Podczas wystaw psów rasowych oceną zwierząt zajmują się sędziowie kynologiczni. Pod uwagę brany jest zarówno wygląd zewnętrzny psa, jak i jego cechy psychiczne oraz ułożenie i posłuszeństwo wobec właściciela. Efektem oceny jest przyznanie psu określonej noty, a dodatkowo możliwe jest przyznanie tytułu, który otrzymuje najlepszy z porównywanych psów w danej grupie. Wystawę kończą konkurencje finałowe: wybór najlepszego psa ras polskich, oddziału radomskiego, najlepszej pary hodowlanej, najpiękniejszego baby-szczenięcia, weterana, juniora oraz najpiękniejszego przedstawiciela poszczególnych grup FCI. Ostatnią konkurencją będzie wybór Najpiękniejszego Psa Wystawy, czyli Zwycięzcy Best in Show.
Agility jest to sport psów polegający na tym, że pies prowadzony przez swojego przewodnika głosowymi i ruchowymi komendami musi pokonać bezbłędnie i jak najszybciej specjalny tor przeszkód. Sukces zależy całkowicie od współpracy przewodnika i psa. Ten rodzaj psiego sportu jest wyjątkowo widowiskowy i cieszy się w kraju jak również na całym świecie dużą popularnością.
WYNIKI:
NAJPIĘKNIEJSZY PIES WYSTAWY- BEST IN SHOW: 1. Field Spaniel, 2. Samoyed, 3. Welsh Corgi Cardigan, 4. Beagle
Najlepsza para hodowlana: 1. Basenji, 2. Sznaucer miniaturowy czarno-srebrny, 3. Szpic miniaturowy, 4. Chart polski
Najlepszy Pies Oddziału Radomskiego: 1. Flat- Coated Retriever, 2. Charcik włoski, 3. Shith tzu, 4. Buldog francuski
Najlepszy Pies/Suka Ras Polskich Wystawy: 1. Gończy polski, 2. Polski owczarek nizinny, 3. Owczarek podhalański, 4. Chart polski
Najlepsze Baby Wystawy: 1. Foksterier szorstkowłosy, 2. Chiński grzywacz, 3. American Staffordshire terier, 4. Biały owczarek szwajcarski
Najlepsze Szczenie Wystawy: 1. Czarny terier rosyjski, 2. Whippet, 3. Cairn terier, 4. Owczarek szetlandzki
Najlepszy weteran wystawy: 1. Samoyed, 2. Sznaucer miniaturowy czarno-srebrny, 3. Szpic wilczy, 4. West highland white terrier
Najlepszy pies/suka młodzieży: 1. Shih tzu, 2. Siberian husky, 3. Nowofundland, 4. Whippet
Najlepszy pies użytkowy wystawy: 1. Field spaniel, 2. Braque de l'Ariege, 3. Labrador retriver
Najlepszy pies: Grupa I FCI: 1. Welsh corgi cardigan, 2. Polski owczarek nizinny, 3. Schipperke,4. Owczarek francuski briard
Grupa II FCI: 1. Pirenejski pies górski, 2. Czarny terier rosyjski, 3. Rottweiler, 4. Nowofundland
Grupa III FCI: 1. Bedlington terier, 2. Yorkshire Terrier, 3. West highland white terrier, 4. Juck Russel terrier
Grupa IV FCI:1. Jamnik długowłosy miniaturowy, 2. Jamnik długowłosy standardowy, 3. Jamnik szorstkowłosy miniaturowy, 4. Jamnik krótkowłosy miniaturowy
Grupa V FCI: 1. Samoyed, 2. Szpic miniaturowy, 3. Basenji, 4. Siberian husky
Grupa VI FCI: 1. Beagle, 2. Ogar polski, 3. Gończy polski, 4. Dalmatyńczyk
Grupa VII FCI: 1. Pointer, 2. Seter szkocki, 3. Seter irlandzki, 4. Wyżeł wajmarski krótkowłosy
Grupa VIII FCI: 1. Field spaniel, 2. Flat- coated retriver, 3. Springer spaniel angielski, 4. Cocer spaniel angielski
Grupa IX FCI: 1. Chihuhua krótkowłosy, 2. Spaniel kontynentalny miniaturowy papillon, 3. Shih tzu, 4. Chiński grzywacz
Grupa X FCI: 1. Whippet, 2. Charcik włoski, 3. Wilczarz irlandzki, 4. Chart polski
Związek Kynologiczny w Radomiu
Oddział w Radomiu Związku Kynologicznego w Polsce rozpoczął działalność 1 lutego 1988 roku, a pierwszą siedzibą stał się lokal znajdujący się przy ul. Rwańskiej 12 w Radomiu. Oddział skupiał 150 członków z terenu Radomia i woj. radomskiego. Pierwszym prezesem wybrany został pan Jan Winiarski, który funkcję swoją pełnił do roku 1994. Przez kolejne kadencje Prezesami Oddziały byli: Wojciech Bilewski, Jerzy Kotarski, Dariusz Skorek i Jan Grzegorz Nowakowski (obecnie).
