przez instalację fotowoltaiczną. W ten sposób nadwyżka prądu, która nie zostanie zużyta na bieżąco, nie musi być już odprowadzana do sieci energetycznej i sprzedawana po odgórnie ustalonych stawkach. Zamiast tego można ją wykorzystać w okresach większego zapotrzebowania na prąd lub w czasie, w którym fotowoltaika nie pracuje (np. nocą).

Aktualne technologie produkcyjne magazynów energii sprawiają, że są to urządzenia bardzo pojemne. Jeden akumulator o pojemności 200 Ah jest w stanie zgromadzić ok. 2,4 kWh, a w magazynie energii zwykle znajduje się ich kilka. Standardowa pojemność magazynu dla domu jednorodzinnego zwykle nie przekracza 10 kWh, ale zdarzają się też kilkukrotnie większe. 

Jednocześnie jest to sprzęt wytrzymały, pracujący z dużą wydajnością przez przynajmniej kilka tysięcy cykli. Daje to kilkanaście lat niezakłóconej pracy urządzenia, co wydatnie przekłada się na oszczędności finansowe.

Magazyny energii a opłacalność fotowoltaiki

W warunkach typowych dla polskiego klimatu 70% energii z fotowoltaiki produkowana jest w miesiącach letnich – od kwietnia do września. Zimą liczba wytworzonych kWh może spaść nawet kilkunastokrotnie, jeśli dzień jest pochmurny. Czy zatem opłaca się inwestować w magazyn energii, skoro najbardziej przydatny jest latem, a zimą produkcja energii nie dorówna jego pojemności? Tak, i wynika to z godzinowych wzorców produkcji. 

Przedstawiają się one następująco:

  • wiosną produkcja energii zaczyna się już ok. 6:00 i kończy ok. 18:00. Szczyt produkcyjny przypada natomiast na godziny od 12:30 do 13:00,
  • latem produkcja wydłuża się o około 2-2,5 godziny. Jej szczyt niezmiennie przypada jednak na podobne pory – od 11:00 do 13:00,
  • zimą i jesienią produkcja skraca się do zaledwie 9-10 godzin, a jej koniec przypada często już na godzinę 16.00, a w pochmurny dzień nawet wcześniej. Szczyt występuje przeważnie w pomiędzy godzinami 11:00 oraz 12:00.

Wartości te są właściwe dla słonecznego dnia. Widać jednak, że niezależnie od pory roku instalacja fotowoltaiczna produkuje najwięcej prądu w okresie, w którym zwykle przebywa się poza domem i zapotrzebowanie energetyczne znacząco spada. Bez magazynu energii musisz sprzedać nadwyżki do sieci, a potem odkupić je już po wyższych cenach. I o ile latem możesz jeszcze przez kilka godzin po powrocie do domu korzystać z energii fotowoltaicznej, zimą często nie będziesz miał takiej możliwości i już ok. 16:00-17:00 będziesz zmuszony kupować prąd. Zgromadzona w magazynie energia pozwoli przynajmniej na jakiś czas odłożyć tę konieczność, a w efekcie zaoszczędzić na zakupie energii zimą.

Co prawda magazyn nie wyeliminuje poboru energii z sieci w miesiącach zimowych, ale zapobiegnie sytuacji, w której cała wyprodukowana energia „przepadnie”. Może się też okazać, że w niektórych miesiącach letnich zakup energii w ogóle nie będzie konieczny. W ujęciu rocznym pozwoli to zmniejszyć rachunki za prąd nawet dziesięciokrotnie.

Większe bezpieczeństwo energetyczne dzięki magazynom prądu

Im więcej zużywasz prądu pochodzącego z odnawialnej energii słonecznej, tym mniej odczuwalne są podwyżki cen prądu. Nawet jeśli stawki wzrosną, nie będzie to tak odczuwalne.

Stabilne ceny prądy są niezwykle ważne dla każdego prosumenta, który zarejestrował instalację fotowoltaiczną po 1 kwietnia 2022 roku. Jest on zobowiązany do rozliczeń na zasadzie net billingu – w tym systemie nadwyżki energii sprzedaje się operatorowi sieci po cenach rynkowych, a brakujące kilowatogodziny kupuje po stawkach obowiązujących każdego konsumenta. Niestety, rozbieżności pomiędzy ceną sprzedaży i zakupu mogą być spore – na niekorzyść prosumenta. Dodatkowo od 1 lipca 2024 roku stawki sprzedaży uaktualniane są co godzinę, co sprawia, że prosumenci stali się niezwykle wrażliwi na wahania cen. Jeśli nie zdecydują się na instalację z magazynem energii, nie mogą też kontrolować, kiedy i w jakiej ilości będą sprzedawać prąd.

Zakup systemu magazynującego energię jest zatem inwestycją w bezpieczeństwo energetyczne na długie lata. Przy obniżeniu wysokości rachunków o więcej niż 90% nawet dwukrotny wzrost cen energii nie obciąży zbytnio domowego budżetu. W ten sposób możesz lepiej planować domowe wydatki, nawet jeśli z czasem zapotrzebowanie energetyczne Twojego gospodarstwa wzrośnie.

Stabilność i niezależność energetyczna

Dzięki integracji systemów magazynowania energii z instalacją fotowoltaiczną możesz też w dużym stopniu uniezależnić się od zewnętrznych dostaw. Jeśli wyposażysz się w magazyn energii z funkcją zasilania awaryjnego, nagłe przerwy w dostawach prądu nie będą wpływały na działanie urządzeń elektrycznych w twoim domu.

Taki system awaryjny jest szczególnie istotny dla przedsiębiorstw, w których awarie sieci energetycznej mogą wiązać się z dużymi stratami finansowymi, ale są przydatne również w gospodarstwach domowych. Ciągłość zasilania jest istotna, np. jeśli masz w domu leki, które wymagają przechowywania w niskiej temperaturze.

Magazyny energii – korzyści nie tylko dla gospodarstw domowych

Zakup odpowiednio dobranego systemu przyniesie wiele korzyści: większą efektywność energetyczną domu, oszczędności finansowe i bezpieczeństwo energetyczne. Co prawda czas zwrotu wydatków poniesionych na fotowoltaikę z systemem magazynowanie będzie dłuższy, niż w przypadku samej instalacji. Nie jest to jednak znaczna różnica, zwłaszcza biorąc pod uwagę długą żywotność takich instalacji. Decydując się na zakup instalacji z magazynem, możesz też liczyć na wyższą kwotę dofinansowania w ramach programów takich jak Mój Prąd.

Nie zapominaj też, że zwiększenie konsumpcji wydatnie przyczynia się do zmniejszenie emisji dwutlenku węgla, a do tego odciąża sieć energetyczną i poprawia sprawność jej działania. Inwestycja w magazyny energii powoli staje się więc nie tylko opcją, ale wręcz koniecznością. W ten sposób chronisz siebie, środowisko i pozytywnie wpływasz na bezpieczeństwo energetyczna państwa.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Chcemy, żeby nasze publikacje były powodem do rozpoczynania dyskusji prowadzonej przez naszych Czytelników; dyskusji merytorycznej, rzeczowej i kulturalnej. Jako redakcja jesteśmy zdecydowanym przeciwnikiem hejtu w Internecie i wspieramy działania akcji "Stop hejt".
 
Dlatego prosimy o dostosowanie pisanych przez Państwa komentarzy do norm akceptowanych przez większość społeczeństwa. Chcemy, żeby dyskusja prowadzona w komentarzach nie atakowała nikogo i nie urażała uczuć osób wspominanych w tych wpisach.

Komentarze

Reklama