- Przygotowaliśmy wystawę interdyscyplinarną. Pokazujemy zabytki epoki oraz nawiązania do kultury antycznej w sztuce polskiej. Zapraszamy na wystawę i... na greckie i włoskie wino. To w końcu jeden z czynników przez stulecia świetnie wpływający na europejską kulturę... - przywitał gości na czwartkowym (27września) wernisażu dyrektor muzeum Adam Zieleziński.
W salach muzeum zebrano przede wszystkim kopie rzeźb. Ci, którzy mieli szczęście oglądać antyczne monumenty pod niebem Florencji czy Rzymu, wiedzą, jak mało emocji i piękna mogą przekazać erzace. Oczywiście trudno wymagać, by radomskie muzeum ściągało eksponaty z Watykanu czy Luwru. Za to dobrym pomysłem jest w Radomiu skonfrontowanie elementów antyku ze sztuką polską. Możemy więc obejrzeć, jak antyk wyobrażali sobie Józef Mehoffer, Wojciech Weiss, Piotr Stachiewicz czy Henryk Siemiradzki, który najbardziej chyba z polskich malarzy pokochał starożytność. I jest oczywiście Jacek Malczewski – tu z zachwycającym "Zamyślonym faunem" z 1910 roku.
- Chcieliśmy pokazać mitologię i życie w starożytności oraz odwołania i inspiracje nimi. Najstarsze eksponaty pochodzą z VI – VII wieku p.n. e., z drugiej strony pokazujemy polskie malarstwo przełomu XIX i XX wieku. Staraliśmy się, żeby ekspozycja miała nie tylko wymiar edukacyjny, ale i artystyczny. Mamy nadzieję, że się to udało. Wiele eksponatów na wystawie można zobaczyć w Radomiu po raz pierwszy – stwierdziła Paulina Szymalak, która z Agnieszką Kozdębą przygotowała wystawę.
Odwiedzających ekspozycję wita polichromowana rzeźba efeba z Maratonu - symbol czystej, okrutnie pięknej sztuki starożytnej Grecji. Mamy też statuetki wotywne, monety, nieodłączne na takich wystawach wazy greckie i lampki oliwne. Są kopie słynnych starożytnych rzeźb, np. Grupy Laokoona" i "Umierającego Gala". Zachwycają urocze rzeźby z okresu hellenistycznego - kozioł, jelonek, byk. W sumie jednak nowa wystawa w radomskim muzeum jest skromna – pewnie tak, jak skromny jest budżet przeznaczany na miejską kulturę...
Wystawę "Z mitologią w świat antyku" można oglądać do 30 grudnia.
PONIŻEJ GALERIA ZDJĘĆ
ROW