Radio Rekord Radom 29 lat z Wami Radio Rekord Radom 29 lat z Wami
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjEiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+DQo=
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjEiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+DQo=

Czy to w ogóle się opłaca? - Pompa ciepła i fotowoltaika

Czy to w ogóle się opłaca? - Pompa ciepła i fotowoltaika

- Jakie są rodzaje pomp ciepła? Które są najlepsze?
Wyróżniamy pompy ciepła powietrze - woda, powietrze – powietrze oraz gruntowe.
Pompy typu powietrze – woda dzielimy dodatkowo na pompy typu split i monoblok. Z naszego doświadczenia i praktyki wynika, że do domków jednorodzinnych, gdzie te urządzenia są najczęściej montowane, najlepiej sprawdzają się pompy powietrze – woda typu split. Takie pompy proponujemy naszym klientom.
Jeśli chodzi o markę to oczywiście Panasonic, którego jesteśmy autoryzowanym instalatorem, a także Pro Partnerem.
Czemu akurat Panasonic? Ponieważ są to urządzenia sprawdzone, wydajne, zużywają niewiele prądu i praktyczne nie ma tu problemów jeżeli chodzi o awarie.

- A ile prądu zużywają?
To oczywiście zależy od modelu pompy, a także parametrów samego budynku, który jest ogrzewany tzn. czy jest ocieplony, czy są grzejniki czy podłogówka, jakie są okna itd. W praktyce, roczne zużycie prądu u naszych klientów wynosi od 3500 kWh w nowych budynkach z ogrzewaniem podłogowym do 5500 kWh w starym budownictwie z grzejnikami.

- Skupmy się w takim razie na budynkach z instalacją grzejnikową. Często słyszy się „ pompa nadaje się do domu z podłogówką, a na grzejniki nie da rady” Czy jest to prawda?
Absolutnie nie. Wynika to z naszej praktyki. Większość urządzeń, które montujemy dotyczy budynków starych, z instalacją grzejnikową. Nie mieliśmy dotąd sytuacji aby ktoś miał zimno w domu lub zgłosił się z zażaleniem, że pompa ciepła nie grzeje wystarczająco, czy też aby ktoś był zwyczajnie niezadowolony. Wręcz przeciwnie. Zdarzały się sytuacje gdy klienci dzwonili z prośbą, by obniżyć temperaturę, gdyż w domu było za gorąco.
Często słyszymy od naszych klientów, że są zadowoleni Nie muszą dźwigać opału, mają czysto w kotłowi, poprawił się ich komfort życia, a jedyne czego żałują, to że zdecydowali się dopiero teraz. Choć zdarzają się osoby twierdzące, że coś chyba nie działa, ponieważ mimo, że w domu jest bardzo ciepło, to grzejniki nie są gorące. Wówczas tłumaczymy, że odeszło zjawisko wygaszania pieca i idącego za tym wyziębiania mieszkania, które następnie trzeba było szybko nagrzać – wówczas grzejniki musiały być gorące. Przy pompie ciepła natomiast mamy cały czas stałą temperaturę w domu, a do jej utrzymania wystarczają „letnie grzejniki”.

- A co w sytuacji bardzo niskich temperatur, które czasem zdarzają się zimą?
Pompa ciepła doskonale daje sobie radę również w minusowych temperaturach. A przynajmniej jest tak w przypadku montowanych przez nas pomp marki Panasonic. Nie ma obaw o to że zmarzniemy. Dodatkowo przy bardzo niskich temperaturach poniżej -20˚ C w pompie załączają się grzałki, które wspomagają pompę dla zachowania stałej temperatury w budynku.

- Jak dobrać odpowiednią moc pompy do mojego mieszkania? Czy dobrze wziąć pompę „mocniejszą” aby na pewno dała radę zimą?
Moc pompy dobieramy zawsze odpowiednio dopasowaną do danego budynku. Parametry jakie brane są pod uwagę to: powierzchnia budynku, liczba mieszkańców, ocieplenie, średnie roczne temperatury. Nie może mieć ona większej mocy niż potrzeba, ponieważ nie wpłynie to na lepsze ogrzewanie mieszkania, a jedynie spowoduje częste załączanie się sprężarki, co skraca żywotność pompy.
Należy pamiętać, że pompę dobieramy patrząc pod kątem średnich rocznych temperatur, a nie najzimniejszych dni. Pompa musi być dostosowana do warunków w jakich pracuje najczęściej, a są to w naszym rejonie zakresy temperatur powyżej zera. Natomiast przy bardzo niskich temperaturach pompę wspomaga grzałka o czym wspominałem wcześniej.
Jeśli chodzi o dobór mocy pompy ważne jest również ocieplenie budynku – czy jest on w ogóle ocieplony czy nie. Jeśli jest, to ile wynosi grubość ocieplenia i jaki jest jego rodzaj. Czy ocieplony jest strop. To bardzo ważne kwestie, ponieważ wpływają na zapotrzebowanie budynku w energię cieplną. A to przekłada się na rachunki. Obecnie praktycznie zawsze montujemy pompę ciepła do ocieplonych budynków - nowe są ocieplane zawsze, a w starych wymianę pieca łączymy z termomodernizacją budynku. Jest to możliwe dzięki programowi Czyste Powietrze i wysokim dotacjom jakie mogą otrzymać nasi klienci.

