W Galerii Rogatka od 1 czerwca można oglądać prace Katarzyny Winczek, zebrane pod wspólnym tytułem „Topografie”.
Katarzyna Winczek to artystka, która urodziła się w Łodzi, a studiowała w WSP w Częstochowie, gdzie w 1987 roku uzyskała dyplom z grafiki warsztatowej. Pracuje w Zakładzie Grafiki Instytutu Plastyki Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie na stanowisku profesora nadzwyczajnego. Obecnie kieruje zakładem i prowadzi pracownię druku wklęsłego. Zajmuje się grafiką i rysunkiem. Swoją twórczość prezentowała już na ponad dwudziestu wystawach indywidualnych w kraju i za granicą oraz ponad stu zbiorowych wystawach grafiki i rysunku (m.in. w Niemczech, Francji, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, Finlandii, Szwecji, Rumunii, Egipcie, Kanadzie, USA). Jest laureatką wielu nagród i wyróżnień.
W Radomiu zaprezentowała wybrane prace z ostatnich kilku lat swojej twórczości. Tematem wszystkich jest przestrzeń, stąd tytuł wystawy – „Topografie”. Topograficzne spojrzenie na krajobraz rejestruje szczegóły, wszystkie elementy tworzące otoczenie człowieka – zarówno te naturalne, jak i zbudowane. Mapa topograficzna jest jednocześnie dokładnym odwzorowaniem krajobrazu, ale i jego abstrakcyjnym, dalekim od wyglądu rzeczywistości, zapisem.
– Dla mnie, jako artystki, ważne jest to, że każdy patrzy w sposób indywidualny. W zależności od tego, jaką ktoś ma wiedzę, potrafi dostrzec w charakterystycznych budowlach przeszłość, która dotyczy danego terenu – powiedziała na wernisażu Katarzyna Winczek.














