Radio Rekord Radom 29 lat z Wami Radio Rekord Radom 29 lat z Wami
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjEiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+DQo=
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjEiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+DQo=

REGION: Premie dla młodych rolników

REGION: Premie dla młodych rolników

- Nabór wniosków, czy też termin naboru, został ustalony na między 20 sierpnia a 2 września tego roku i w tym czasie zapraszamy wszystkich zainteresowanych. Zasady ubiegania się o te środki zostały podane do publicznej wiadomości i znajdują się m.in. na naszej stronie www. Jeżeli chodzi o samą wysokość premii, mówimy tutaj o pomocy w wysokości 100 tys. zł dla beneficjenta. Co ważne – 80 proc. tej kwoty może być wypłacone jeszcze przed realizacją całego zadania. A jest to istotne, bo nie obciąża portfela beneficjenta na starcie inwestycji.

[gallery id=1769]

Nie jest to mała suma, na pewno warto więc się o nią ubiegać. Jednak aby owe 100 tys. zł otrzymać, trzeba złożyć wniosek. Gdzie i w jaki sposób można to zrobić?

- Wnioski o przyznanie pomocy składamy osobiście lub przez osobę upoważnioną. Można wysłać też listem poleconym lub pocztą kurierską. Mamy też miłą niespodziankę - w poprzedniej edycji młody rolnik był obsługiwany przez oddział regionalny i musiał się do tego oddziału pofatygować, natomiast w tym rozdaniu jest pewne uproszczenie, ponieważ wnioski będą przyjmowały biura powiatowe właściwe dla miejsca prowadzenia działalności beneficjenta, który chce się ubiegać o tę pomoc. Tak więc nie musi już jechać do Warszawy; wystarczy, że odwiedzi najbliższe biuro powiatowe, które w Radomiu mieści się przy ul. Lubelskiej.

Premie dla młodych rolników były już w Programie Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013. Rodzi się pytanie - jakie było zainteresowanie tym działaniem? Czy młodzi rolnicy chcą się rozwijać?

- Oczywiście, że chcą się rozwijać. To widać po liczbach. Jeżeli mówimy o ostatnim tylko naborze, który był na przełomie maja i czerwca ubiegłego roku, to w skali kraju wpłynęło ponad 23 tys. wniosków, w tym 8 tys. 700 na samym Mazowszu. Można uznać, że ułatwienie startu młodym rolnikom, obok modernizacji gospodarstw rolnych, było tym działaniem, które budziło najwięcej zainteresowania wśród młodych rolników.

Jak pan, panie dyrektorze, uważa - jakie będzie zainteresowanie tegorocznym naborem i ilu młodych rolników może otrzymać pomoc? Wiem, że to trochę wróżenie, ale proszę spróbować określić skalę zainteresowania.

Tak, trochę jest to wróżenie, natomiast patrząc na to, ilu rolników pyta, jestem pewien, że zainteresowanie będzie duże. I tutaj raczej się nie obawiamy, że nie będziemy mieli pracy. Do dyspozycji mamy w tej chwili 718 mln euro w skali kraju. To jest kwota, którą można rozdzielić na naprawdę wielu beneficjentów. Jak pokazuje doświadczenie, jeżeli to działanie cieszyłoby się wielkim zainteresowaniem, środki mogą być przesuwane, żeby zaspokoić większą liczbę wnioskodawców. Tak było poprzednio i może się zdarzyć, że praktyka się powtórzy.

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjciIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjciIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+

Są pewne różnice pomiędzy starym a nowym PROW-em. Jaka jest najważniejsza?

Tak, tych zmian jest kilka. Najważniejsza polega na tym, że wsparcie będzie przyznawane tylko tym wnioskodawcom, którzy już rozpoczęli urządzanie gospodarstwa rolnego, natomiast prowadzenie gospodarstwa rolnego jako kierujący rozpoczną dopiero po złożeniu wniosku o premię.

Kto może starać się o premię dla młodego rolnika?

