Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu Radio Rekord Radom 29 lat z Wami Radio Rekord Radom 29 lat z Wami
poniedziałek, 23 czerwca 2025 15:29
Reklama

Krótka listy do nagrody

Listę 19 książek, spośród których w czerwcu wybranych zostanie pięć nominowanych ogłosiła kapituła Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza. Laureatkę lub laureata poznamy, tradycyjnie, we wrześniu.
Krótka listy do nagrody

Źródło: Fot. Robert Utkowski

W tej edycji nagrody zgłoszono, przypomnijmy, prawie sto tytułów. Ogłoszenie „krótkiej listy” książek to efekt zmiany w regulaminie - od tego roku konkurs jest trzyetapowy. W kwietniu kapituła ogłasza krótka listę tytułów (nie więcej niż dwadzieścia), w czerwcu - piątkę nominowanych, a laureata nagrody i autora wyróżnionego rezydencją w Vence - tak jak dotąd - poznawać będziemy we wrześniu.

Jak wyjaśnia sekretarz kapituły Tomasz Tyczyński, jury postanowiło w ten sposób rekomendować czytelnikom szerszą listę książek. - To ważne nie tylko dla czytających, którzy chcą kierować się wskazaniami nagród literackich, ale także dla autorów – podkreśla. – W poprzednich edycjach zdarzało się, że na nominację do nagrody zasługiwało więcej niż pięć książek. Wiedzieli o tym jedynie jurorzy. Postanowiliśmy więc, że od dziesiątej edycji nagrody zachęcać będziemy do lektury większej liczby wartościowych próz debiutantów i podebiutantów.

W skład kapituły wchodzą wybitni znawcy literatury: Ewa Graczyk (przewodnicząca), Anna Kałuża, Zofia Król, Zbigniew Kruszyński, Józef Olejniczak, Piotr Sadzik i Justyna Sobolewska. Po obradach, które odbyły się w ostatnią sobotę, kapituła ogłosiła listę 19 książek, które przeszły do kolejnego etapu.

1. Dorota Borodaj, „Szkodniki. O ludziach, maszynach i drzewach w Puszczy Białowieskiej”, Dowody
2. Agnieszka Burton, „Ozland. Przestrzeń jest wszystkim”, Dowody 
3. Agata Ciastoń, „Na środkowym pasie latem trawa była wysoka”, Wydawnictwo Warstwy
4. Barbara Elmanowska, „Woliera”, Wydawnictwo J
5. Marta Hermanowicz, „Koniec”, ArtRage 
6. Aleksandra Kasprzak, „Wydrąż mi rodzinę w serze”, Biuro Literackie 
7. Elżbieta Łapczyńska, „Mowa chleba", Wydawnictwo Agora 
8. Jul Łyskawa, „Prawdziwa historia Jeffreya Watersa i jego ojców", Wydawnictwo Czarne 
9. Jadwiga Malina, „Przysłona", Wydawnictwo Cyranka 
10. Joanna Mazur, „Ciepło-zimno", Wydawnictwo Seqoja Ewa Klimek
11. Anna Mazurek, „Zwierzęta łowne”, Grupa Wydawnicza Foksal 
12. Monika Muskała, „Rondo Rodeo”, Nisza 
13. Katarzyna Pochmara-Balcer, „Swobodne wpadanie", Wydawnictwo Cyranka 
14. Katarzyna Sobczuk, „Mała empiria”, Dowody 
15. Sławomir Sochaj, „Niedopolska", Wydawnictwo Filtry 
16. Natalka Suszczyńska, „Chipsy dla gości”, Ha!art 
17. Krzysztof Sztafa, „Wielka radość w polskich domach", Wydawnictwo Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu 
18. Maciej Wnuk, „Miejsca odległe", Biuro Literackie 
19. Patryk Zalaszewski, „Luneta z rybiej głowy", Wydawnictwo Czarne

Ustanowiona w 2015 roku Nagroda Literacka im. Witolda Gombrowicza przyznawana jest, przypomnijmy, za debiut, rozumiany jako pierwsza lub druga książka danego autora, napisana prozą artystyczną w języku polskim. Laureat otrzymuje 40 tys. zł, a nominowani po 5 tys. zł.

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Chcemy, żeby nasze publikacje były powodem do rozpoczynania dyskusji prowadzonej przez naszych Czytelników; dyskusji merytorycznej, rzeczowej i kulturalnej. Jako redakcja jesteśmy zdecydowanym przeciwnikiem hejtu w Internecie i wspieramy działania akcji "Stop hejt".
 
Dlatego prosimy o dostosowanie pisanych przez Państwa komentarzy do norm akceptowanych przez większość społeczeństwa. Chcemy, żeby dyskusja prowadzona w komentarzach nie atakowała nikogo i nie urażała uczuć osób wspominanych w tych wpisach.

Komentarze

Reklama