Ciało człowieka jest niczym wspaniała maszyna, która sama potrafi się odnawiać i oczyszczać. Potrzebuje jednak do tego bodźca z naszej strony. Co powodują toksyny w naszym organizmie? Odpowiadają za bóle głowy, osłabienie, zmęczenie, szarość skóry i matowość włosów. Nasz organizm stara się je na bieżąco usuwać (np. z moczem i potem), jeśli jednak nazbiera się ich za dużo, nie jest w stanie samodzielnie tego zrobić. Zatrute ciało ma obniżoną odporność i spowolniony metabolizm, przedwcześnie się starzeje.
Toksyczne substancje wytwarzane są wewnątrz organizmu (np. w wyniku nieprawidłowej przemiany materii) lub dostają się do niego z zewnątrz - poprzez pokarm i powietrze. W procesie oddychania pobieramy tlen i drobne struktury, które w komórkach zwanych mitochondriami przekształcają je w energię. Proces ten utrzymuje organizm przy życiu, ale w jego wyniku powstają także substancje uboczne zwane wolnymi rodnikami, które z jednej strony wspomagają zwalczanie zakażeń, ale z drugiej potrafią atakować zdrowe komórki, poprzez przemienianie związków tłuszczowych i białek w trujące substancje.
Jak oczyścić organizm?
Warto zacząć od małych kroczków neutralizujących toksyny, np. częstego wietrzenia mieszkania czy hodowania roślin, które mają moc przemiany dwutlenku węgla w tlen. Należy zażywać witaminę C i E, a także cynk i selen, które zwalczają wolne rodniki. Można także kupić specjalne oczyszczające zioła. Warto też zajrzeć do sauny i zatroszczyć się o profesjonalne zabiegi, np. borowinowe (jest to peeling i masaż ciała), powodujące uwolnienie się toksyn z ciała. Należy także wyeliminować papierosy i opalanie się. Dobrze jest też wypowiedzieć wojnę wszelkim stresom, wspomóc się jogą i ćwiczeniami gimnastycznymi, a także medytacjami. Te wszystkie zabiegi nie tylko zapobiegną powstawaniu wolnych rodników, lecz także wpłyną na nasze ogólne samopoczucie - od poprawy kolorytu naszej skóry, poprzez polepszenie kondycji włosów i paznokci, a na poprawie zdrowia kręgosłupa kończąc.
Dekalog zdrowego detoksu
* Jedz produkty niskoprzetworzone: pieczywo z grubego przemiału, makarony z pełnego ziarna, warzywa strączkowe i kiełki, oleje tłoczone na zimno (np. lniany, sojowy, słonecznikowy, oliwę z oliwek), orzechy i nasiona. Kupuj produkty wytwarzane metodami ekologicznymi.
* Sięgaj jak najczęściej po owoce i warzywa (także w formie świeżo wyciśniętych soków).
* Wprowadź do diety najbardziej odtruwające produkty: jabłka, marchew, czosnek, brokuły, kiełki fasolki mung, cytryny, komosę ryżową, papaję, siemię lniane i natkę pietruszki.
* Pij dużo wody i ziół oczyszczających (mięty, melisy, tymianku i liści karczocha, zielonej i czerwonej herbaty).
* Sięgnij po specjalne ziołowe toniki detoksykujące– w aptekach kupisz je bez recepty.
* Na początku oczyszczania odstaw na kilka dni, a potem stopniowo wprowadzaj do diety, nabiał, zboża i białko zwierzęce (w takiej właśnie kolejności). Wybieraj produkty chude, unikaj smażenia – odciążysz układ trawienny.
* Nie waż się i nie licz kalorii. Twoim podstawowym celem nie jest schudnięcie.
* Jedz regularne posiłki (najlepiej pięć niedużych porcji co trzy godziny, ostatni na kilka godzin przed zaśnięciem).
* Zacznij się ruszać. Systematyczne ćwiczenia przyspieszają przemianę materii.
* Ogranicz (a najlepiej odstaw) produkty, które zawierają nikotynę, kofeinę, alkohol, przetworzone cukry, utwardzane tłuszcze, produkty o dużej zawartości soli, dodatki do żywności (barwniki, konserwanty).
Oczyszczenie organizmu jest najlepszym prezentem, jaki możemy mu sprawić na wiosnę. Nasze ciało poczuje się lepiej, poprawimy własny wygląd, a do tego kondycję psychiczną. Detoksykacja ciała działa bowiem także na poziomie emocjonalnym, pomaga w wyeliminowaniu niepokojów, gniewu, stresu i oczyszcza nasz umysł.