AIR SHOW: „Skalski” z Malborka

AIR SHOW: „Skalski” z Malborka
Najlepsze wiadomości video z Radomia znajdziesz na naszym kanale na YouTube - TUTAJ
Lotnicy upamiętniają jubileusz 100-lecia urodzin Stanisława Skalskiego, lotniczego asa II wojny światowej, uczestnika powietrznej Bitwy o Anglię. Samolot na cześć Skalskiego zostanie zaprezentowany podczas pokazów lotniczych w Radomiu.

Myśliwiec MiG-29UB o numerze 4105 z 22 Bazy Lotnictwa Taktycznego otrzymał podczas przeglądu technicznego w Wojskowych Zakładach Lotniczych nr 2 S.A. okolicznościowe malowanie – odznakę rozpoznawczą jednostki na grzbiecie i sylwetki gen. bryg. pil. Stanisława Skalskiego na wewnętrznych powierzchniach stateczników pionowych.

Kariera lotnicza Skalskiego związana była z Pomorzem i 4 pułkiem lotniczym w Toruniu, gdzie trafił po promocji oficerskiej w Dęblinie. Broniąc Pomorza w 1939 roku, walczył w składzie toruńskiej 142 eskadry myśliwskiej, stając się jednym z najskuteczniejszych lotników kampanii wrześniowej. Tradycje pomorskich myśliwców dziedziczy baza z Malborka. Autorami graficznej koncepcji malowania MiGa-29 są żołnierze 22 BLT – ppłk Marek Więckiewicz i st. chor. sztab. Marek Bojcun.

Publicznie po raz pierwszy samolot zostanie zaprezentowany 22-23 sierpnia w Radomiu, publiczności Międzynarodowych Pokazów Lotniczych AIR SHOW 2015.

KS, źródło: dgrsz.mon.gov.pl/fot.Roman Nawrocki, WZL nr 2 S.A.

Najświeższe wiadomości z Radomia i regionu znajdziesz na profilu CoZaDzien.pl na Facebooku - TUTAJ

Polecamy