Kazimierz Pomagalski ur. się w 1938 r. w Lipsku nad Wisłą, do szkoły podstawowej i średniej chodził w Radomiu; maturę zdał w Technikum Finansowym w 1953 r. Studiował w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych we Wrocławiu, dyplom 1965. Zajmował się projektowaniem szkła, grafiką, od 1976 r. wyłącznie malarstwem. Mieszka w Warszawie i w Forcalquier we Francji, ale przez lata wystawiał niemal wyłącznie w Europie Zachodniej, gdzie jego sztuka przyjmowana jest z uwagą i uznaniem. W roku ubiegłym zorganizował wystawę w rodzinnym Lipsku. Teraz – w roku 75. urodzin – w Radomiu pokazuje obrazy i rysunki z różnych lat.
Jego odrębne od wszystkiego, co znamy, tajemnicze, malarstwo wizji, wyrosło zapewne z doświadczeń XX-wiecznej abstrakcji, ale bliskie jest też sztuce malarzy XIX w., francuskich romantyków, np. Géricault, symbolistów.
Wystawa prezentuje prace z różnych lat, ze zbiorów artysty i kolekcji muzealnych, z Muzeum Narodowego w Warszawie i muzeum radomskiego.
Muzeum czynne:
poniedziałek – 10 – 15; wtorek – czwartek – 9 – 15;
piątek – 10 – 17; sobota – nieczynne; niedziela – 10 – 16
Obraz: Kazimierz Pomagalski, Powrót do źródeł, 1979, olej, płótno, 110 x 140 cm, kolekcja Muzeum Sztuki Współczesnej w Radomiu, dar artysty, fot. Sebastian Fituch.
źródło: Muzeum Sztuki Współczesnej w Radomiu