Efekt jo-jo - uniknij go

Efekt jo-jo - uniknij go
Najlepsze wiadomości video z Radomia znajdziesz na naszym kanale na YouTube - TUTAJ

Kiedy już podjęłaś decyzję o odchudzaniu, wybierasz odpowiednią dietę. Przestrzegasz restrykcyjnie jej założeń. Po kilku miesiącach wyrzeczeń stajesz na wagę i…. RADOŚĆ! Nareszcie udało ci się zrzucić zbędne kilogramy, pozbyłaś się niechcianych fałdek. Hura, teraz możesz odstąpić od diety i pozwolić sobie na jedzenie tego co najbardziej lubisz. Podjadasz więc łakocie i potrawy, przed którymi wcześniej się wzbraniałaś. Jesteś zadowolona, aż do następnego ważenia… tu przychodzi załamanie. Niechciane kilogramy znów wróciły, a przecież nie jadłaś tak dużo. I to jest właśnie znienawidzony przez wszystkich efekt jo-jo.

Co powoduje, że zbędne kilogramy wracają? Zaczynając dietę odchudzającą drastycznie zaczynasz ograniczać jedzenie. Twój organizm odebrał to jako sygnał, że nastały ciężkie czasy, przestawił się więc na mniejsze zużycie energii, czyli zwolnił tempo przemiany materii. Fakt, że zakończyłaś dietę wcale nie oznacza, że Twój organizm zacznie pracować normalnie. On wciąż działa na zwolnionych obrotach, gdyż jest przekonany, że w każdej chwili znów może rozpocząć się okres głodu. Stara się więc gromadzić zapasy.

Co gorsza, podczas radykalnego odchudzania spalana była i tkanka tłuszczowa, i mięśniowa, a odbudowywana jest głównie tłuszczowa. Gdy zaczniesz stosować kolejną ostrą dietę, tempo tracenia kilogramów będzie już wolniejsze. Każda następna kuracja to mniejsze szanse na powodzenie, bo układ pokarmowy coraz bardziej przyzwyczaja się do takich trudnych dla niego sytuacji.

Aby nie dopuścić do efektu jo-jo, po okresie stosowania diety odchudzającej musi nastąpić okres przejściowy, który powinien trwać co najmniej dwa miesiące. W tym czasie przygotowujesz swój organizm do normalnego odżywiania.

Co możesz zrobić? Przede wszystkim unikaj głodówek i radykalnych diet jednoskładnikowych. Najzdrowsze diety to takie, w których można jeść wszystko, tylko że z umiarem. Lepiej pozwolić sobie czasem na kawałek chałwy, pięć frytek czy pół plasterka żółtego sera, niż całkowicie sobie ich odmawiać. Pamiętaj ograniczanie posiłków jest największym błędem podczas odchudzania! Musisz jeść co najmniej 5 posiłków dziennie, oczywiście nie za dużych.

Jeśli rozłożysz dietę w czasie, tym większe prawdopodobieństwo, że ryzyko efektu jo-jo będzie mniejsze. Specjaliści obliczyli, że optymalne tempo odchudzania to 0,5–1 kg w ciągu tygodnia. Osiąga się to, zmniejszając swoje dzienne zapotrzebowanie energetyczne o 400 kcal. Jeśli już zdecydujesz się na ostrą dietę (900 czy 1000 kalorii dziennie), po jej zakończeniu nie wracaj nagle do normalnych porcji. Zwiększaj wartość energetyczną swojego menu stopniowo, np. co dwa tygodnie o 200 kalorii.

Nie możesz zapominać o śniadaniu. To podstawowy posiłek w ciągu dnia. Pij 2–3 litry płynów (najlepiej wody mineralnej) dziennie oraz jedz dużo błonnika, który syci i reguluje przemianę materii. Zawierają go przede wszystkim warzywa, ciemne pieczywo z ziarnami, grube kasze, rośliny strączkowe.

W trakcie odchudzania, bardzo ważnym elementem jest aktywność fizyczna. To ona sprawia, że podczas odchudzania spalasz tkankę tłuszczową, a nie mięśniową. Bez ćwiczeń organizm w trakcie niskokalorycznej diety zabiera z mięśni cenne aminokwasy i je niszczy.

