[gallery id=507]
Park był co prawda rewitalizowany kilka lat temu, ale tylko część alejek została utwardzona. Na pozostałe prace nie zgodził się wtedy Wojewódzki Konserwator Zabytków. Teraz sytuacja może się zmienić i ścieżki ogrodu zyskają nową nawierzchnię.
- Problem stojącej wody w Parku im. Tadeusza Kościuszki jest nam dobrze znany od lat. Za wszystko odpowiada struktura gruntu, na którym zlokalizowano ogród. Podłoże jest tam gliniane i stąd kłopoty z wchłanianiem wody. Podczas wcześniejszych prac w tym parku chcieliśmy utwardzić większość ciągów pieszych. Jednak takiej zgody nie wydał Wojewódzki Konserwator Zabytków. Są tu alejki wyłożone płytami granitowymi, ale są również miejsca, gdzie położono asfalt i żwir. Zależy nam, aby całość ciągów pieszych wyglądała podobnie. Podjęliśmy już pierwsze rozmowy z konserwatorem zabytków i mamy nadzieję, że otrzymamy zgodę na utwardzenie alejek - wyjaśnia Eugeniusz Kaczmarek, dyrektor Wydziału Inwestycji Urzędu Miejskiego w Radomiu.
Przypomnijmy, że cały czas rewitalizowane są inne dwa radomskie parki - Stary Ogród i Leśniczówka. Tam też będą prowadzone prace nad utwardzeniem części ciągów pieszych.
- Oprócz tego zostanie wymieniona infrastruktura tych ogrodów. Chodzi tu o ławki, elementy małej architektury oraz place zabaw. Dodatkowo w Leśniczówce powstanie skatepark, a także górka saneczkowa. Zostaną również posadzone nowe drzewa i krzewy. W Starym Ogrodzie prawdopodobnie czeka nas jeszcze usunięcie kilku starych topoli, które uniemożliwiają innym, szlachetnym gatunkom drzew na wzrost - dodaje dyrektor Kaczmarek.
Jaki może być koszt utwardzenia alejek w samym Parku im. Tadeusza Kościuszki? W tej chwili nie wiadomo. Wszystko będzie zależało od tego, jaką decyzję wyda Wojewódzki Konserwator Zabytków. Do sprawy będziemy wracać.
MS/foto. Szymon Wykrota