W styczniu całą Polską wstrząsnęła informacja o zabójstwie ratownika medycznego w Siedlcach. Mężczyzna został ugodzony nożem podczas interwencji medycznej. Okazuje się, że to nie był odosobniony przypadek. Ratownicy każdego dnia spotykają się z agresją słowną i fizyczną. Odpowiedzią na to jest szkolenie z zakresu samoobrony, które organizują władze Radomia.
- W styczniu 2025 roku zapadł wyrok siedmiu miesięcy pozbawienia wolności dla napastnika. Żeby w przyszłości uniknąć takich sytuacji, niezbędne i konieczne jest podjęcie działań właśnie takich, które my podejmujemy w Radomiu wspólnie ze Stowarzyszeniem Bezpieczne Miasto - mówi Marta Michalska-Wilk, wiceprezydentka Radomia.
Szkolenia dla ratowników dofinansował samorząd województwa mazowieckiego.
- Projekt bardzo ciekawy i z tego miejsca chciałbym również bardzo zaapelować do wszystkich mieszkańców. Wszyscy powinniśmy mieć świadomość, że ratownicy wyspecjalizowani w niesieniu pomocy są funkcjonariuszami publicznymi. Są osobami, które mają nieść pomoc i niosą tę pomoc, więc jakakolwiek agresja w przypadku osoby publicznej, funkcjonariusza publicznego jest rzeczą, która nie powinna mieć w żadnej sytuacji miejsca - mówi wicemarszałek Rafał Rajkowski.
https://www.cozadzien.pl/zdjecia/bezpieczny-radom-bezpieczny-ratownik-konferencja-zdjecia/107572
Agresja słowna wobec ratowników medycznych to zjawisko powszechne. Były także przypadki agresji fizycznej, w tym pobicia czy próby ugodzenia nożem.
- To jest zjawisko powszechne. Z agresją słowną ratownicy muszą się zderzać każdego dnia. To są obraźliwe słowa, wyzwiska, słowa wulgarne. Ratownicy, ale i pielęgniarki, lekarze są obrażani. Trzeba postawić temu kres. Oni nie jadą się z nikim bić, jeżdżą przecież pomagać i ratować życie - podkreśla Elżbieta Cieślak, dyrektorka Radomskiej Stacji Pogotowia Ratunkowego.
https://www.cozadzien.pl/radom/dwie-nowe-karetki-dla-radomskiego-pogotowia/103395
O swoich doświadczeniach opowiedzieli również sami ratownicy medyczni - Grzegorz Czyżewski i Maciej Dziewit.
- Pojechaliśmy ratować człowieka, który miał uraz głowy. Niestety jego kolega, kompan, który był pod wpływem alkoholu, od samego początku był do nas nastawiony negatywnie, agresywny i krótko mówiąc, przy przekładaniu pacjenta na nosze, zaatakował nas, uderzył kolegę, popchnął mnie. Było wsparcie od osób, które jechały samochodem, zatrzymały się i go obezwładniły - opowiada Grzegorz Czyżewski.
- Pracuję wiele lat w ratownictwie medycznym i od prawie dziesięciu lat jako dyspozytor, więc tak naprawdę mogę powiedzieć, że wszystko zaczyna się często od telefonu, kiedy ludzie po prostu od razu manifestują swoją wrogość i niechęć do nas. Najczęściej na nas wylewają swoje frustracje i często próbują obciążyć nas za swoje niepowodzenia - dodaje Maciej Dziewit.
Zajęcia poprowadzi instruktor Radomskiego Centrum Krav Maga.
- Program szkoleniowy jest kompleksowy. Obejmuje zarówno zajęcia teoretyczne, jak i praktyczne, podstawy prawne, jeżeli chodzi o samoobronę oraz techniki na bazie systemu Krav Maga. Podczas zajęć będziemy również przeprowadzali różnego rodzaju testy, symulacje, które pozwolą nam podsumować dotychczasowe, przerobione materiały - tłumaczy Dariusz Kołodziej, instruktor Radomskiego Centrum Krav Maga.
https://www.cozadzien.pl/radom/nowy-sprzet-dla-ratownikow/105509
Szkolenia będą odbywały się w kwietniu w Kamienicy Deskurów.