"Wiedza szansą na lepszy start" to projekt Gminy Miasta Radomia, którego celem było wyrównywanie szans edukacyjnych uczniów liceów ogólnokształcących. Do tego projektu przyłączył się w 2009 roku Zespół Szkół Plastycznych im. J. Brandta, który przez okres dwóch lat organizował dla swoich uczniów zajęcia dodatkowe i wyrównawcze z historii sztuki, matematyki, angielskiego, doradztwa zawodowego oraz warsztaty artystyczne. Zadaniem tych zajęć była również pomoc w rozwinięciu kompetencji uczniów. Jak powiedziała Ewa Sowa, koordynatorka projektu w Zespole Szkół Plastycznych: - Warsztaty miały na celu rozwój potencjału i zdolności uczniów, jak również wskazanie im właściwej drogi samorealizacji. Udział w zajęciach dodatkowych wzięło w tym czasie niemalże 120 uczniów, którzy poszerzali swoją wiedzę i umiejętności z zakresu poszczególnych dziedzin.
Wernisaż wystawy uczniów ZSP w Radomiu był podsumowaniem dwuletniej pracy uczniów podczas warsztatów z malarstwa i rysunku oraz rzeźby. Zajęcia wymagały od uczniów zaangażowania, a także dobrej organizacji własnego czasu. -Spotykałam się z uczniami chcącymi szlifować swój warsztat malarski regularnie przez 2 lata. Nasze zajęcia odbywały się w soboty a nawet w święta. Warsztaty trwały często po 6 godzin. Podczas nich uczniowie tworzyli swoje obrazy, z których najlepsze zostały zaprezentowane podczas dzisiejszej wystawy - dodaje nauczycielka prowadząca warsztaty z rysunku i malarstwa Edyta Jaworska-Kowalska.
Podczas wystawy "Wiedza szansą na lepszy start" mogliśmy podziwiać różnorodne i oryginalne prace aż 36 uczniów, którzy uczestniczyli w warsztatach. Jednak na ten wyjątkowy wieczór wybrano te prace, które stanowią kwintesencję tychże spotkań.
-Niemożliwością byłoby zaprezentowanie tego, co stworzyli uczniowie przez taki długi okres czasu. Do tej ekspozycji wybraliśmy najbardziej wartościowe i starannie wyselekcjonowane prace - podkreślił Jacek Michał Szpak, nauczyciel prowadzący zajęcia z rzeźby i pomysłodawca wystawy.
Pozytywny wpływ na rozwój uczniów to najważniejszy aspekt projektu "Wiedza szansą na lepsze jutro" prowadzonego w latach 2009-2012 w Zespole Szkół Plastycznych w Radomiu. Ze swojego udziału w nim zadowoleni byli również uczestnicy warsztatów artystycznych. Jak powiedziała Kinga Kozieł: -Zajęcia pomogły mi w odnalezieniu swojej pasji, którą stała się renowacja. Podczas warsztatów naprawiałam zniszczoną rzeźbę, którą musiałam zrekonstruować z jej kawałków i to sprawiło mi wiele radości, więc postanowiłam kształcić się w tym kierunku. Poza tym na warsztatach mogliśmy wykonywać własne projekty i prace, które dziś możemy zobaczyć w "Łaźni".
Podczas wystawy dyrektor radomskiego "Plastyka" Bożena Marczykowska zapowiedziała udział szkoły w kolejnych projektach "Wiedza szansą na lepsze jutro".
Dorota Trojanowska, Fot. Michał Sołśnia