We wtorek (10 września) w Komendzie Wojewódzkiej Policji zs. w Radomiu odbyło się podsumowanie policyjnych działań "Bezpieczne Wakacje 2013". Ten rok był wg statystyk bezpieczniejszy od poprzedniego.
Według szacunkowych danych, w czasie tegorocznych wakacji na terenie garnizonu mazowieckiego doszło do 498 wypadków drogowych, w wyniku których zginęło 61 osób, a 617 zostało rannych. To o 17 ofiar śmiertelnych mniej niż w roku ubiegłym.
Wicewojewoda mazowiecki Dariusz Piątek stwierdził, że do tendencji spadkowej przyczyniły się nie tylko działania KWP, ale także i mediów, szkół oraz miejsc pracy organizujących wypoczynek.ZMNIEJSZYĆ LICZBĘ ZABITYCH
Piesi nadal pozostają grupą zagrożoną - w wakacje na Mazowszu były 34 ofiary, z czego cztery w wieku do 17 lat. Najczęstszym powodem śmierci dzieci na drogach niefrasobliwość opiekunów.
Dobrze za to wygląd statystyka przewozów. W pierwszych dniach lipca Inspekcja Transportu Drogowego skontrolowała ponad 70 autobusów, którymi podróżowały dzieci, w tym 68 należących do przewoźników krajowych. Tylko w kilku przypadkach konieczne było wszczęcie postępowania, głównie z powodu albo złego stanu technicznego pojazdów, albo z powodu zbyt długiego czasu pracy kierowcy. W przypadku 9 skontrolowanych przewoźników zagranicznych, jedynie jednemu wystawiono mandat w wysokości 400 zł.
- Te poprawiające się statystyki to efekt przede wszystkim pracy włożonej przez mazowieckich policjantów, patronów społecznych, realizacji programów takich jak „Bezpieczne Ferie”, prowadzenia debat społecznych, na których społeczeństwo ma okazję wskazać kluczowe elementy i niebezpieczne miejsca. Działania przynoszą skutek i są najlepszym sposobem na realizację krajowego programu „Bezpieczeństwo w Ruchu Drogowym”, który zakłada zmniejszenie liczby zabitych na polskich drogach w skali roku do 2,8 tys., do czego w zeszłym roku udało się już zbliżyć, a tegoroczne prognozy również są optymistyczne – mówił Dariusz Piątek.
DUŻO UTONIĘĆ
- W tym roku dysponowaliśmy 37 policjantami wyszkolonymi do służby na wodzie, 17 łodziami motorowymi i jednym skuterem wodnym. Urząd Marszałkowski ufundował 50 nowych tablic i oznakowań miejsc szczególnie niebezpiecznych, z czego 34 zastąpiło stare i zniszczone tablic, a 16 postawiono w miejscach nowych – mówi Marek Świszcz.podsumował wakacje w garnizonie mazowieckimMarek Świszcz, zastępca Mazowieckiego Komendanta Wojewódzkiego Policji,
Niestety w tym roku odnotowano aż 49 utonięć na terenie województwa mazowieckiego, z czego 27 w okresie wakacyjnym (lipiec-sierpień), co stanowi wynik o pięć osób większy w stosunku do roku poprzedniego.
BEZPIECZNE DZIECI
W ramach zakończenia działań „Bezpieczne Wakacje 2013” przy łączniku KMP z KWP przy ulicy Chrobrego odbył się festyn dla dzieci i młodzieży ze szkół podstawowych. W trakcie najmłodsi mogli wziąć udział w konkursie wiedzy o bezpieczeństwie, razem z funkcjonariuszami przeprowadzić kontrolę pojazdów i ich kierowców w okolicy pobliskiego UTH, zobaczyć od środka radiowóz, a także poczuć na własnej skórze jak to jest uderzyć w coś samochodem nawet z niewielką prędkością w symulatorze zderzeń.
Dodajmy, że jeszcze przed rozpoczęciem roku szkolnego rozpoczęła się akcja „Bezpieczna droga do szkoły”. W jej ramach prowadzona jest lustracja dróg i terenów przyległych do szkół i przedszkoli. A 10 września rozpoczęły się czterodniowe działania „GIMBUS” Policjanci w tym okresie będą prowadzić kontrole busów i autobusów przewożących dzieci oraz młodzież do placówek szkolnych i nie tylko. Patrole policyjne będą pracować na wszystkich drogach, którymi poruszają się autobusy przewożące dzieci. Funkcjonariusze podczas kontroli będą w szczególności zwracać uwagę na stan techniczny pojazdów, stan trzeźwości kierujących oraz wyposażenie i oznakowanie pojazdów. Podczas prowadzonej akcji sprawdzane będą także pojazdy zbiorowej komunikacji publicznej i turystycznej przewożące dzieci i młodzież na wycieczki szkolne.