[gallery id=749]
W naszym mieście działa kilkaset organizacji pozarządowych. O dotację z budżetu miasta na realizację zadań publicznych zwraca się do Urzędu Miejskiego rocznie blisko trzysta organizacji. Ponad dwie trzecie z nich tę dotację otrzymuje. Miasto z budżetu przeznaczyło na ten cel około 8,5 mln zł rocznie w ciągu ostatnich trzech lat.
- Na tle innych miast wypadamy dobrze, mamy solidną bazę sprawdzonych organizacji pozarządowych, które pomagają miastu realizować niektóre nasze działania. Jak widzimy, całkiem nieźle udaje się również pozyskiwać środki na ich działalność, nie tylko z budżetu miasta, ale te zewnętrzne np. unijne. To nas cieszy – mówi prezydent miasta Andrzej Kosztowniak. - To forum, które mam nadzieję będzie odbywało się cyklicznie, ma służyć wymianie opinii pomiędzy nami, organizacjami i specjalistami. Co trzeba jeszcze poprawić?
NIEPOTRZEBNA KONKURENCJA
Na spotkaniu była również obecna socjolog z radomskiego Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego dr Maria Gagacka, która zwróciła uwagę na negatywy.
- To co stanowi największy problem w Radomiu, to brak współpracy pomiędzy poszczególnymi organizacjami pozarządowymi. Zaczynają one konkurować w pozyskiwaniu środków. Niektóre z tych instytucji, aby pozyskać fundusze na swoją działalność tak rozszerzają swoją misję, że zaczyna zacierać się ich statutowa działalność. To trzeba zmienić – wyjaśnia dr Maria Gagacka. - W Radomiu nie jest źle, organizacje pomocowe cieszą się dużym zaufaniem społeczeństwa, ludzie wolą tam udać się ze swoimi sprawami. W naszym mieście jest niewiele, bo zaledwie cztery organizacje, które działają na rzecz ekologii, ale ich praca jest wręcz modelowa. Gorzej jest z działalnością na rzecz kultury, nie wiem z czego to wynika. Placówki kulturalne mamy w mieście bardzo dobre, radzą sobie świetnie, a organizacje mające wspierać ich działalność już niekoniecznie – dodaje.
PREZYDENT O SZACUNKU
W programie Forum znalazły się wystąpienia przedstawicieli radomskich organizacji pozarządowych, które skutecznie pozyskują środki na swoją działalność z różnego rodzaju źródeł krajowych i zagranicznych oraz omówienie nowej perspektywy finansowej Unii Europejskiej w latach 2014-2020. Organizatorzy przewidzieli także część praktyczną szkolenia: warsztaty „Fundraising w ngo. Nie interesuje nas kilka tysięcy”.
- Radomskie organizacje pozarządowe zasługują na szacunek i wsparcie ze strony samorządu miasta. To środowisko ludzi aktywnych, nie szczędzących swego własnego czasu i wysiłku, by wspólnie z innymi działać na rzecz społeczności lokalnej w wielu istotnych dziedzinach, a zwłaszcza tam, gdzie formuła działalności organizacji pozarządowej sprawdza się lepiej niż forma instytucjonalna – mówi Prezydent Miasta Andrzej Kosztowniak.
I Radomskie Forum Współpracy zorganizowało Centrum Organizacji Pozarządowych Referat Wydziału Współpracy z Organizacjami Pozarządowymi i Konsultacji Społecznych Urzędu Miejskiego.