Tacierzyński coraz popularniejszy

Tacierzyński coraz popularniejszy
Najlepsze wiadomości video z Radomia znajdziesz na naszym kanale na YouTube - TUTAJ

Już 209 radomian złożyło w tym roku wniosek o przyznanie urlopu ojcowskiego. W 2012 r. skorzystało z tego świadczenia 180 osób. Jakie warunki trzeba spełnić, by go otrzymać?

W ubiegłym roku każdy ubezpieczony mężczyzna mógł wziąć 7 dni urlopu ojcowskiego. Od 1 stycznia 2012 r. ten okres został wydłużony do dwóch tygodni. 

Od początku tego roku do końca lipca w radomskim ZUS-e wnioski o urlopy ojcowskie złożyło 209 ojców. - Odnotowujemy tendencję rosnącą - mówi Wiesława Sadowska, rzeczniczka radomskiego ZUS.

Z urlopu można skorzystać w pierwszym roku życia dziecka. Przepisy dotyczą także ojców, którzy wychowują dziecko adoptowane. Mogą oni także wziąć część urlopu macierzyńskiego za kobiety, które z takiego urlopu zrezygnują po 14 tygodniach.

Większość pań uważa, że tacierzyński powinien być jeszcze dłuższy. - Mój mąż jeszcze nie zdecydował się na wzięcie tacierzyńskiego. Na szczęście nasza pociecha nie skończyła jeszcze roku, więc mąż ma szansę na skorzystanie z 2-tygodniowego urlopu - mówi Bożena, mama półrocznego Pawełka. - Przekonałby się wtedy, że opieka nad niemowlęciem nie należy do łatwych zadań. Ale co ważne, zacieśniłby więzi z naszym dzieckiem od początku jego życia - dodaje.


red. K. S.

Najświeższe wiadomości z Radomia i regionu znajdziesz na profilu CoZaDzien.pl na Facebooku - TUTAJ

Polecamy