Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu Radio Rekord Radom 29 lat z Wami Radio Rekord Radom 29 lat z Wami
piątek, 5 grudnia 2025 11:19
Reklama

Dla kogo Wierzby? Znamy laureatów

Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu, Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu, Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce – to tegoroczni laureaci konkursu Mazowieckie Zdarzenia Muzealne – Wierzba.
Dla kogo Wierzby? Znamy laureatów

Źródło: fot. archiwum cozadzien.pl

To już 15. edycja zmagań. Konkurs co roku wyłania najlepsze placówki muzealne i nagradza najciekawsze przeprowadzone przez nie wydarzenia. Start w konkursie to dla mazowieckich muzeów szansa na zaprezentowanie swoich działań szerszej publiczności a także na zdobycie prestiżowego tytułu oraz nagrody finansowej – w tym roku to nawet 12 tys. zł.

– Muzealnicy nie zawiedli, zgłaszając bardzo dobre przedsięwzięcia. Nasze placówki mają coraz więcej do zaoferowania, są otwarte na potrzeby swoich odbiorców i nieustannie ich zaskakują – mówi marszałek Adam Struzik.
W tym roku do konkursu zgłoszono aż 130 inicjatyw, w tym siedem wystaw przygotowanych przez mniejsze muzea, 23 wystawy przygotowane przez większe muzea, 22 projekty otwarte, 22 projekty edukacyjne, 26 wydawnictw oraz 29 projektów w kategorii „Muzeum w sieci”. Spośród nich wybrano 27 najlepszych i przyznano 13 wyróżnień.

W tym roku kapituła konkursowa wyłoniła laureatów w sześciu kategoriach: najciekawsza wystawa organizowana przez większe muzea, najciekawsza wystawa organizowana przez mniejsze muzea, najlepszy muzealny projekt edukacyjny, najlepszy muzealny projekt otwarty, najciekawsze wydawnictwo muzealne oraz w kategorii „Muzea w sieci”.

– Z powodu pandemii, zdecydowaliśmy się stworzyć specjalną kategorię „Muzea w sieci”. Postanowiliśmy docenić placówki, które przeniosły swoją działalność do internetu i znalazły nieszablonowe sposoby na zainteresowanie widzów. Nasze nagrody mają pobudzić muzea do działania i pokazać że doceniamy ich kreatywność i wkład w promocję Mazowsza – wyjaśnia Magdalena Biernacka, zastępca dyrektora Departamentu Kultury, Promocji i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego.

W kategorii: najciekawsza wystawa, wśród ekspozycji organizowanych przez mniejsze muzea wyróżnienie przypadło wystawie „Po przekątnej. Kalifornijska Grupa KrakArt/Diagonally. The KrakArt Group" zorganizowanej przez Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce. Natomiast, wśród wystaw przygotowanych przez większe muzea, drugie miejsce wywalczyła wystawa „Magia instrumentów. Osobliwości inwencja trzygłosowa”, zorganizowana przez Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu, trzecie zaś miejsce zdobyła wystawa pt. „Socrealizm. Sztuka w służbie propagandy” stworzona przez Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu.

Drugie miejsce w kategorii projekt otwarty wywalczyło Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu za wydarzenie pt. „Ale dżaz! W instrumentarium ludowego rytmu”.

Natomiast wśród najciekawszych wydawnictw muzealnych znalazła się publikacja Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu - „Moja Dusza. Oblicza kobiet w twórczości Jacka Malczewskiego” red. Paulina Szymalak-Bugajska.

Uroczysta gala wraz z wręczeniem nagród zwycięzcom i wyróżnionym odbędzie się 23 września 2021 w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Chcemy, żeby nasze publikacje były powodem do rozpoczynania dyskusji prowadzonej przez naszych Czytelników; dyskusji merytorycznej, rzeczowej i kulturalnej. Jako redakcja jesteśmy zdecydowanym przeciwnikiem hejtu w Internecie i wspieramy działania akcji "Stop hejt".
 
Dlatego prosimy o dostosowanie pisanych przez Państwa komentarzy do norm akceptowanych przez większość społeczeństwa. Chcemy, żeby dyskusja prowadzona w komentarzach nie atakowała nikogo i nie urażała uczuć osób wspominanych w tych wpisach.

Komentarze

ReklamaElmas wędliny
Reklama
ReklamaSalon Oświetleniowy Mirat
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama