Przed umówieniem wizyty u psychologa powinieneś sprawdzić jego doświadczenie, wiedzę oraz metody pracy z pacjentem. To podstawa, jeśli chcesz otrzymać kompleksowe wsparcie, które pomoże w rozwiązywaniu problemów związanych z psychologią. Jeśli interesuje Cię naprawdę dobry psycholog, Radom będzie dobrą lokalizacją do rozpoczęcia poszukiwań.
Jak znaleźć i na jakiej podstawie wybrać psychologa dla siebie?
Jest kilka czynników, które warto dokładnie przeanalizować, aby wybrać dobrego psychologa dla siebie. Zacznij od ustalenia swoich potrzeb i potencjalnych problemów, które chcesz przepracować w ramach umówionej terapii. Jeśli chcesz wybrać jak najlepszego specjalistę dla siebie, postaraj się przeanalizować:
- doświadczenie;
- wiedzę;
- opinie dotychczasowych pacjentów;
- cennik terapii.
Warto też sprawdzić, w jakiej formie prowadzone są konsultacje. Jeśli cenisz sobie wygodę i nie lubisz wychodzić ze swojego domu, możesz umówić się na zdalną terapię psychologiczną. Dzięki temu przez Internet odbędziesz rozmowę z terapeutą, który przeprowadzi wywiad medyczny i porozmawia z Tobą o źródłach problemów.
Czy psycholog dziecięcy pracuje inaczej niż specjalista dla dorosłych pacjentów?
Psycholog dziecięcy pracuje zupełnie inaczej niż terapeuta zajmujący się dorosłymi pacjentami. Skupia się na emocjach, zachowaniu i rozwoju dziecka. Często korzysta z zabawy, rysunku i bajek, żeby lepiej zrozumieć, co dziecko czuje. W przypadku małoletnich pacjentów zdalne konsultacje i długotrwałe terapie mogą być problematyczne.
A zatem konsultacje wideo i przez telefon powinny być zarezerwowane dla dorosłych osób szukających wsparcia psychologicznego. Pamiętaj, że dzieci komunikują się zupełnie inaczej niż dorośli. To właśnie z tego względu odbywanie terapii przez Internet w przypadku dzieci i młodzieży może nie być najlepszym pomysłem.
Z jakimi problemami zaczniesz pracować podczas zdalnej terapii psychologicznej?
Psycholog jest w stanie pomóc w przepracowaniu rozwijających się problemów natury psychicznej, które nie rzutują jeszcze w dużym stopniu na Twoją codzienność. A zatem rozmowa z psychologiem nie musi dotyczyć dużych kryzysów – czasem warto przepracować też z pozoru błahe sprawy.
Podczas rozmowy z lekarzem możesz opowiedzieć o tym, że czujesz się samotnie, nawet gdy jesteś wśród ludzi. Ewentualnie wspomnij, że unikasz kontaktu z ludźmi, często płaczesz lub masz napady lęku.
W takich sytuacjach terapia psychologiczna online pomoże Ci rozwiązać problem u źródła. Jeśli od dawna czujesz, że „coś jest nie tak”, to właśnie dobry moment, by zacząć rozmawiać z psychologiem – zarówno online, jak i w lokalnym gabinecie.