Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu Radio Rekord Radom 29 lat z Wami Radio Rekord Radom 29 lat z Wami
środa, 17 grudnia 2025 21:20
Reklama

Chopin wrócił z wygnania pod szalety

Popiersie Fryderyka Chopina wróciło na swoje stare miejsce w Parku Kościuszki przy głównej alejce. Po remoncie parku w 2010 roku pomnik ustawiono w pobliżu szaletów. Radomianie, a za nimi dziennikarze podśmiewali się trochę, że pamiątka po kompozytorze stanęła w takim sąsiedztwie. Teraz decyzję zmieniono.
Jak w tekście "O radomskiej rzeźbie pomnikowej (część ósma)" "Miesięcznika Prowincjonalnego" pisał Stanisław Zbigniew Kamieński, "autorem rzeźby Chopin jest otwocki artysta Ryszard Kozłowski (rocznik 1933), zaproszony w maju 1978 r., razem z kilkoma innymi twórcami, do udziału w sympozjum „Radomskie spotkania rzeźbiarskie”, które miało na celu wyłonić interesujące projekty w tej dziedzinie do realizacji w przestrzeni miejskiej (...) Upłynęło kilka lat, zanim rzeźba „Chopin” została ustawiona w radomskim parku na tle domu kultury. Autor zaproponował dla niej inną lokalizację i do dziś jest niezadowolony z jej obecnego usytuowania. Uważa, że Chopin stoi za nisko, niewłaściwie zorientowany wobec kierunku padania słonecznego światła".
[gallery id=522]



Podziel się
Oceń

Reklama