Radio Rekord Radom 29 lat z Wami Radio Rekord Radom 29 lat z Wami
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjEiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+DQo=
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjEiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+DQo=

Na jakich osiedlach mieszkamy?

Na jakich osiedlach mieszkamy?

Nowy dokument opracowano przede wszystkim dla potrzeb wdrażanego etapami Systemu Informacji Miejskiej. W sumie podzielono miasto na 56 obszarów. 

Ostateczny przebieg ich granic został ustalony w wyniku zorganizowanych konsultacji społecznych, które trwały od 14 grudnia 2011 roku do 13 stycznia 2012 roku.

- W trakcie trwania konsultacji społecznych swoje opinie zgłosiło 30 osób. Łącznie wpłynęło 55 propozycji oraz zapytań. Swoje uwagi lub propozycje mógł wnieść każdy zainteresowany mieszkaniec - mówi Dariusz Dębski, rzecznik prasowy Miejskiego Zarządu Dróg i Komunikacji w Radomiu.

Początkowo w planie było używanie tylko określenia "osiedle". Urzędnicy po konsultacjach z prawnikami podjęli decyzję o formalnym podziale na obszary Systemu Informacji Miejskiej. 
Taki zapis zostanie też umieszczony w uchwale Rady Miejskiej, zatwierdzającej przygotowany podział.

- Wszystko dlatego, że podział na dzielnice lub osiedla może być uznany jako wyodrębnienie jednostek pomocniczych gminy. Takie jednostki musiałyby natomiast posiadać organy uchwałodawcze i wykonawcze, czyli rady oraz zarządy. Określenie "obszar" zostało użyte tylko w znaczeniu formalnym. Jego odpowiednikami nadal będą słowa "dzielnica" i "osiedle", ale w znaczeniu słownikowym - wyjaśnia zawiłości prawne Dariusz Dębski. 

Podział miasta na obszary został opracowany nie tylko na podstawie opinii mieszkańców, ale przede wszystkim na podstawie dostępnej literatury i dotychczasowych planów Radomia. 
- W trakcie prac nad propozycją podziału miasta na obszary SIM spotykaliśmy się z wieloma opiniami, wynikającymi głównie z osobistych odczuć różnych osób - mówi Dębski.

Oczekiwania radomian, co do oficjalnego podziału miasta, były różne. - Pojawiały się na przykład opinie, że zaproponowanych jednostek jest za dużo i że miasto powinno być podzielone maksymalnie na 10 obszarów. Z drugiej strony były natomiast sugestie, aby niektóre dzielnice dodatkowo podzielić na jeszcze mniejsze jednostki - informuje rzecznik miejskich drogowców.

Dariusz Dębski zaznacza, że przy ustalaniu nowego podziału miasta na osiedla były też brane pod uwagę doświadczenia innych miast, a także wytyczne, którymi kierowali się projektanci tego typu systemów. - Istnieje już wiele innych podziałów Radomia, między innymi na parafie, obwody spisowe, obwody wyborcze, rejony szkolne, obręby geodezyjne itp.

Jednak każdy z tych dokumentów funkcjonuje niezależnie od siebie, bo każdy był tworzony w zupełnie innym celu. Stąd nie mogły one być wyznacznikami przy tworzeniu podziału na obszary. Ustalanie konkretnych granic było przede wszystkim ukierunkowane na to, gdzie powinny być wieszane tabliczki z nazwami ulic i dzielnic Radomia. 

Urzędnicy zwracają uwagę, że przygotowywanie opisywanego podziału nie było łatwym zadaniem ze względu na liczne sprzeczności, wynikające chociażby z opinii samych mieszkańców. - Nikt nigdy nie określił konkretnych granic wielu terenów, więc czasem mieszkańcy jednej ulicy potrafią przyporządkowywać ją do różnych dzielnic. Tak było na przykład w przypadku osiedla Akademickiego i Gołębiowa II, a także Zamłynia i Koziej Góry - mówi Dariusz Dębski. 

Obecny podział na obszary Systemu Informacji Miejskiej jest zatem w przeważającej mierze efektem rozwiązań kompromisowych. - Z tego powodu z pewnością nie jest on w stanie zadowolić wszystkich zainteresowanych radomian - nie ukrywa Dariusz Dębski. 

osiedle Akademickie, Borki, Brzustówka, Długojów, Długojów Górny, Dzierzków, Firlej, Glinice, Godów, Gołębiów, Gołębiów I, Gołębiów II, Halinów, Huta Józefowska, Idalin, Janiszpol, Jeżowa Wola, Józefów, Kaptur, Kierzków, Koniówka, Kończyce, Kozia Góra, Krychnowice, Krzewień, Malczew, Malenice, Miasto Kazimierzowskie, Michałów, Mleczna, Młodzianów, Młynek Janiszewski, osiedle Nad Potokiem, Nowa Wola Gołębiowska, Nowiny Malczewskie, Obozisko, Planty, Południe, Potkanów, Prędocinek, Pruszaków, Rajec Poduchowny, Rajec Szlachecki, Sadków, Stara Wola Gołębiowska, Stare Miasto, Śródmieście, Ustronie, Wacyn, Wielogóra, Wincentów, Wośniki, Wólka Klwatecka, osiedle XV-lecia, Zamłynie, Żakowice (nazwy obszarów SIM odpowiadają zwyczajowym nazwom dzielnic / osiedli).

Mapę podziału Radomia na obszary Systemu Informacji Miejskiej wraz ze szczegółowym uzasadnieniem podziału można znaleźć w dziale "Konsultacje"na oficjalnej stronie internetowej Miejskiego Zarządu Dróg i Komunikacji w Radomiu: http://www.mzdik.pl/upload/file/Radom-obszary-podsum.pdf
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjMiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+DQo=
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjMiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+DQo=

#WieszPierwszy

Najnowsze wiadomości

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjE1IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0K
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjE1IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0K

Najczęściej czytane

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjE5IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0K
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjE5IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0K

Polecamy