I Regionalną Wystawę Psów Rasowych radomski oddział zorganizował w 1989 roku na terenie Zespołu Szkół Zawodowych im. mjr. H. Dobrzańskiego Hubala. Impreza odbywająca się podczas obchodów Dni Radomia przyciągnęła ponad 700 okazów psów z ok. 90 ras a także ogromną ilość miłośników kynologii i mieszkańców miasta. Do dnia dzisiejszego Oddział Radomski był organizatorem 28 Krajowych Wystaw Psów Rasowych. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że Radom był pomysłodawcą i organizatorem Ogólnopolskich Wystaw Championów. Pierwsza wystawa, na którą zjechała się „psia arystokracja” zorganizowana została w 1994 roku i przez kolejne 2 lata również odbywała się w Radomiu
Nie tylko piękne ale i szybkie, czyli wyścigi chartów - to kolejne imprezy, których organizowaniem może poszczycić się Oddział Radomski Związku Kynologicznego w Polsce. Pierwsza taka impreza odbyła się w 1990 roku, udział w niej wzięło 109 psów z 11 ras tej grupy.
Nie sposób zapomnieć również o ogromnej imprezie jaką jest Międzynarodowy Puchar Ras Agility, której organizatorem dwukrotnie był Radomski Oddział Związku Kynologicznego w Polsce. Międzynarodowy Puchar Ras jest organizowany rokrocznie od 2004 r., za każdym razem w innym państwie. Ideą zawodów z tego cyklu jest przede wszystkim integracja środowiska kynologicznego w Europie oraz wymiana doświadczenia w pracy z psem oraz opiece nad zwierzętami sportowymi. Dzięki uznaniu sprawności organizacyjnej imprezy w 2008 r. i dorobku sportowego klubów w Polsce organizację imprezy w 2013 po raz kolejny powierzono Oddziałowi Radomskiemu.
Oddział Radomski Związku Kynologicznego w Polsce był również organizatorem Mistrzostw Polski Psów Obrończych IPO w roku 2008 a także Mistrzostw Polski IPO Owczarków Belgijskich w latach 2012 i 2013.
W chwili obecnej oddział każdego roku organizuje 2 Krajowe Wystawy Psów Rasowych oraz wiele imprez o tematyce kynologicznej.
Na przestrzeni lat zmianie uległa siedziba Oddziału, który na stałe zagościł przy ul. Wernera na terenie KS „Start”. Zmieniła się również struktura organizacyjna oddziału- ciągły wzrost liczby członków a także rozwój działalności znalazło odzwierciedlenie w powoływaniu kolejnych sekcji Oddziału. Liczba sekcji i ich profil ulegały zmianom w zależności od potrzeb a także niekiedy popularności danych grup psów. Obecnie działa 10 Sekcji obejmując swoją opieką właścicieli wszystkich psów zarejestrowanych w Oddziale.
W dorobku hodowlanym Oddziału Radomskiego znajdują się psy, które na ringach Wystaw Światowych dawały świadectwo hodowli na najwyższym poziomie. Do zwycięzców świata należą między innymi:
- Seter Szkocki Gordon ORI z Holubickie Strane- Mł. Zwycięzca Świata- Poznań 2006
- Posokowiec bawarski AMROSIA Carvarius- Mł. Zwycięzca Świata – Poznań 2006
- Nagi pies Peruwiański AMARILLO MARGAREJO- Zwycięzca Świata- Poznań 2006
- Owczarek Niemiecki Długowłosy XAMBO Kalupus – Światowa Wystawa Owczarków Niemieckich- Niemcy, Ulm 2012
Źródło: PZK, oddział w Radomiu, Fot. Szymon Wykrota