Radomianie w Rydze

Radomianie w Rydze
Najlepsze wiadomości video z Radomia znajdziesz na naszym kanale na YouTube - TUTAJ

W środę (2.09) radomska delegacja z prezydentem miasta Radosławem Witkowskim spotkała się z władzami Rygi. W spotkaniach uczestniczyła także Ambasador Polski na Łotwie Ewa Dębska. Rozmowy z merem stolicy Łotwy Nilsem Uszakowem, partnerskiego miasta Daugavpils a następnie  także z przedstawicielami instytucji gospodarczych dotyczyły możliwości współpracy gospodarczej, kulturalnej czy sportowej.  Ambasador Polski na Łotwie przyznała, że kultura i gospodarka to dwie dziedziny,  których jest szansa na szeroką współpracę. – Łotysze bardzo interesują się kulturą. Mają bardzo bogate życie teatralne oraz filharmonię i operę. W kwestii biznesu pamiętajmy, że Łotwa to małe państwo i przede wszystkim firmy łotewskie zainteresowane są współpracą z małymi i średnimi przedsiębiorstwami, ale takie są też w państwa mieście i regionie. Dlatego uważam, że kultura i gospodarka

to dwa obszary, gdzie możliwa jest współpraca – powiedziała.  

Prezydent Radomia Radosław Witkowski był zadowolony z rozmów odbytych w środę. Zaznaczył, że omawiana była przede wszystkim współpraca gospodarcza, ale mowa była także o wymianie młodzieży. – Rozmawialiśmy także o teatrze, naszej Radomskiej Orkiestrze Kameralnej, a także Centrum Sztuki Współczesnej. Oczywiście nie jest to jednostka podlegająca Prezydentowi Radomia, ale ponieważ rozmawiamy o wszystkich atutach naszego miasta, więc włączamy także instytucję, którą prowadzi marszałek – wyjaśnił Radosław Witkowski.

Z kolei Krystyna Bartkiewicz, odpowiedzialna za kulturę i turystykę w Ambasadzie Polskiej zachęcała radomian do odwiedzenia Rygi i innych miast i regionów na Łotwie. Oprócz morskiego klimatu oraz wielu zabytków podkreślała także bardzo rozwinięte życie polonijne oraz wielką sympatię jaką Łotysze od pokoleń darzą Polaków. W Rydze mieszka 12 tys. Osób przyznających się do pochodzenia polskiego.

AD / fot. AD

Najświeższe wiadomości z Radomia i regionu znajdziesz na profilu CoZaDzien.pl na Facebooku - TUTAJ

Polecamy