Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu Radio Rekord Radom 29 lat z Wami Radio Rekord Radom 29 lat z Wami
czwartek, 12 czerwca 2025 23:16
Reklama Fotowoltaika

Honorowa obywatelka Radomia

Na poniedziałkowym (26.08) posiedzeniu rady miejskiej radni zadecydują o nadaniu Marii Kelles-Krauz tytułu Honorowej Obywatelki Miasta Radomia.
Honorowa obywatelka Radomia

Źródło: Fot. archiwum cozadzien.pl

Nadanie Marii Kelles-Krauz tytułu Honorowej Obywatelki Miasta Radomia – to wniosek, z którym prezydent miasta zwrócił się do rady miejskiej, reagując w ten sposób na pismo Radomskiej Rady Kobiet. - Komisja kultury rady miejskiej w ubiegłym tygodniu pozytywnie zaopiniowała ten wniosek. Teraz już przygotowany projekt uchwały trafi pod obrady na najbliższej sesji rady miejskiej - wyjaśnia Robert Utkowski, przewodniczący Komisji Kultury i Promocji Rady Miejskiej w Radomiu. 

Maria Kelles-Krauz była wybitną działaczką niepodległościową i społeczną urodzoną w Radomiu. Jak podkreśla przewodniczący, wniosek o nadanie jej honorowego obywatelstwa jest kontynuacją działań zapoczątkowanych w 2019 roku, kiedy to rada miejska jednogłośnie przyjęła stanowisko o upamiętnieniu Marii Kelles-Krauz tablicą, która została wmurowana w ściany ratusza. Dodatkowo sala obrad rady miejskiej także nosi jej imię. - Ta postać w Radomiu nie tylko zasługuje na upamiętnienie, ale jest upamiętniana i warto, aby o niej pamiętać nadal. Była to pierwsza kobieta w Polsce i najprawdopodobniej w Europie, która została przewodniczącą rady miejskiej - podkreśla Utkowski. 

Maria Kelles-Krauz została przewodniczącą rady miejskiej zaledwie kilka miesięcy po uzyskaniu przez kobiety praw wyborczych w Polsce i funkcję tę pełniła do 1926 roku. Później szefowała Wydziałowi Oświatowemu radomskiego Magistratu. Za swoje zasługi w odzyskaniu niepodległości Maria Kelles-Krauz w 1938 roku została odznaczona Krzyżem Niepodległości. Po wojnie na krótko wróciła do pracy w magistracie. Od 1946 roku przebywała w Danii wraz z mężem, który objął tam funkcję ambasadora. W 1954 roku wróciła do kraju i zamieszkała w Warszawie. 

Maria Kelles-Krauz zmarła 4 września 1969 roku.

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Chcemy, żeby nasze publikacje były powodem do rozpoczynania dyskusji prowadzonej przez naszych Czytelników; dyskusji merytorycznej, rzeczowej i kulturalnej. Jako redakcja jesteśmy zdecydowanym przeciwnikiem hejtu w Internecie i wspieramy działania akcji "Stop hejt".
 
Dlatego prosimy o dostosowanie pisanych przez Państwa komentarzy do norm akceptowanych przez większość społeczeństwa. Chcemy, żeby dyskusja prowadzona w komentarzach nie atakowała nikogo i nie urażała uczuć osób wspominanych w tych wpisach.

Komentarze

Reklama