Radio Rekord Radom 29 lat z Wami Radio Rekord Radom 29 lat z Wami
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjEiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+DQo=
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjEiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+DQo=

Pogrzeb biskupa Edwarda Materskiego VIDEO

Pogrzeb biskupa Edwarda Materskiego VIDEO


Środowe uroczystości rozpoczęły się mszą w Wyższym Seminarium Duchownym, po której nastąpiło czuwanie, podczas którego zgromadzeni wierni mogli wpisać się do księgi kondolencyjnej. We mszy wzięło udział przede wszystkim duchowieństwo. O godz. 15 ciało zmarłego zostało przewiezione do radomskiej katedry, gdzie odbyło się czuwanie. 

Przewiezienie ciała biskupa E. Materskiego do katedry

Dwie godziny później została odprawiona msza św. Wzięli w niej udział duszpasterze, a wśród nich księża arcybiskupi związani z Radomiem, księża biskupi, przedstawiciel Watykanu Celestino Migliore oraz wierni. Homilię wygłosił ks. abp Wacław Depo, natomiast po zakończeniu liturgii głos zabrał bp Zygmunt Zimowski.

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjciIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjciIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+

- Dziś mija 31 lat od jego nominacji na pasterza diecezji sandomierskiej, dodam, że to również dzisiaj przypada 10. rocznica mojej nominacji na biskupa radomskiego. Bóg jest panem historii - nieśmiertelny Król Wieków – do niego należy czas i wieczność. Powołał cię biskupie Edwardzie do siebie dokładnie w wigilię 20. rocznicy twojej nominacji na pierwszego biskupa ziemi radomskiej – powiedział biskup.

Uroczystości pogrzebowe przed katedrą

W uroczystości wziął również udział Jarosław Zatorski, burmistrz miejscowości Chmielnik, w której bp Edward Materski sprawował posługę kapłańską jako wikariusz. Na zakończenie mszy burmistrz przypomniał wiernym o dokonaniach, wtedy jeszcze wikariusza, na rzecz dzieci, młodzieży oraz dorosłych z tej miejscowości. Głos zabrali m.in. prezydent Skarżyska-Kamiennej Roman Wojcieszek, ks. Sylwester Jaśkiewicz, dyrektor Wydziału Katechetycznego Kurii Diecezji Radomskiej. Zmarły biskup był opiekunem tego wydziału.

- Nasz pierwszy katecheta ks. bp Edward Materski po ostatniej – najdłuższej – lekcji swojego życia jest zapewne, jak zawsze, pogodny i uśmiechnięty. Tego wieczoru księże biskupie Edwardzie powróciłeś do domu i do swoich, o których tyle razy nam opowiadałeś. W twoim domu przy ul. Sienkiewicza wszystko wygląda tak, jakbyś wyszedł na chwilę. Przy ul. Malczewskiego na naszym ostatnim spotkaniu czwartkowym, twoje miejsce było puste, a pianino było głuche. Mimo to ufamy głęboko, że dane ci jest przebywać w domu, które przygotował ci sam Bóg– powiedział dyrektor.

Nocne czuwanie

W czwartek o godz. 11 rozpoczęła się centralna część uroczystości. We mszy wziął udział m.in. metropolita warszawski kardynał Kazimierz Nycz, Sekretarz Generalny Konferencji Episkopatu Polski Wojciech Polak, księża arcybiskupi oraz biskupi z Polski i z zagranicy. W uroczystościach pogrzebowych uczestniczyli także przedstawiciele parlamentu oraz wyższych uczelni, władze państwowe i samorządowe.

Centralna część uroczystości pogrzebowych

Mszy w katedrze przewodniczył metropolita krakowski kardynał Stanisław Dziwisz, homilię wygłosił przewodniczący Episkopatu Polski abp Józef Michalik. Podczas homilii wspominał zasługi biskupa. Dziękowano także lekarzom, którzy opiekowali się ciężko chorym biskupem, do kurii radomskiej nadesłano również listy kondolencyjne od wielu kardynałów. Na zakończenie uroczystości przemowę wygłosił m.in. prezydent Radomia.

- W imieniu władz miasta oraz wszystkich radomian pragnę wyrazić nasz wieki smutek, ta chwila każe mi także wyrazić słowa wdzięczności człowiekowi, które to miasto szczególnie ukochał. Biskupie Edwardzie, my radomianie czujemy się dziś osieroceni. Byłeś opoką dla działaczy opozycji, udzielałeś wsparcia strajkującym, studentom i nauczycielom akademickim WSI , przybywałeś z wizytą do więzień oraz domów tych, którzy czekali na niewinnie skazanych ojców i mężów. Byłeś niezastąpiony, gdy przyszedł czas odbudowy ojczyzny, służąc swoją wiedzą, będąc moralną podporą dla tworzącego się samorządu radomskiego w latach 90-tych. Księże biskupie, to dla nas wielki zaszczyt, że tę miłość do nas wyrażałeś także w ostatniej woli, spoczywając wśród radomian na cmentarzu w kaplicy - powiedział prezydent Andrzej Kosztowniak.

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjQxIiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0K
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjQxIiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0K

Po mszy, zgodnie z aneksem do testamentu zmarłego biskupa, ciało zostało przeniesione na cmentarz przy ul. Limanowskiego.

Anna Prokop, foto: Ł. Stańczuk/ Sz. Wykrota
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjMiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+DQo=
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjMiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+DQo=

Polecamy