Młodym rolnikiem jest osoba, która nie ukończyła 40. roku życia, ma odpowiednie kwalifikacje zawodowe i – tak, jak już wspomniałem - po raz pierwszy rozpoczyna prowadzenie gospodarstwa rolnego jako kierujący gospodarstwem. To znaczy, że do dnia złożenia wniosku nie prowadziła formalnie tego gospodarstwa.

Rozumiem, ale jeżeli osoba nie ma wymaganych kwalifikacji i wymaganego wykształcenia, czy może je uzupełnić w trakcie?

Ależ oczywiście. Takie ułatwienie było w obecnej perspektywie i ono się sprawdziło, więc zostało powtórzone. Młody rolnik będzie miał trzy lata na uzupełnienie kwalifikacji zawodowych.

Jakie są inne wymogi, aby otrzymać pomoc? Czy jest istotna wielkość gospodarstwa, powierzchnia, wielkość ekonomiczna, czyli wartość produkcji, jaką musi wytwarzać?

Tak, są dodatkowe wymogi. I faktycznie wielkość ekonomiczna gospodarstwa jest takim wskaźnikiem, który określa dostępność mechanizmu. Wspomniana wielkość ekonomiczna nie może być mniejsza niż 13 tys. euro i nie większa niż 150 tys. euro. Natomiast jeżeli chodzi o samą powierzchnię, warto pamiętać, że musi być ona co najmniej równa powierzchni gospodarstw średniej krajowej, a jeżeli w województwach jest mniejsza niż krajowa, beneficjent musi posiadać gospodarstwo przynajmniej o średniej wojewódzkiej.

W tej publikacji podajemy podstawowe informacje dotyczące wsparcia dla młodych rolników. Jeżeli ktoś szuka informacji szczegółowych, gdzie może je znaleźć?

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjQxIiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0K
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjQxIiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0K

Na pewno na stronie internetowej Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Tam są zamieszczone formularze i wszelkie informacje. Można dotrzeć do rozporządzeń, które szczegółowo regulują zasady przyznania pomocy, ale zachęcamy również do wizyt w biurach powiatowych. Tam mamy wykwalifikowanych konsultantów, którzy udzielą wsparcia. Bardzo serdecznie zapraszamy również na organizowane szkolenia i spotkania informacyjne. Informacje o tych spotkaniach są wywieszone w biurach powiatowych i przekazywane bezpośrednio sołtysom.

Na początku rozmowy wspomnieliśmy, że jeszcze przed realizacją wniosku beneficjent otrzymuje 80 proc. pomocy, a na co może przeznaczyć pozostałe 20 proc.?

Uzyskana premia może być, a nawet powinna, przeznaczona na inwestycję w środki trwałe. Mówimy o modernizacji i budowie budynków niezbędnych do prowadzenia działalności gospodarczej, unowocześnianiu ich. Mówimy o urządzeniach, maszynach potrzebnych do prowadzenia działalności gospodarczej. I obracamy się, oczywiście, w sferze produkcji rolnej, czyli mówimy o uprawach roślin i hodowli zwierząt.

A czy są jakieś dziedziny gospodarowania, na które nie można przeznaczyć uzyskanej premii?

Oczywiście są. To plantacje roślin energetycznych, produkcje specjalne i chów drobiu. Ten ostatni jest wyłączony, ponieważ jest to tak naprawdę dosyć dobrze rozwinięty sektor rolnictwa, jeśli chodzi o o Polskę. Nie wymaga szczególnego wspomagania. Natomiast nie wyłączony jest np. chów drobiu, który odbywa się w sposób ekologiczny.

Dziękuję serdecznie. Przypomnę, że informacji udzielał Marcin Podgórski, dyrektor Mazowieckiego Oddziału Regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

artykuł promocyjny ARiMR
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjMiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+DQo=
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjMiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+DQo=

#WieszPierwszy

Najnowsze wiadomości

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjE1IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0K
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjE1IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0K

Najczęściej czytane

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjE5IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0K
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjE5IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0K

Polecamy