Wzmocnij swoją motywację. Uświadom sobie, jak bardzo niezdrowy jest efekt jo-jo. Badania wykazały ścisły związek pomiędzy częstymi wahaniami wagi a wczesną umieralnością i wieloma poważnymi chorobami, szczególnie serca. Naprzemienne tycie i chudnięcie powoduje poza tym utratę jędrności skóry i rozstępy.

fit.pl

Najświeższe wiadomości z Radomia i regionu znajdziesz na profilu CoZaDzien.pl na Facebooku - TUTAJ
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjMiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+DQo8c2NyaXB0IGFzeW5jIHNyYz0iLy9yLmNvemFkemllbi5wbC9zZXJ2ZXIvd3d3L2RlbGl2ZXJ5L2FzeW5janMucGhwIj48L3NjcmlwdD4=
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjMiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+DQo8c2NyaXB0IGFzeW5jIHNyYz0iLy9yLmNvemFkemllbi5wbC9zZXJ2ZXIvd3d3L2RlbGl2ZXJ5L2FzeW5janMucGhwIj48L3NjcmlwdD4=

#WieszPierwszy

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjE1IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0KPHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjE1IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0KPHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+

Ostatnio komentowane

Radosław Witkowski: „Radni PiS chcą nadal toczyć bezsensowną wojnę”

~ Do pluralizm: " Instancyjnosc była porównanie m, bo RIO może również przyznać rację radzie. " Czy naprawdę jesteś aż tak tępy, żeby zakładać, że RIO przyzna rację radzie glosującej wbrew uprzedniej opinii tegoż RIO? To by znaczyło, że RIO samo siebie neguje. Instancyjność to jest, i owszem, ale w tym, że od decyzji RIO teraz rada się odwołuje do sądu, co tak bardzo ubodło Witkowskiego, że uruchomił swoją farmę trolli. Przecież sąd administracyjny także działa na podstawie konstytucji, więc skąd ten wściekły atak na radę za to, że realizuje możliwości prawne jakie daje konstytucja? Czyżby konstytucja była dobra tylko wtedy, kiedy interpretuje ją wasza kasta? "System nie daje radzie możliwość stawania okoniem wobec faktów tylko kontroli władzy wykonawczej prezydenta. " Ależ oczywiście, że daje! Gdyby nie dawał, to nie zapluwałbyś teraz monitora we wściekłym szale, bo rada by nie miała uprawnienia do głosowania absolutorium wbrew opinii RIO (bo takie glosowanie w ogóle nie musi być dopuszczone jeśli ustawodawca tak zdecyduje), ani nie miałaby możliwości odwoływania się do sądu administracyjnego. Tak właśnie działa idiotyczny system. Ja bym nawet się zgodził z tym, że rada nie powinna negować faktów za pomocą głosowania, ale: 1. fakt, to nie koniecznie to, co stwierdza jakikolwiek organ, bo np. RIO też może się pomylić, bredzić na polityczne zamówienie itp.; 2. jeśli sprawa dotyczy faktów, to ustawodawca nie powinien umożliwiać głosowania nad faktami, bo z natury rzeczy są one niegłosowale. A skoro jednak umożliwił, to pretensje należy kierować do niego a nie do tych, którzy głosują. Moim zdaniem tylko skończony tępak nie jest w stanie tego zrozumieć, ale to tylko moje zdanie i nie kieruję go do nikogo osobiście:) "A Ty będziesz o prxyklepywaniu przez radę decyzji RIO. Jakby nue było po myśli Witkowskiego to byś się rozwodził haka to obiektywnie mądra instytucja. Typowy troll. Nazwij kogoś trollem to Ciebie nie nazwą. Wyp..." Ten fragment polecam uwadze moderatora. Nawet gdyby nie był to bezsensowny bełkot, to nie zniżę się do poziomu dyskusji famy Witkowskiego.

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjE5IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0KPHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjE5IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0KPHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+

Polecamy