W środę 8 lutego wojewoda mazowiecki, Jacek Kozłowski zaprezentował przedstawicielom samorządów zmiany jakie zostaną wprowadzone do Planu Systemu Państwowe Ratownictwo Medyczne. Będziemy mieć przede wszystkim większe rejony operacyjne i nowe miejsca stacjonowania karetek. Przy zwiększonej ilości ambulansów poprawić ma to dyspozycyjność służb ratowniczych. Opinie samorządów w tej sprawie będą przyjmowane do 22 lutego bieżącego roku. Następnie dokument, po analizie uwag i ewentualnych korektach, zostanie przekazany do zatwierdzenia przez ministra zdrowia. Zmiany będą obowiązywały od 1 lipca 2012 r. przez trzy lata.
Przypomnijmy, że w zeszłym roku na Mazowszu, dzięki większej liczbie miejsc wyczekiwania zespołów ratownictwa medycznego, skrócił się czas dotarcia na miejsce zdarzenia. Minister zdrowia zatwierdził wtedy nowy "Plan Działania Systemu Państwowe Ratownictwo Medyczne w Województwie Mazowieckim". W każdej gminie wyznaczono miejsca startów i lądowań śmigłowców ratunkowych. Dla zespołów wyjazdowych wprowadzono specjalną telefonię komórkową. Przeszkolonych zostało 284 dyspozytorów medycznych.

Liczba zespołów w naszym województwie nadal będzie wynosiła 178,75. Zmniejszyła się z kolei liczba rejonów operacyjnych z dyspozytorniami (z 29 w 2011 r. do 6 w 2012 r.). Zwiększono za to ich zasięg oraz liczbę karetek dostępnych dla dyspozytora w rejonie: Warszawa – 65,25 (0,25 oznacza dzienny sezonowy zespół wodny w Zegrzu); Płock – 28; Radom – 22; Siedlce - 19,5 (0,5 oznacza zespół pracujący 12 godzin na dobę); Ostrołęka – 19; Grójec – 25. Dzięki temu łatwiejsze będzie ich wykorzystanie w razie nagłych przypadków takich, jak np. masowe wypadki.
Wdrażanie zmian będzie następowało stopniowo. Dotychczasowo istniejące dyspozytornie będą funkcjonowały do czasu całkowitego dostosowania łączności i bezpiecznego funkcjonowania centrów dyspozytorskich. - Rekomendujemy podmiotom, które będą ubiegać się o obsługę ratowniczą w dużych rejonach (w ramach tegorocznego konkursu NFZ) zawieranie umów podwykonawstwa z dysponentami zespołów, którzy dotąd obsługiwali mniejsze rejony. Pozwoli to w pełni wykorzystać istniejące karetki i zachować miejsca pracy – podkreślił wojewoda mazowiecki, Jacek Kozłowski. Kontynuowane będą szkolenia dla dyspozytorów medycznych, które - jako jedyny w kraju - organizuje Wydział Zdrowia urzędu wojewódzkiego. - Szkolenia pozwalają wyeliminować błędy w dysponowaniu karetkami w nietypowych lub trudnych przypadkach. Liczymy, że będą miały większą frekwencję, niż dotąd – powiedział Michał Borkowski, pełnomocnik wojewody ds. ratownictwa medycznego.
Do przygotowania Planu brano pod uwagę m. in.: wskaźnik ministra zdrowia jednego zespołu ratownictwa medycznego na 33 tys. mieszkańców, liczbę mieszkańców w rejonie operacyjnym, wykorzystywanie zespołów, a także średnią liczbę wyjazdów przypadających na jeden zespół.
Plan będzie dokładnie prezentowany na spotkaniach wojewody z prezydentami miast, burmistrzami i wójtami, organizowanych w delegaturach Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w lutym i marcu bieżącego roku.
Szczegółowy wykaz rejonów operacyjnych i miejsc wyczekiwania dostępny jest na www.mazowieckie.pl w zakładce Zdrowie (Ratownictwo Medyczne).
źródło: Mazowiecki Urząd Wojewódzki