Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu Radio Rekord Radom 29 lat z Wami Radio Rekord Radom 29 lat z Wami
piątek, 5 grudnia 2025 20:58
Reklama

Sala prób Chóru Akademickiego UTH nosi imię Ryszarda Balmowskiego

Uczelnia uhonorowała Ryszarda Balmowskiego - chórmistrza, wykładowcę, wieloletniego dyrygenta Chóru Akademickiego. Jego imię otrzymała sala prób.
Sala prób Chóru Akademickiego UTH nosi imię Ryszarda Balmowskiego

Źródło: fot. cozadzien.pl/Piotr Nowakowski

Uroczystość nadania imienia Ryszarda Balmowskiego sali nr 118 na Wydziale Sztuki, przy ul. Malczewskiego, czyli sali prób Chóru Akademickiego Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego odbyła się w środę, 20 kwietnia. Uczelnia w ten sposób uhonorowała wybitnego dyrygenta.

- Jest to szczególny dzień, upamiętnienie taty. Dzięki rektorowi nadano salę prób imieniem Ryszarda Balmowskiego. Myślę, że jest to zwieńczenie całej działalności taty, jego życia, bo chór to było jego kolejne dziecko - mówił podczas uroczystości Przemysław Balmowski, syn Ryszarda. 

Ryszard Balmowski był niezwykle oddany młodzieży, realizujący swoją pasję artystyczną dyrygenta chóralnego. Absolwent Akademii Muzycznej w Poznaniu. Za osiągnięcia artystyczne i pedagogiczne otrzymał: Złoty Krzyż Zasługi, Srebrny Krzyż Zasługi, Zasłużony Działacz Kultury, Za Zasługi dla Województwa Radomskiego, Medal Komisji Edukacji Narodowej a od Senatu Politechniki Radomskiej – Medal im. Kazimierza Pułaskiego. Świętej Pamięci Ryszard Balmowski był dyrygentem Chóru Akademickiego w latach 1999-2010.

- Chór na naszej uczelni ma bardzo długą tradycję. W latach 70. kiedy ja miałem przyjemność tutaj studiować też istniał Chór Akademicki, później zaniknął i dopiero został reaktywowany z inicjatywy rektora prof. Wincentego Lotki i Ryszarda Balmowskiego, pełnego charyzmy dyrygenta. Wszyscy jesteśmy mu wdzięczni. Zawsze będzie w naszej pamięci i sercach - mówił prof. Sławomir Bukowski, rektor UTH w Radomiu.

Nadanie imienia Ryszarda Balmowskiego sali prób Chóru Akademickiego był okazją do wspomnień o wybitnym chórmistrzu. W wydarzeniu wzięła udział rodzina, znajomi, przyjaciele, dawni uczniowie. Ryszard Balmowski odszedł nagle 5 kwietnia 2010 roku. Miał 69 lat.

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Chcemy, żeby nasze publikacje były powodem do rozpoczynania dyskusji prowadzonej przez naszych Czytelników; dyskusji merytorycznej, rzeczowej i kulturalnej. Jako redakcja jesteśmy zdecydowanym przeciwnikiem hejtu w Internecie i wspieramy działania akcji "Stop hejt".
 
Dlatego prosimy o dostosowanie pisanych przez Państwa komentarzy do norm akceptowanych przez większość społeczeństwa. Chcemy, żeby dyskusja prowadzona w komentarzach nie atakowała nikogo i nie urażała uczuć osób wspominanych w tych wpisach.

Komentarze

Reklama
ReklamaElmas wędliny
Reklama
ReklamaSalon Oświetleniowy Mirat
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama