Radio Rekord Radom 29 lat z Wami Radio Rekord Radom 29 lat z Wami
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjEiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+DQo=
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjEiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+DQo=

"Zmień się na LATO/A" - wywiad z Arkadiuszem Sajnokiem


Na czym polega „Forma na lata”?

- Jest to program edukacyjny, który ma na celu pokazać , jak pod okiem profesjonalistów, można zmienić swoje nawyki. Projekt sprowadza się do uświadomienia uczestnikom, a na ich przykładzie – szerszej grupie Radomian – że warto dbać o zdrowie i formę i nie jest to tak trudne jak mogłoby się wydawać. Aktywność zawodowa nie musi wcale uniemożliwiać zdrowego trybu życia. Wręcz przeciwnie, aktywność fizyczna racjonalny sposób żywienia i higieniczny tryb życia mogą zwiększać efektywność funkcjonowania w pracy i poza nią. Poza tym wcale nie musi to być uciążliwe. Czas kilkunastu tygodni jaki wyznaczyliśmy uczestnikom powinien wyrobić w nich pozytywne nawyki i zwalczyć dotychczasowe złe przyzwyczajenia. Chcemy, aby ludzie po naszym programie trwale zmienili swoje życie na lepsze.

Plan jest ambitny. A skąd właściwie wziął się pomysł na jego realizację?

- Faktycznie plan jest ambitny, ale jeżeli choć jednemu z uczestników uda się trwale zbudować formę, będę uważał to za sukces. Nietrudno jest zrzucić kilka kilogramów w krótkim czasie. Zmienić styl życia to jest prawdziwe wyzwanie. Sam pomysł wziął się z zamiłowania kilku osób zawodowo zajmujących się sportem i rekreacją. Inspiracją były podobne projekty realizowane na całym świecie W telewizji pojawia się dużo programów o takiej tematyce, jednak ze względu na wymaganą od nich oglądalność są nastawione na szybki. a więc często nietrwały efekt. Nam zależy, na trwałych efektach, dlatego dostosowaliśmy warunki do radomskiej rzeczywistości. Każdy z nas ma znajomych, którzy brakiem czasu tłumaczą niehigieniczny tryb życia, który przekłada się na ich kondycję, a także wygląd. Tym programem chcemy im pokazać, że zawsze można znaleźć czas. Trzeba tylko znaleźć odpowiednią motywację i zrobić pierwszy krok.

Wspomniałeś, że zajmujesz się sportem. Czy możesz powiedzieć coś więcej o sobie?

- Jestem wykładowcą i nauczycielem. Pracuję z młodzieżą szkolną i akademicką. Jestem też prezesem klubu strzeleckiego „Precyzja Radom”. Całe życie, nie tylko zawodowe, związany jestem ze sportem, najpierw jako zawodnik, a obecnie jako trener kilku dyscyplin sportowych. Kocham to co robię i odnajduje w tym wiele satysfakcji.

Jak swoją wiedzę i doświadczenie chciałbyś przekuć na realną pomoc uczestnikom?

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjciIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjciIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+

- Ustaliliśmy na początku ze współautorami pomysłu, że ze względu na wykształcenie i doświadczenie to ja zajmę się koordynacją pracy instruktorów, dietetyka, specjalisty od suplementacji i lekarza opiekującego się uczestnikami. Wziąłem na siebie większość spraw związanych z organizacją „formy na lato/a”. Prowadzę statystyki uczestników i monitoruję ich postępy. Staram się na bieżąco omawiać je z biorącymi udział w projekcie oraz z zaangażowanym, w ich prowadzenie, zespołem ludzi.

Program oparty jest na indywidualnym podejściu do każdego uczestnika. Czym dla Ciebie jest trening personalny?

- Są to zajęcia (treningi) prowadzone przez kompetentnego trenera, dostosowane indywidualnie do umiejętności, możliwości i sprawności fizycznej trenowanej osoby. Pierwszy trening poprzedzony musi być wywiadem, który ma na celu ustalić stan zdrowia, przebyte kontuzje i choroby, nawyki żywieniowe i poziom sprawności fizycznej. Trener powinien też na bieżąco obserwować postępy i modyfikować program do możliwości fizycznych i psychicznych trenowanej osoby. Zwłaszcza na początku zaangażowanie trenera jest bardzo istotne. Musi on nauczyć podopiecznego bezpiecznie i prawidłowo wykonywać ćwiczenia.

Jak wyobrażasz sobie idealnego trenera personalnego?

- Według mnie idealny trener to osoba kompetentna posiadająca wiedzę z zakresu anatomii, fizjologii, biochemii, biomechaniki, najlepiej były zawodnik czynnie uprawiający sport. Dziś w Internecie jest pełno ogłoszeń o kursach na trenera personalnego trwających kilka dni. Zdarzają się wręcz kursy korespondencyjne. Nie wierzę jednak w ich profesjonalizm. Na siłowni łatwo jest zrobić sobie krzywdę. Bezpieczeństwo powinno być postawione zawsze na pierwszym miejscu. Nie wyobrażam sobie aby osoba bez znajomości wymienionych na wstępie zagadnień mogła w sposób bezpieczny i kompetentny prowadzić trening z osobami które wcześniej nie trenowały. Wiedza to jednak nie wszystko. Trener powinien również łączyć w sobie zrozumienie potrzeb i możliwości podopiecznego. Podsumowując praca trenera w moim przekonaniu powinna polegać na umiejętnym pokierowaniu podopiecznego w taki sposób aby zmienił przyzwyczajenia i w bezpieczny sposób zmienił swoje nawyki. Do tego potrzebna jest wiedza oraz zaangażowanie. Nie można się tego nauczyć na kilkudniowym kursie.

Tyle o trenerach. A na co według ciebie powinni zwrócić uwagę chcący zacząć ćwiczyć?

- Żyjemy w dobie Internetu i łatwego dostępu do informacji. Ciężko jest jednak w ich natłoku wybrać te wartościowe. Polacy mają zaś tę cechę charakteru, że znają się na wszystkim i najlepiej. Często po przeczytaniu i ściągnięciu z Internetu przypadkowego cyklu treningowego czy diety cud, są przekonani, że wszystko już wiedzą. Z takiego stanu rzeczy rodzi się często zniechęcenie brakiem efektów na siłowni, a częstokroć kontuzje. Każdy człowiek jest inny i nie ma złotych recept. Nie warto również wierzyć w błyskawiczne efekty.

Co więc powinien zrobić ktoś kto chce zacząć dbać o formę?

- Krótko? Powinien zacząć od znalezienia dobrego trenera i pozwolić mu pracować. Takie jest moje zdanie. Uważam, że jeżeli coś robić to dobrze a nie na pół gwizdka.

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjQxIiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0K
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjQxIiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0K

[gallery id=1072]

Arkadiusz Sajnok  - sylwetka
Całe dotychczasowe życie związany ze sportem, niegdyś jako zawodnik aktualnie jako trener, wykładowca akademicki, oraz nauczyciel. Ukończył Wychowanie fizyczne na Akademii Wychowania Fizycznego Józefa Piłsudskiego w Warszawie oraz Edukacje dla Bezpieczeństwa na Politechnice Świętokrzyskiej.

Posiada uprawnienia trenerskie:

  • trenera personalnego
  • trenera klasy I strzelectwa sportowego
  • trenera klasy II pływanie

Oraz instruktorskie:

  • instruktora gimnastyki sportowej,
  • instruktora sportu lekkoatletyka,
  • instruktora sportu koszykówka,
  • instruktora sportu piłka siatkowa,
  • instruktora narciarstwo zjazdowe,
  • instruktora sportu piłka nożna

Posiada także:

  • uprawnienia nurkowe Open Water Diver PADI,
  • uprawnienia ratownik wodnego WOPR
  • patent żeglarski, żeglarz jachtowy,

 

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjMiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+DQo=
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjMiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+DQo=

#WieszPierwszy

Najnowsze wiadomości

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjE1IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0K
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjE1IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0K

Najczęściej czytane

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjE5IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0K
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjE5IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0K

Polecamy