Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu Radio Rekord Radom 29 lat z Wami Radio Rekord Radom 29 lat z Wami
sobota, 6 grudnia 2025 07:33
Reklama

W Radomiu powstał pomnik kultowych papierosów

Pojawił się kolejny symbol Radomia. Przy starej wartowni dawnej Tytniówki można od piątku oglądać paczki kultowych papierosów.
W Radomiu powstał pomnik kultowych papierosów

Źródło: / Fot. Szymon Wykrota / CoZaDzień.pl

- Jestem dumny z 100. rocznicy istnienia fabryki w Radomiu. Przyłączamy się do inicjatywy powiązanej z historią przemysłu w naszym mieście - tłumaczy Philippe Bonnin, prezes zarządu Imperial Tobacco Polska Manufacturing S.A., dyrektor fabryki w Radomiu.

Szlak symboli Radomia zapoczątkowano jako realizację jednego z projektów z Budżetu Obywatelskiego, którego celem jest przypomnienie, z czego Radom przez lata słynął bądź wciąż słynie. Teraz możemy podziwiać już 18 pomnik, pierwszy sfinansowany nie z budżetu obywatelskiego, a przez Imperial Tobacco Polska. Najnowsza rzeźba to paczki kultowych papierosów, nieprodukowanych już co prawda w fabryce, ale doskonale znanych w całym kraju.

- Pomysł zrodził się z okazji 100-lecia istnienia fabryki wyrobów tytoniowych w Radomiu. Wpisuje się w cykl inicjatyw, które prowadzimy na przestrzeni roku i które jeszcze będziemy realizować w kolejnych miesiącach - mówi Damian Szlaga z Imperial Tobacco Polska Manufacturing S.A.

Niedawno na ul. Żeromskiego, koło Łaźni stanął stolik, a na nim słynna radomianka na spodeczku oraz filiżanka kawy. Przy ul. Niedziałkowskiego można zobaczyć produkowaną przez wiele lat w Radomiu kuchenkę gazową, a na chodniku, u zbiegu ulic Sienkiewicza i Piłsudskiego zostały odwzorowane płytki z Marywilu. Teraz przyszedł czas na upamiętnienie symboli "Tytoniówki". Pomysł na uwiecznienie wyrobów radomskiego przemysłu w brązie zrodził się w 2016 roku w głowach Macieja Stępnikowskiego i Sebastiana Pawłowskiego.

- Nowy odsłonięty pomnik, symbol Radomia, wpisuje się w projekt, który stworzyliśmy razem z Sebastianem Pawłowskim. Jego realizację już widzimy na ulicach naszego miasta - wyjaśnia Maciej Stępnikowski, inicjator powstania Szlaku symboli Radomia.

Szlak symboli Radomia powstał, żeby uatrakcyjnić wygląd śródmieścia. I tak, na wzór wrocławskich krasnali, zrodził się pomysł, aby w przestrzeni publicznej ustawić odlewy rzeczy, które były bądź nadal są produkowane w Radomiu. Przypomnijmy, że cztery lata temu został zrealizowany podobny projekt z Budżetu Obywatelskiego. W śródmieściu pojawiły się m.in. rzeźby przedstawiające rowery z Łucznika, pistolet, buty, maszyny do szycia i pisania, aparaty telefoniczne i wiele innych.

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Chcemy, żeby nasze publikacje były powodem do rozpoczynania dyskusji prowadzonej przez naszych Czytelników; dyskusji merytorycznej, rzeczowej i kulturalnej. Jako redakcja jesteśmy zdecydowanym przeciwnikiem hejtu w Internecie i wspieramy działania akcji "Stop hejt".
 
Dlatego prosimy o dostosowanie pisanych przez Państwa komentarzy do norm akceptowanych przez większość społeczeństwa. Chcemy, żeby dyskusja prowadzona w komentarzach nie atakowała nikogo i nie urażała uczuć osób wspominanych w tych wpisach.

Komentarze

Reklama
ReklamaElmas wędliny
Reklama
ReklamaSalon Oświetleniowy Mirat
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama