Prezydent uczcił księdza Romana Kotlarza

Prezydent uczcił księdza Romana Kotlarza
Najlepsze wiadomości video z Radomia znajdziesz na naszym kanale na YouTube - TUTAJ


Dziś mija 38 rocznica tragicznej śmierci kapłana, który towarzyszył protestującym robotnikom 25 czerwca 1976 roku i błogosławił manifestujący tłum ze schodów kościoła Świętej Trójcy.

- Po stłumieniu robotniczego protestu ksiądz Roman Kotlarz był przesłuchiwany, przechodził też tortury zwane "ścieżkami zdrowia". Kilkakrotnie został ciężko pobity przez "nieznanych sprawców". 16 sierpnia 1976 r. trafił skatowany do szpitala w Krychnowicach. Zmarł po dwóch dniach, 18 sierpnia 1976 r. Pogrzeb ks. Kotlarza, 20 sierpnia 1976 roku, przerodził się w wielką manifestację patriotyczną. Trumnę z ciałem księdza nieśli na barkach robotnicy. Pochowany został w Koniemłotach w rodzinnym grobie - informuje Ryszarda  Kitowska z Zespołu Informacji Prasowej i Publicznej Kancelarii Prezydenta.

15 sierpnia 1990 r. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej na Uchodźstwie Ryszard Kaczorowski nadał księdzu Kotlarzowi Złoty Krzyż Zasługi z Mieczami za „ofiarę życia w walce z komunistami o niepodległą Polskę”. Ksiądz został również odznaczony pośmiertnie Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski (2009).

Źródło: UM Radom

Najświeższe wiadomości z Radomia i regionu znajdziesz na profilu CoZaDzien.pl na Facebooku - TUTAJ

Polecamy