- Czy obserwujecie duże zainteresowanie zakupem pompy ciepła w połączeniu z dotacją?
Tak zainteresowanie jest duże i stale rośnie. Program Czyste Powietrze pozwala na zakup pompy z dofinansowaniem do 100% kosztów netto. Mamy też program Moje Ciepło z dotacjami dla nowych budynków. Do niedawna funkcjonował program Mój Prąd, który według informacji ma ruszyć ponownie – tu dotację na pompę można było uzyskać pod warunkiem zamontowania również fotowoltaiki.

- Przejdźmy zatem do fotowoltaiki. Czy ta instalacja jest niezbędna przy montowaniu pompy ciepła?
Pompa ciepła i fotowoltaiki są to dwie zupełnie różne instalacje, które można montować niezależnie od siebie. Pompa ciepła będzie działała bez fotowoltaiki – wówczas zapłacimy za prąd do niej podobnie jak płaci się za pellet czy gaz, a roczne opłaty niezależnie jakie źródło ogrzewania wybieramy będą zbliżone. Natomiast prawdą jest, że pompa ciepła i fotowoltaiki wspaniale się uzupełniają. Fotowoltaika produkuje prąd, który jest następnie wykorzystywany przez pompę jak również inne urządzenia elektryczne w naszym domu. Przy odpowiednio dobranej mocy instalacji fotowoltaicznej ogrzewanie domu i całej wody użytkowej będziemy mieć praktycznie za darmo.

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjciIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjciIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+

- Czasem słyszy się jednak, że ktoś mając pompę ciepła i fotowoltaikę zapłacił bardzo duży rachunek za prąd. Z czego to wynika? I jak temu zapobiec?
U moich klientów nigdy się to nie zdarzyło, nie mieliśmy takiego problemu. Jednak słyszałem o takich przypadkach. Aby ustalić przyczynę musiałbym osobiście przeanalizować sytuację oraz sprawdzić poprawność montażu. Co jednak mi się nasuwa to po pierwsze czy instalacja chłodnicza została wykonana poprawnie i czy nie doszło do utraty czynnika chłodniczego. Gdyby tak się zdarzyło, w pompie dochodzi do częstego załączania się grzałek i dużego poboru prądu. Instalacja chłodnicza i jej prawidłowe podłączenie wymaga umiejętności, dokładności i tu najczęściej można popełnić błąd podczas montażu. Z tego też powodu w każdej montowanej przez naszą firmę pompie tę cześć wykonuję samodzielnie, a następnie sam uruchamiam urządzenie, aby mieć pewność, że pompa ciepła działa prawidłowo. Jeśli ktoś wybierze naszą firmę do jej zamontowania - na pewno się spotkamy.
Druga sprawa, która może wpłynąć negatywnie na rachunki to wybór złej jakości urządzenia. Warto przed zakupem poczytać, popytać, dowiedzieć się w miarę możliwości jak najwięcej, aby wybrać sprawdzoną markę. Jak już wspomniałem, po przetestowaniu różnych urządzeń, my postawiliśmy na pompy ciepła marki Panasonic.
Trzeci punkt to sprawdzenie jaki mamy okres rozliczeniowy z energetyką. Z automatu po zamontowaniu instalacji fotowoltaicznej rozliczanie powinno zostać zmienione na półroczne bądź roczne. Jednak zdarza się że nastąpił błąd i rozliczenie pozostało 2-wu miesięczne. Wówczas co 2 miesiące rozliczamy wyprodukowany prąd co jest nieopłacalne.


- A na ile w ogóle warto zakładać instalację fotowoltaiczną? Niektórzy twierdzą, że na wcześniejszych warunkach była ona opłacalna, a teraz już nie.

