Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu Radio Rekord Radom 29 lat z Wami Radio Rekord Radom 29 lat z Wami
piątek, 5 grudnia 2025 13:39
ReklamaElmas

Przełom w radomskim szpitalu

- To przełom w leczeniu naszych pacjentów – mówi personel oddziału miejskiego szpitala o pierwszym zabiegu ablacji migotania przedsionków serca.


Najlepsze wiadomości video z Radomia znajdziesz na naszym kanale na YouTube - TUTAJ.

Prowadzenie  zabiegów jest możliwe  dzięki współpracy, jaką  Radomski Szpital Specjalistyczny nawiązał z  Bartłomiejem Bińkowskim, kardiologiem z  Kliniki  Kardiologii Interwencyjnej i Zaburzeń Rytmu Serca Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Łodzi. W Polsce zabiegi ablacji migotania przedsionków wykonuje zaledwie kilku specjalistów, niemniej ważny  jest również  odpowiedni sprzęt. W Radomskim Szpitalu Specjalistycznym wykorzystywany jest  jeden z najnowocześniejszych w Polsce systemów do trójwymiarowego mapowania  serca. Dzięki zastosowaniu technologii 3D lekarze mogą precyzyjnie wskazać pochodzenie nieprawidłowych sygnałów elektrycznych i poddać ablacji ten obszar w sercu. System pozwala  także na  zmniejszenie narażenia pacjenta na promieniowanie rentgenowskie.

Jak mówi doktor Bartłomiej Bińkowski „ ablację  migotania przedsionków wykonuje  się  u pacjentów, u których nie jest skuteczne leczenie farmakologiczne. Zabieg trwa  2 – 3 godziny , pacjent  jest przytomny, ale znajduje się pod działaniem leków przeciwbólowych i nasennych. Doktor podkreśla że ablacja jest  zabiegiem skomplikowanym jednak  mało inwazyjnym, ponieważ  nie wymaga otwarcia klatki piersiowej. Do serca poprzez żyłę udową wprowadzane są specjalne elektrody , następnie dzięki tzw. mapowaniu serca  precyzyjnie określane jest miejsce powstawania zaburzenia  rytmu serca, potem za pomocą  prądu o wysokiej częstotliwości likwiduje  się  miejsce powstawania  arytmii.  Pacjent może opuścić szpital już następnego dnia. Na oddziale Kardiologii  szpitala  miejskiego wykonano dotychczas 3  zabiegi ablacji migotania przedsionków. W przyszłym roku zaplanowano przeprowadzenie co najmniej 50 takich zabiegów.

W Polsce na migotanie przedsionków cierpi nawet 600-700 tysięcy osób . Arytmia objawia się nieregularnym lub gwałtownym biciem serca, palpitacjami, osłabieniem, silnym zmęczeniem, dusznością oraz bólem w klatce piersiowej. Badania wykazały, że ryzyko wystąpienia migotania przedsionków rośnie z wiekiem. Bez podjęcia leczenia przypadłość ta może prowadzić do rozwoju powikłań zakrzepowo -zatorowych, np.  udaru mózgu i niewydolności serca.

Najświeższe wiadomości z Radomia i regionu znajdziesz na profilu CoZaDzien.pl na Facebooku - TUTAJ.



Podziel się
Oceń

Reklama
ReklamaElmas wędliny
Reklama
ReklamaSalon Oświetleniowy Mirat
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama