W tym miejscu głos może uwięznąć Ci w gardle. Że jaka? O co w tym chodzi? Wbrew pozorom odpowiedź jest i prosta i skomplikowana jednocześnie. Dlatego rozłożymy ją na czynniki pierwsze.
Aplikacje mobilne i desktopowe. Jak je rozpoznać?
Po urządzeniu, na którym ich używasz. A konkretnie – po systemie operacyjnym. Oprogramowanie mobilne jest tworzone na urządzenia przenośne, czyli na smartfony i tablety. Pobiera się je ze sklepów takich jak AppStore (na iOS) i Google Play (na Androidzie). Aplikacje desktopowe instaluje się z kolei na dysku komputera. Są więc powiązane z takimi systemami, jak Windows, OS X czy Linux.
W obu przypadkach trzeba spełnić konkretne wymagania systemowe, by oprogramowanie działało prawidłowo.
Podział aplikacji mobilnych na natywne i hybrydowe.
Program mobilny może działać tylko na jednym systemie operacyjnym. W takim wypadku nazywa się go natywnym. Jeśli zależy Ci na dotarciu do odbiorców korzystających z różnych systemów, software house przygotuje kilka oddzielnych programów. Aplikacje natywne z reguły działają szybciej, niż hybrydowe. Mogą też wykorzystywać komponenty technologiczne urządzenia, takie jak aparat, żyroskop i akcelerometr.
Programy hybrydowe są dedykowane użytkownikom dowolnego systemu. I tu dochodzimy do informacji, która może być nieco myląca. Hybrydy łączą funkcje programów natywnych i webowych. Instaluje się je tak samo, jak aplikacje natywne. Spora część kodu jest jednak niezależna od systemu. Przechowuje się ją na serwerze programu, z którym jest on połączony za pomocą Internetu.
Różnice między stroną internetową a aplikacją webową.
Skoro już wspominamy o aplikacji webowej, trzeba wyjaśnić to sformułowanie. Czy wiesz, że korzystasz z takiego oprogramowania codziennie i nawet nie zdajesz sobie z tego sprawy? Programy webowe wyglądają bowiem jak zwykłe strony internetowe. Otwiera się je w przeglądarce. Różnią się od nich jedynie funkcjonalnością.
Strona internetowa pełni wyłącznie funkcję informacyjną. Nie można podjąć z nią żadnej interakcji. Program webowy może zawierać opcję logowania lub formularz do wypełnienia. Do aplikacji webowych należą na przykład wszelkie sklepy internetowe lub strony banków.
Jaką aplikację stworzy dla Ciebie software house?
Programiści z software house mogą stworzyć dowolną aplikację. Dobiorą dla niej język programowania, który zapewni jej największą stabilność i szybkość. Zaprojektują grafikę i rozmieszczą poszczególne funkcje w sposób wygodny dla użytkownika. Przeprowadzą też setki testów, by wszystko działało prawidłowo.
Wiesz już, jak rozróżnić typy oprogramowania. Nie oznacza to jednak, że masz stuprocentową pewność, który z nich sprawdzi się najlepiej przy Twoim pomyśle biznesowym. Jeśli masz wątpliwości, skontaktuj się z AppLover.pl. Jako firma programistyczna chętnie pomożemy Ci dokonać najlepszego wyboru.
Artykuł sponsorowany