Radio Rekord Radom 29 lat z Wami Radio Rekord Radom 29 lat z Wami
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjEiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+DQo=
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjEiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+DQo=

Niepełnosprawni zaparkują tylko na kopertach?

Niepełnosprawni zaparkują tylko na kopertach?

Zgodnie z obowiązującą uchwałą z kwietnia 2011 roku osoby te mogą obecnie bezpłatnie parkować pojazdy na wszystkich miejscach w płatnej strefie. Miejscy drogowcy proponują, żeby posiadacze stosownych kart zostawiali bezpłatnie auta tylko na miejscach wyznaczonych (tak zwanych kopertach), oznaczonych znakiem D-18a i tabliczką T-29.

NIEUCZCIWI KIEROWCY

W obiegu jest obecnie wiele kart parkingowych należących do osób już nieżyjących, z których korzystają inni członkowie rodziny lub znajomi zmarłego. Powszechny jest także proceder polegający na kopiowaniu kart parkingowych. Jeśli zmiana zasad postoju dotycząca posiadaczy kart zostanie wprowadzona, to powstanie więcej miejsc postojowych przeznaczonych wyłącznie dla osób niepełnosprawnych. Więcej kopert z pewnością ułatwi im parkowanie na terenie płatnej strefy i dotarcie do urzędów czy banków.

- W naszej ocenie proponowana zmiana zasad postoju w strefie płatnego parkowania, dotycząca osób niepełnosprawnych posiadających karty parkingowe, przyczyni się do efektywniejszego wykorzystania miejsc postojowych. Zwiększy także rotację pojazdów parkujących w strefie - mówi Dariusz Dębski, rzecznik prasowy Miejskiego Zarządu Dróg i Komunikacji w Radomiu.

OPINIE MIESZKAŃCÓW

W lipcu drogowcy zwrócili się z prośbą o wyrażenie opinii na temat wprowadzenia proponowanych zmian w płatnej strefie nie tylko do mieszkańców miasta, ale także bezpośrednio do radomskich organizacji pozarządowych działających na rzecz osób niepełnosprawnych. W czasie trwających blisko miesiąc konsultacji otrzymali kilkanaście opinii (wyłącznie od osób prywatnych).

- Autorzy prawie wszystkich opinii zgodnie podkreślali, że obecna sytuacja, w której z kart parkingowych lub ich kopii korzystają osoby zdrowe, jest patologią i że z nieuczciwymi kierowcami należy zdecydowanie walczyć. Część mieszkańców wyraziła jednak obawę, czy ograniczenie bezpłatnego postoju dla posiadaczy kart tylko do miejsc wyznaczonych nie spowoduje dodatkowych utrudnień dla osób niepełnosprawnych - opowiada Dariusz Dębski.

Niektórzy zwrócili uwagę, że liczba tak zwanych kopert na terenie płatnej strefy jest niewystarczająca i po wprowadzeniu zmian znalezienie wolnego miejsca przeznaczonego dla osoby niepełnosprawnej będzie graniczyło z cudem. Jeden z mieszkańców zwrócił uwagę także na spore odległości między kopertami a miejscami, do których często chcą dojechać niepełnosprawni.

- Ewentualne zmiany zasad parkowania byłyby połączone ze zwiększeniem liczby miejsc postojowych, przeznaczonych dla osób niepełnosprawnych. Obecnie w strefie jest około 1400 miejsc postojowych, a dziesięć procent z nich to tak zwane koperty. Planujemy, że miejsc postojowych oznaczonych znakiem D-18a i tabliczką T-29 będzie w strefie więcej i będą to miejsca w najbardziej pożądanych przez niepełnosprawnych lokalizacjach - uspokaja Dębski.

ZWERYFIKOWAĆ KARTY

Sporo osób postulowało o zweryfikowanie kart parkingowych będących obecnie w obiegu i unieważnienie podrobionych dokumentów lub należących do osób zmarłych. Jedna z osób zaproponowała nawet koncepcję wymiany kart na nowe o innym formacie, kolorze i o nowoczesnych zabezpieczeniach przed fałszowaniem, na przykład hologramach. Autor tej propozycji był zdania, że posiadacze kart prawdopodobnie zgodzą się nawet na pokrycie części kosztów wymiany, gdyż w efekcie zwiększyłaby się liczba miejsc postojowych w strefie dla nich zarezerwowanych.

- Weryfikacja kart parkingowych wydanych przez Urząd Miejski w Radomiu została przeprowadzona jeszcze przed wakacjami. Stwierdzono w sumie 6 tys. 245 kart parkingowych wydanych osobom niepełnosprawnym. Jak się okazało, w 310 przypadkach posiadacze kart nie żyli. Warto jednak wyjaśnić, że do wydawania kart parkingowych jest uprawnionych wiele organów i nie jesteśmy w stanie zweryfikować ważności dokumentów, którymi legitymują się mieszkańcy innych miast czy państw, parkujący bezpłatnie w radomskiej strefie - mówi rzecznik miejskich drogowców.

Pewne jest, że z uwagi na fakt, iż wzór karty parkingowej jest ściśle określony w zaleceniu Rady Unii Europejskiej oraz rozporządzeniu Ministerstwa Infrastruktury, urzędnicy nadzorujący strefę parkowania na radomskich ulicach nie mogą dowolnie modyfikować wyglądu tych dokumentów na przykład poprzez naklejanie na nie hologramów.

WIĘCEJ KONTROLI

Autorzy listów wysyłanych do drogowców postulowali o częstsze kontrole kierowców, którzy posługują się kartami parkingowymi. Wiele osób zwróciło uwagę, że na tak zwanych kopertach zwykle parkują wciąż te same auta i to często przez wiele godzin.

- Zgłoszono nam przypadki, gdy z miejsc postojowych przeznaczonych dla osób niepełnosprawnych ostentacyjnie korzystają kierowcy zdrowi. Wyjaśniamy, że kontrole osób posługujących się kartami parkingowymi prowadzimy regularnie i wspólnie ze Strażą Miejską. Kierowcy przyłapani na używaniu kopii kart lub posługiwaniu się dokumentami należącymi do osób zmarłych, muszą liczyć się z surowymi konsekwencjami. W takich przypadkach kodeks karny przewiduje kary od trzech miesięcy do nawet pięciu lat pozbawienia wolności - ostrzega Dariusz Dębski.

Urzędnicy przekonują, że proponowana zmiana zasad postoju w płatnej strefie dla osób niepełnosprawnych przyczyniłaby się do skuteczniejszej walki z nieuczciwymi kierowcami. Jednocześnie dziękują wszystkim za udział w konsultacjach i za przekazane opinie oraz uwagi.

ZDECYDUJE RADA MIEJSKA

Propozycje zmian w strefie zostaną przedstawione na najbliższym posiedzeniu Powiatowej Społecznej Rady do spraw Osób Niepełnosprawnych.

Ostateczną decyzję o ewentualnej zmianie regulaminu podejmie Rada Miejska w Radomiu.

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjMiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+DQo=
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjMiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+DQo=

#WieszPierwszy

Najnowsze wiadomości

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjE1IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0K
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjE1IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0K

Najczęściej czytane

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjE5IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0K
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjE5IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0K

Polecamy