Zbiory Działu Sztuki wzbogaciły się o obraz autorstwa Wacława Michała Ichnowskiego "Anioł" z 1911 roku. Artysta urodził się w Radomiu, a następnie kontynuował edukację w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych. Uczył się także w Wiedniu i Monachium. Uprawiał głównie malarstwo olejne i pastelowe, a tematyką jego prac były m.in. portrety, pejzaże, sceny rodzajowe i alegoryczne.
- Wacław Michał Ichnowski występował także pod pseudonimem "Domrad", który stanowi anagram nazwy miasta Radom. Artysta prawdopodobnie bardzo dobrze znał się z Jackiem Malczewskim. W zbiorach Muzeum Narodowego w Krakowie zachowany jest portret olejny pędzla Jacka Malczewskiego przedstawiający Wacława Ichnowskiego - mówi Paulina Szymalak-Bugajska, kierownik Działu Sztuki Dawnej.
Obraz "Anioł" to pastel na papierze o wymiarze 60 x 70 cm. Praca powstała według dzieła Jana Matejki "Pieśń - Studium do obrazu Joanna d'Arc", do którego pozowała Beata - córka artysty.
- Oryginalna praca, która była wzorem do pastelu Michała Ichnowskiego znajduje się w zbiorach Muzeum Narodowego w Krakowie - dodaje kierownik.
Dział Sztuki Nieprofesjonalnej wzbogacił się natomiast o zbroję japońskiego piechura (Ashigaru). Nosili ją zazwyczaj żołnierze wywodzący się z chłopstwa, bezdomni i drobni przestępcy. To uzupełnienie kolekcji, która jest w muzeum od 1947 roku.
- W skład zbroi wchodzi hełm jingasa, który nosili żołnierze Ashigaru, pancerz, rękawy oraz komplet nagolenic. Na pancerzu jest herb rodów japońskich. To mon przedstawiający stojącą strzałkę wodną, którym posługiwały się rody japońskie, wywodzące się z bardzo ważnej szlachty fudai - tłumaczy Katarzyna Jendrzejczyk, kierownik Działu Sztuki Nieprofesjonalnej.
Warto dodać, że zbroje Ashigaru charakteryzowały się niepełnym opancerzeniem, co było zaletą na polu bitwy, bo nie ograniczały ruchów podczas walk. Eksponat jest datowany na połowę XIX wieku, czyli koniec okresu Edo.
Kolejnym eksponatem jest kołczan Utsubo Yamato, który również pochodzi z okresu Edo.
- Jest on w formie zamkniętej. To podróżny kołczan, który został wykonany w konstrukcji drewnianej. Pokryto go papier mâché oraz hebanową laką - dodaje Katarzyna Jendrzejczyk.
https://www.cozadzien.pl/zdjecia/nowe-nabytki-muzeum-im-jacka-malczewskiego-zdjecia/88754
Leszek Ruszczyk, dyrektor Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu zapowiada, że wystawa ma być podstawą do stworzenia programu edukacyjnego.
- W czasie okresu Edo lansowano kodeks bushido z zasadami etycznymi i moralnymi. W oparciu o cechy męstwa, wierności i odwagi, będziemy chcieli budować program autorski do wychowania fizycznego - tłumaczy dyrektor.
Wicemarszałek Rafał Rajkowski zapowiada zakup kolejnych eksponatów do Muzeum im. Jacka Malczewskiego.
- Mam przekonanie, że te zakupy będą równie imponujące, jak tegoroczne otwarcie. Wydaje się, że idziemy w dobrym kierunku i życzyłbym sobie, żeby udało nam się realizować plany tak owocnie, jak w poprzednim roku - mówi wicemarszałek.
Eksponaty zostały zakupione dzięki wsparciu samorządu województwa mazowieckiego.
Michał Kaczor fot. CoZaDzien.pl/Szymon Wykrota