W ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy trwały starania o utworzenie parku technologicznego w oparciu o tradycje przemysłu metalowego, wywodzące się z historii Radomia.
- Priorytetem naszych działań jest tworzenie warunków jak najbardziej sprzyjających powstawaniu nowych firm i nowych miejsc pracy w oparciu o to ogromne bogactwo, jakim dysponujemy. Chodzi tu o ludzi oraz ich wiedzę i doświadczenie – mówi prezydent Andrzej Kosztowniak. - Do inicjatywy włączyli się też lokalni przedsiębiorcy m.in przedstawiciele Radomskiego Klastra Metalowego. Warto zauważyć, że branża obróbki metalu znakomicie wpisuje się w strategię marki miasta „Radom – siła w precyzji”, a z firmami branży metalowej miasto ma już doskonale funkcjonującą współpracę w zakresie kształcenia praktycznego na poziomie szkół ponadgimnazjalnych.
Magistrat przypomina, że wiceprezydent Krzysztof Ferensztajn wspólnie z przedstawicielami klastra metalowego odbył szereg wizyt studyjnych w parkach technologicznych na terenie kraju, gromadząc niezbędną wiedzę zdobytą przez tego typu instytucje, które odniosły sukces. Przykładem mogą być obiekty we Wrocławiu, Gdańsku, Stalowej Woli czy Kielcach.
Do działań tych udało się pozyskać bardzo poważnego partnera - Agencję Rozwoju Przemysłu, pod auspicjami której funkcjonuje na ternie Radomia Podstrefa Tarnobrzeskiej Strefy Ekonomicznej. W maju ubiegłego roku pomiędzy Agencją Rozwoju Przemysłu S.A. , Fabryką Broni „ŁUCZNIK” – Radom Sp. z o.o. oraz prezydentem Radomia zostało podpisane porozumienie intencyjne w sprawie utworzenia i zapewnienia warunków do działalności Parku Naukowo – Technologicznego w naszym mieście przy ulicy 1905 Roku, na terenach istniejącej zabudowy przemysłowej Fabryki Broni.
Aktualnie, jak zapewnia magistrat, inicjatywa nabiera rozmachu i rozpędu. Do tematu wsparcia rozwoju regionalnego i wzrostu konkurencyjności Radomia i regionu Radomskiego włączył się także Uniwersytet Technologiczno-Humanistyczny oraz Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy.MS