Ponad 100 uczelni wyższych z 43 miast Polski łączy siły, aby pomóc chorym na raka krwi. Ogólnopolska akcja rejestracji studentów w roku akademickim 2013/2014 odbędzie się pod hasłem „Dla Ciebie to 5 minut, dla Kogoś to całe życie”.
Rejestracja potencjalnych dawców w Radomiu
Data: 11-12.12.2013
Godziny: 11.00 - 18.00
Miejsce: Uniwersytet Technologiczno-Humanistyczny
im. Kazimierza Pułaskiego w Radomiu
Wydział Ekonomiczny (hol główny-parter)
Adres: ul. Chrobrego 31, Radom
Zostanie potencjalnym dawcą to bardzo poważna decyzja. Kiedy ktoś dowiaduje się, że może uratować życie pacjentowi choremu na raka i jest gotowy to zrobić, konieczne jest chwilowe przeorganizowanie jego codziennego życia. Często zachodzi potrzeba wzięcia wolnego dnia, aby móc się udać na wizytę do lekarza w celu zrobienia szczegółowych badań, a jeżeli wszystko pójdzie dobrze, by oddać szpik lub komórki macierzyste.
Bez względu na to czy pobiera się komórki z krwi obwodowej czy też szpik z talerza kości biodrowej, każdemu dawcy przysługuje zwolnienie lekarskie, które - zgodnie z kodeksem pracy - gwarantuje 100-procentowe wynagrodzenie. Ale to nie wszystko. Jeżeli badania i pobranie odbywa się w innym miejscu niż miejsce zamieszkania dawcy Fundacja DKMS Polska pokrywa wszelkie dodatkowe koszty, jak np. podróży czy hotelu.
W Polsce co godzinę ktoś kolejny dowiaduje się, że ma białaczkę. Chorują małe dzieci, młodzież, dorośli. Dla wielu z nich jedyną szansą na nowe życie jest przeszczepienie komórek macierzystych od dawcy niespokrewnionego. Tych niestety jest ciągle zbyt mało. Aktualnie w Polsce zarejestrowanych jest pół miliona osób z czego ponad 390 tysięcy w bazie Fundacji DKMS.
Dzięki akcji „Dla Ciebie to 5 minut, dla Kogoś to całe życie” uda się pomóc kolejnym osobom walczącym z rakiem krwi. Wszystkie informacje na temat projektu oraz miejsc gdzie można zarejestrować się jako potencjalny dawca szpiku znajdują się na www.dkms.pl/student.
O Fundacji DKMS
Fundacja DKMS Baza Dawców Komórek Macierzystych Polska, działająca od 2008 roku jako niezależna organizacja non-profit, od początku działalności przebadała i zarejestrowała ponad 390 tysięcy potencjalnych dawców komórek macierzystych i jest tym samym największą bazą w Polsce. Ponad 800 osób podarowało już cząstkę siebie innym dając im tym samym szansę na nowe życie.
Jako jedyna baza potencjalnych dawców szpiku w Polsce, Fundacja DKMS posiada możliwość rejestracji dawców za pomocą pałeczek do poboru wymazu z błony śluzowej. Ta innowacyjna metoda pozwala na samodzielne pobranie wymazu, z którego, tak jak z krwi, oznaczane są cechy zgodności tkankowej.