Radio Rekord Radom 29 lat z Wami Radio Rekord Radom 29 lat z Wami
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjEiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+DQo=
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjEiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+DQo=

Oto mistrz ortografii!

Oto mistrz ortografii!

Najlepsze wiadomości video z Radomia znajdziesz na naszym kanale na YouTube - TUTAJ.

Tu nie liczył się wiek, płeć czy wykształcenie. Trzeba było jedynie poprawnie napisać tekst przygotowany przez prof. Andrzeja Markowskiego, wykładowcę Uniwersytetu Warszawskiego i przewodniczącego Rady Języka Polskiego. Tekst najlepiej napisał Sebastian Mirecki, który po raz kolejny wziął udział w radomskim dyktandzie. Zwycięzca rok temu otrzymał wyróżnienie, natomiast w 2013 roku zwycięzcą dyktanda został po raz pierwszy.

- Kiedy byłem w szkole, pisałem najlepiej z całej klasy. W domu moja mama często dyktowała mi różnego rodzaju dyktanda. Chciałem się sprawdzić. Nie przygotowywałem się specjalnie do pisania tego dyktanda. Dzień wcześniej przewertowałem tylko słownik ortograficzny. Domyślałem się co będzie. Była
pisownia łączna i rozdzielna oraz pisownia wielką i małą litera - powiedział po ogłoszeniu wyników Sebastian Mirecki, tegoroczny mistrz ortografii.

XI otwarty konkurs o tytuł Radomskiego Mistrza Polskiej Ortografii 2016


Drugie miejsce zajęła Elżbieta Pijanowska, trzecie Magdalena Słowińska.

Tekst dyktanda prof. Andrzeja Markowskiego mówił o uczennicy jednego z radomskich liceów, która przygotowując referat, udaje się do Miejskiej Biblioteki Publicznej w Radomiu. Tam korzysta zarówno z książek, jak i czasopism. - W tym roku w radomskim dyktandzie pojawiły się tytuły książek oraz czasopism, a także serii wydawniczych. Jest to o tyle trudne, że kilka lat temu zmieniły się przepisy dotyczące pisowni. Teraz wszystkie nazwy czasopism i serii wydawniczych piszemy wielką literą. Wielu uczestników, to byli uczniowie. To cieszy. Intuicyjnie napisałem tekst właśnie o jednej z radomskich uczennic – mówił prof. Andrzej Markowski.

Znamy radomskiego mistrza ortografii 2016

Kolejne dyktando to okazja do pytań o znajomość zasad polskiej ortografii. - Problemem jest między innymi pisanie nazw zapożyczonych z języka angielskiego. Jedni chcieliby spolszczać wyrazy i pisać „fejsbuk”, „lancz” czy „czipsy”. Innych taka pisownia razi i chcieliby pisać jak w oryginale. Zobaczymy czy to się przyjmie. Do „dżinsów” już się chyba przyzwyczailiśmy. Do zasad ortografii większą wagę przywiązują osoby starsze – dodał prof. Andrzej Markowski.

Nagrody w konkursie ufundowali prezydent Radomia oraz starosta radomski. 

Tekst dyktanda dostępny jest TUTAJ

Najświeższe wiadomości z Radomia i regionu znajdziesz na profilu CoZaDzien.pl na Facebooku - TUTAJ.


PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjMiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+DQo=
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjMiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+DQo=

Polecamy