Radio Rekord Radom 29 lat z Wami Radio Rekord Radom 29 lat z Wami
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjEiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+DQo=
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjEiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+DQo=

Zmiany w przepisach dotyczące hulajnóg elektrycznych - za co dostaniemy mandat?

Zmiany w przepisach dotyczące hulajnóg elektrycznych - za co dostaniemy mandat?

Gdzie możemy jeździć?

Choć w przypadku urządzeń wspomagających ruch (deskorolki, rolki czy klasyczne hulajnogi), a także UTO (monocykle elektryczne, segweye) zmian jest niewiele lub wiążą się głównie ze zmianami nomenklatury i sformalizowaniem. Jednak wiele zmian dotknęło hulajnogi elektryczne, które zostały wydzielone z grupy UTO. Wśród najważniejszych zmian pojawia się unormowanie zasad poruszania się hulajnogami elektrycznymi w przestrzeni miejskiej. W myśl obecnych zmian, w przypadku braku drogi rowerowej lub pasa ruchu dla rowerów, kierujący hulajnogą ma obowiązek korzystania z jezdni tak długo, jak znajduje się na niej ograniczenie prędkości do 30 km/h (w Radomiu mowa o Strefie Tempo 30 ulokowanej w ścisłym centrum miasta).

Hulajnoga elektryczna do pracy? Tak to doskonały pomysł! Sprawdź dlaczego!

W przypadku braku możliwości poruszania się po drodze lub braku wyznaczonej ścieżki rowerowej, poruszający się hulajnogą elektryczną może jechać po chodniku lub drodze dla pieszych - tutaj jednak pojawia się kolejne ograniczenie dotyczące prędkości. Ta ma być dostosowana do prędkości poruszających się w tym miejscu pieszych - według charakterystyki ruchu pieszych i przy przyjęciu tzw. ruchu laminarnego, mowa o prędkości ok. 6 km/h, choć nie jest to doprecyzowane w przyjętych poprawkach. 

Jak szybko możemy jeździć?

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjciIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjciIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+

W przypadku poruszania się hulajnogą elektryczną należy pamiętać o ograniczeniach prędkości jazdy, które są już odgórnie narzucone. Maksymalna prędkość jazdy ma nie przekraczać 20 km/h - zarówno na ścieżce rowerowej, jak i przy poruszaniu się po jezdni. 

Kto może jeździć?

W przepisach dotyczących tego, kto może poruszać hulajnogą elektryczną pojawiły się poważne zmiany. Do tej pory nie było narzuconych ograniczeń w tej kwestii - jedynym wymogiem była obecność opiekuna lub osoby dorosłej w przypadku, w którym hulajnogą elektryczną kierowała osoba niepełnoletnia. Od czwartku (20.05) to się jednak zmienia. Do kierowania hulajnogą elektryczną przez osobę w wieku między 10 a 18 lat wymagana będzie karta rowerowa lub prawo jazdy kategorii AM, A1, B1 lub T. Co ciekawe, w przypadku osób pełnoletnich nie ma takiego wymogu. Zabronione jest także poruszanie się hulajnogą elektryczną przez osobę poniżej 10 roku życia w przestrzeni publicznej - i tu już nie ma znaczenia czy dziecko znajduje się pod opieką osoby dorosłej lub opiekuna. Dopuszcza się jednak jazdę na hulajnodze elektrycznej w strefie zamieszkania pod opieką osoby dorosłej. 

Gdzie możemy zaparkować? 

W tym wypadku zmiany są nieznaczne i wymagały jedynie sformalizowania dotychczasowych zwyczajów. Hulajnogę elektryczną możemy pozostawić w wyznaczonych do tego przez zarządcę drogi miejscach - w przypadku ich braku musimy spełnić kilka warunków:

  • hulajnoga musi znajdować się jak najbliżej zewnętrznej krawędzi chodnika (najbardziej oddalonej od jezdni)
  • ma być zaparkowana równolegle do krawędzi chodnika
  • szerokość pozostałego po zaparkowaniu chodnika ma być nie mniejsza niż 1,5 m

Warto także pamiętać, że nieprawidłowo zaparkowane hulajnogi elektryczne mogą zostać usunięte z ciągu drogowego na koszt parkującego, jeżeli pozostawiona hulajnoga zagraża poruszającym się w tym miejscu pieszym, rowerzystom lub kierowcom lub jest zaparkowana w niewłaściwym miejscu - o tym jednak zadecyduje straż miejska lub policja. 

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjQxIiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0K
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjQxIiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0K

Czy grożą nam mandaty?

W przypadku, w którym poruszamy się hulajnogą elektryczną, UTO lub urządzeniem wspomagającym ruch po chodniku lub drogą dla pieszych z prędkością większą niż średnia prędkość pieszego (ok. 6 km/h) powinniśmy liczyć się z karami. W tym wypadku jednak decyzję o ewentualnym ukaraniu i jego surowości podejmie strażnik miejski lub policjant. 

  • Mandat możemy otrzymać za korzystanie z telefonu podczas jazdy (tak długo jak wymaga to zdjęcia jednej ręki z kierownicy) - w tym wypadku mowa o mandacie w wysokości 200 zł. 
  • Za przewożenie ciężkiego ładunku, zwierząt lub innych osób powinniśmy liczyć się z mandatem w wysokości 100 zł.
  • Za jazdę pod wpływem alkoholu lub środków działających do niego podobnie musimy liczyć się z mandatem od 300 do 500 zł. 
  • Za nieustąpienie pierwszeństwa pieszym na przejściu mowa o mandacie w wysokości 350 zł. 
  • Mandat otrzymamy także za złe parkowanie lub niewłaściwy postój pojazdu na chodniku. Tutaj mowa o 100 zł.

Przypomnę, że podczas przyjmowaniem poprawek przygotowanych przez senat, sejm odrzucił większość z nich. Wśród przyjętych znalazły się dwie: jedna dotyczy planowania i wykonania przez zarządcę drogi oświetlenia przejść dla pieszych i przejazdów rowerowych, ale tylko w przypadku ich sfinansowania. Druga natomiast odpowiadała za doprecyzowanie warunków jakie pojazdy z kategorii UTO i hulajnogi elektryczne muszą spełniać. 

Chcemy, żeby nasze publikacje były powodem do rozpoczynania dyskusji prowadzonej przez naszych Czytelników; dyskusji merytorycznej, rzeczowej i kulturalnej. Jako redakcja jesteśmy zdecydowanym przeciwnikiem hejtu w Internecie i wspieramy działania akcji "Stop hejt".

Dlatego prosimy o dostosowanie pisanych przez Państwa komentarzy do norm akceptowanych przez większość społeczeństwa. Chcemy, żeby dyskusja prowadzona w komentarzach nie atakowała nikogo i nie urażała uczuć osób wspominanych w tych wpisach.

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjMiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+DQo=
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjMiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+DQo=

Polecamy