Radio Rekord Radom 29 lat z Wami Radio Rekord Radom 29 lat z Wami
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjEiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+DQo=
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjEiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+DQo=

"Bitwa pod Wiedniem" HELIOS

12 października wejdzie do kin jeden z najdroższych filmów, związanych z kinem polskim. Obraz "Bitwa pod Wiedniem", bo o nim mowa, kosztował ok. 50 mln zł, czyli prawie 2 razy więcej niż "Bitwa Warszawska 1920". Jednak twórcy filmu nie uniknęli wpadek, o których mówi już cała Europa.

"Bitwa pod Wiedniem" to film wykonany z rozmachem, ogromnym zaangażowaniem polskich i włoskich aktorów, z brawurowymi scenami bitewnymi, kostiumami.
Włoski reżyser Renzo Martinelli przedstawił historię dwóch dni bitwy pod Wiedniem (11 i 12 września 1683 r.). W główne role wcielili się m.in. Jerzy Skolimowski jako Jan III Sobieski, Alicja Bachleda-Curuś jako księżna Eleonora Lotaryńska czy Daniel Olbrychski (generał artylerii koronnej Marcin Kazimierz Kątski) i Borys Szyc (hetman wielki koronny Mikołaj Adam Sieniawski). Rolę o. Marco D’Aviano zagrał laureat Oscara, F. Murray Abraham.Trochę historii

W 1683 r. 300 tys. wojowników Imperium Osmańskiego rozpoczęło oblężenie Wiednia. Ich wodzem był Wielki Wezyr Kara Mustafa, który ogłosił dżihad, czyli świętą wojnę przeciwko Europie chrześcijańskiej. Turcy od czasu zdobycia Bizancjum opanowali całą Grecję i Bałkany, Europę Południowo-Wschodnią, połowę Morza Śródziemnego, całą Afrykę Północną, Ziemię Świętą, Bliski i Środkowy Wschód. By całkowicie obezwładnić chrześcijaństwo, Mustafa postanowił zaatakować Rzym. Zdobycie Wiednia miało mu umożliwić szybkie przedostanie się do kolebki chrześcijaństwa. Oblężenie Wiednia rozpoczął 14 lipca.

Papież Innocenty XII, widząc powagę sytuacji, wysłał o. Marco d'Aviano do króla Polski, Jana III Sobieskiego z prośbą o pomoc. Król nie zwlekał. Z polskimi wojskami dotarł do Wiednia 11 września. Następnego dnia doszło do decydującej bitwy. Pod wodzą króla Jana husaria stoczyła morderczą walkę, w której ważyły się nie tylko losy miasta, ale i całej Europy. Znamy jej finał.

Niestety twórcy nie uniknęli wpadek

"Bitwa pod Wiedniem" to ekranizacja jednej z najważniejszych bitew w historii ludzkości. Powstała w koprodukcji Polski, Włoch i Turcji. Ponad 50 krajów zobaczy ten obraz już 12 października. Ta superprodukcja kosztowała mnóstwo pieniędzy, jednak polscy historycy wyłapali kilka wpadek, które nie powinny się pojawić w tak poważnym filmie.

Coś jest nie tak z naszym orłem

- Po pierwsze: orzeł, który znajduje się w filmie na chorągwi polskiej husarii, to nie ten z XVII w. To orzeł sprzed II wojny światowej, który do tej pory widnieje na polskim godle. A po drugie nasz obecny orzeł patrzy w lewą stronę, a orzeł w filmie ma skierowany wzrok w prawo - informuje radomski historyk, Paweł Marzec. - W XVII wieku nie stosowano dwustronnych chorągwi. Wszelkie symbole, znaki, godła były naszywane tylko z jednej strony, zatem głowa orła na chorągwi w filmie rzeczywiście została skierowana w złą stronę. Zamiast z godła Polski, można było śmiało skorzystać z jakiegoś symbolu Maryjnego, które były wówczas popularne - dodaje.

Skrzydła w tornistrach z lat 70. XX w.

Jak donosi portal gazeta.pl, historycy dopatrzyli się kolejnego niedociągnięcia. Podobno piechurzy mieli przenosić skrzydła husarskie w tornistrach. Badacze zgodnie mówią, że nie wiadomo czy skrzydła były w ogóle używane w bitwach, a co dopiero, czy były przenoszone w jakikolwiek sposób. Twórcy filmu wykorzystali do tego celu tornistry z lat 70. i 80. ubiegłego stulecia. Chyba porwała ich ułańska fantazja.

Uroczysta premiera filmu "Bitwa pod Wiedniem"
 
Serdecznie zapraszamy na specjalny, premierowy pokaz filmu "Bitwa pod Wiedniem" w piątek 12 października o godz. 20.30.
 
Wprowadzenie do filmu wygłosi historyk Krzysztof Szewczyk. Pokaz uświetnią miłośnicy epoki, w której rozgrywa się akcja filmu, którzy zaprezentują stroje husarskie oraz szlacheckie z XVII wieku. Program artystyczny poświęcony królowi Janowi III Sobieskiemu oraz królowej Marysieńce zaprezentują przedstawiciele VIII Liceum Ogólnokształcącego, którego patronem jest zwycięski dowódca spod Wiednia.   Przez cały tydzień w hollu kina oglądać będzie można wystawę przygotowaną przez uczniów VIII LO, ukazującą związki Jana III Sobieskiego z Radomiem i regionem radomskim.


PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjMiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+DQo=
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjMiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+DQo=

#WieszPierwszy

Najnowsze wiadomości

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjE1IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0K
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjE1IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0K

Najczęściej czytane

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjE5IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0K
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjE5IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0K

Polecamy