
- Człowiek, który doznaje niedocukrzenia kompletnie nie panuje nad sobą. Może iść "wężykiem", a nawet się przewrócić. Niejedna osoba może pomyśleć, że to jest po prostu pijak - wyjaśniał Alfred Wiśniewski, prezes rejonowego zarządu Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków w Radomiu.
Rozmawiamy z prezesem Alfredem Wiśniewskim i wiceprezesem do spraw finansowych Jadwigą Tworzowską z rejonowego zarządu Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków w Radomiu.
Jakie są objawy cukrzycy?
Alfred Wiśniewski: Zależy to od tego czy ktoś ma niedocukrzenie (za mało cukru) czy przecukrzenie (za dużo cukru). Niedocukrzenie objawia się złą widocznością, drżeniem rąk, poceniem się, głodem.
Jadwiga Tworzowska: Na samym początku najczęściej występuje zwiększone pragnienie i częste oddawanie moczu.
AW: W przypadku przecukrzenia występuje senność. Jeżeli cukier jest bardzo wysoki, to w organizmie wydziela się aceton, czyli to czym kobiety zmywają lakier z paznokci. Jeżeli nachylimy się nad taką osobą, to poczujemy specyficzny zapach, jakby się napił denaturatu.
Czyli łatwo jest pomylić kogoś takiego z osobą pijaną?
AW: Tak, zdarzało się, że kogoś zawieźli zamiast do szpitala, to na izbę wytrzeźwień. Potem taka osoba miała poważne problemy zdrowotne, które doprowadziły do śmierci. W takim przypadku następuje zatrucie całego organizmu acetonem.
Co powinna mieć przy sobie osoba chora na cukrzycę?
AW: Każdy cukrzyk powinien nosić ze sobą cukier w kostkach albo jakiś bardzo słodki płyn. Ta druga opcja jest nawet lepsza, ponieważ płyny się lepiej wchłaniają do krwi.
JT: Dodatkowo dobrze jest mieć przy sobie specjalne bransoletki z napisem "Jestem chory na cukrzycę". Jeżeli ktoś widzi osobę, która zasłabła, to najpierw sprawdza jej puls. Właśnie wtedy widzi na ręce bransoletkę. Jednak często ludzie nie chcą ich nosić, bo wstydzą się swojej choroby.
Jak pomóc cukrzykowi w razie spadku lub wzrostu cukru?
AW: Inaczej się leczy niedocukrzenie, a inaczej przecukrzenie. W razie niedocukrzenia najlepiej jest podać coś słodkiego do picia. Chory powinien nosić ze sobą zastrzyk z glukozą. Drugi przypadek jest o wiele gorszy. Najlepiej jest taką osobę zabrać do szpitala i podłączyć do kroplówki, aby szybko wymienić krew.
JT: U cukrzyków poziom cukru może się wahać. Może być raz za niski, raz za wysoki. Dlatego ważne jest, żeby umiejętnie to rozpoznać. Jeżeli osoba jest mokra i zimna, włosy są oklapnięte, to wtedy możemy mieć do czynienia z niedocukrzeniem.
Obszerny wywiad dotyczący problemów z cukrzycą będziecie mogli przeczytać jeszcze dziś.