Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu Radio Rekord Radom 29 lat z Wami Radio Rekord Radom 29 lat z Wami
piątek, 5 grudnia 2025 09:27
Reklama

Muzeum Gombrowicza we Wsoli czeka rozbudowa

Dwa nowe budynki administracyjno-muzealne powstaną na terenie parku w Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli. W czwartek, 21 grudnia podpisano umowę z wykonawcą, który będzie realizował tę inwestycję. Rozbudowa Muzeum będzie szansą na jego usamodzielnienie. 
Muzeum Gombrowicza we Wsoli czeka rozbudowa

Źródło: Fot. cozadzien.pl/ Piotr Nowakowski /fb Muzeum Witolda Gombrowicza

Podpisanie umowy jest jednocześnie zamknięciem wieloletniego okresu przygotowań do rozbudowy Muzeum Gombrowicza we Wsoli, które jest oddziałem Muzeum Literatury w Warszawie. – Ta rozbudowa zwyczajnie się temu miejscu należy, ponieważ muzeum zasługuje przede wszystkim na samodzielność. Mam nadzieję, że zarówno rozbudowa jak i usamodzielnienie przebiegną sprawnie – tłumaczy Jarosław Klejnocki, dyrektor Muzeum Literatury w Warszawie.

Obiekty będą znajdować się w pobliżu bramy wyjazdowej, w miejscu po rozebranych zabudowaniach gospodarczych, a wyglądem będą nawiązywać do dawnej zabudowy folwarcznej. Mniejszy budynek będzie miał powierzchnię 210 m kwadratowych, a w nim znajdzie się portiernia z centrum monitoringu oraz magazyn gospodarczy. Poddasze natomiast będzie pełniło funkcję magazynową. Drugi obiekt będzie miał znacznie większą powierzchnię, bo wyniesie ona ponad 620 m kwadratowych. Ten budynek będzie w pełni przystosowany dla osób niepełnosprawnych. Na parterze znajdzie się m.in.: wielofunkcyjna sala widowiskowa, szatnie, recepcja, kawiarnia, toalety oraz pomieszczenia gospodarcze.  Powierzchnia poddasza poświęcona będzie ekspozycjom i wystawom, ale będzie tam również sala konferencyjna, skomputeryzowana czytelnia oraz biblioteka. Projekt zakłada również wydzielenie dwóch pokoi gościnnych z aneksem kuchennym.

W marcu tego roku Muzeum Literatury uzyskało prawomocne pozwolenie na budowę. Po przygotowaniu niezbędnych materiałów został ogłoszony przetarg i wybrany wykonawca, z którym dzisiaj (21.12) została podpisana umowa. Rozbudowa placówki będzie sfinansowana przez samorząd województwa mazowieckiego, a koszt inwestycji wyniesie ponad 12 mln zł. – To nie był łatwy proces, dlatego też bardzo się cieszymy, że dziś doszło do podpisania umowy.  Faktem stało się to, że w ciągu najbliższych 16 miesięcy Muzeum Gombrowicza powiększy się o dwa nowe obiekty – mówi Rafał Rajkowski, wicemarszałek województwa mazowieckiego. – Chcemy również, by ta placówka stała się instytucją niezależną od Muzeum Literatury w Warszawie – dodaje Rajkowski.  

Dla Muzeum Witolda Gombrowicza to bardzo ważna inwestycja. Dzięki rozbudowie Muzeum zwiększy powierzchnię użytkową o blisko 850 m. Placówka zyska również m.in. nowoczesną przestrzeń na organizację wystaw czasowych. W trosce o ochronę środowiska, a także w celu zmniejszenia kosztów  utrzymania, Muzeum planuje w przyszłości wykorzystywać odnawialne źródła energii, m.in. panele fotowoltaiczne i pompy ciepła.

Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli funkcjonuje od ponad 14 lat w zabytkowym pałacu. Obecnie powierzchnia tej instytucji wynosi 573 m kwadratowych, gdzie prezentowana jest stała ekspozycja, a także organizowane są cykliczne wydarzenia kulturalne.

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Chcemy, żeby nasze publikacje były powodem do rozpoczynania dyskusji prowadzonej przez naszych Czytelników; dyskusji merytorycznej, rzeczowej i kulturalnej. Jako redakcja jesteśmy zdecydowanym przeciwnikiem hejtu w Internecie i wspieramy działania akcji "Stop hejt".
 
Dlatego prosimy o dostosowanie pisanych przez Państwa komentarzy do norm akceptowanych przez większość społeczeństwa. Chcemy, żeby dyskusja prowadzona w komentarzach nie atakowała nikogo i nie urażała uczuć osób wspominanych w tych wpisach.

Komentarze

Reklama