Wcześniejsze warunki polegały na tym, że z wprowadzonego przez nas do sieci prądu traciliśmy około 20—30%, czyli odebrać mogliśmy 70-80% - w zależności od mocy instalacji.
Przypominam, że fotowoltaika działa w ten sposób, iż w dni słoneczne produkuje ona prąd. Z tego część wykorzystywana jest na bieżąco przez urządzenia pracujące w domu. Nadwyżka natomiast trafia do sieci energetycznej – jest przez nas sprzedawana. Z kolei gdy słońca nie ma, co zazwyczaj ma miejsce zimą ale także nocą, pobieramy prąd z sieci – czyli go kupujemy, tak samo jak to wygląda standardowo, gdy nie mamy fotowoltaiki, a nasze urządzenia pobierają prąd. Sprzedaż i zakup odbywają się po różnych cenach. Zrobiliśmy w firmie bilans biorąc pod uwagę zużycie bieżące obecnej ceny sprzedaży i zakupu prądu. W skrócie możemy go podsumować tak: instalacja 10kWp w ciągu roku wyprodukuje ok 10 000kWh, z czego odejmując straty z tytułu różnych cen zakupu i sprzedaży zostanie nam nasze darmowe około 5000kWh. Biorąc pod uwagę zużycie pompy ciepła, możemy łatwo określić czy ta ilość kWh wystarczy na pokrycie zapotrzebowania pompy. W większości budynków powinno się to bilansować i wpływać na darmowe lub prawie darmowe ogrzewanie budynku i ciepłej wody użytkowej.

Warunki są trochę mniej opłacalne, jednak nadal się to opłaca. Poza oszczędnościami zyskujemy niezależność od zmieniających się cen, sytuacji gospodarczo-ekonomicznej. A ponadto możemy uzyskać dotacje, które znacznie obniżają koszt instalacji.

- Na co zwrócić uwagę przy wyborze wykonawcy?

Sugeruję zwrócić uwagę, jak długo firma jest na rynku. Obejrzeć realizacje, czy to na stronie czy też osobiście jeśli jest taka możliwość. Być może u rodziny, wśród znajomych lub u sąsiada dany wykonawca wykonywał pracę – jest to okazja do uzyskania informacji na jego temat. Uważam, że warto również wybierać lokalnych wykonawców. Sami wykonujemy w większości montaże w Radomiu i okolicach, tak aby mieć wszystkie instalacje ,,pod ręką”. Kolejna kwestia to serwis – czy jest on przeprowadzany przez wykonawcę czy nie. Jeśli po montażu to wykonawca jest odpowiedzialny za serwisowanie, istnieje większa pewność, że przyłoży się do montażu niż w sytuacji gdy po zamontowaniu odpowiedzialność za urządzenie jest scedowana na kogoś innego. A co do samego serwisu warto o nim po prostu pamiętać i przeprowadzać. Wpływa to na zachowanie gwarancji. Ponadto regularne dbanie o urządzenie po prostu przedłuża jego żywotność.

Podsumowując zarówno pompy ciepła jak i fotowoltaika to instalacje coraz bardziej powszechne. Ich odpowiedni dobór i prawidłowy montaż wpływają pozytywnie nie tylko na komfort użytkowania ale i na nasze rachunki. Należy pamiętać aby wybierać sprawdzonych wykonawców, którzy dobrze dopasują urządzenia do naszych potrzeb. Jednym z nich godnym polecenia jest firma DB Service z siedzibą w Radomiu przy Witkacego 2B.

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjQxIiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0K
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjQxIiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0K

DB Service - pompy ciepła, fotowoltaika, ocieplenia, rekuperacja, termomodernizacje, Dotacje Czyste Powietrze

ul. Witkacego 2B

Tel.: 600 600 048

www.dbservice.pro

Chcemy, żeby nasze publikacje były powodem do rozpoczynania dyskusji prowadzonej przez naszych Czytelników; dyskusji merytorycznej, rzeczowej i kulturalnej. Jako redakcja jesteśmy zdecydowanym przeciwnikiem hejtu w Internecie i wspieramy działania akcji "Stop hejt".

Dlatego prosimy o dostosowanie pisanych przez Państwa komentarzy do norm akceptowanych przez większość społeczeństwa. Chcemy, żeby dyskusja prowadzona w komentarzach nie atakowała nikogo i nie urażała uczuć osób wspominanych w tych wpisach.

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjMiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+DQo=
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjMiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+DQo=

#WieszPierwszy

Najnowsze wiadomości

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjE1IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0K
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjE1IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0K

Najczęściej czytane

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjE5IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0K
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjE5IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0K

Polecamy