Starożytność to pierwszy etap ekspozycji, kolejne to średniowiecze, barok, romantyzm, Młoda Polska. Będzie można zobaczyć sarkofagi, amulety, biżuterię, figurki bóstw, inskrypcje grobowe, obrazy i grafiki, ukazujące motyw danse macabre, portrety trumienne i epitafijne.
Wydarzenia z historii Polski, np. pogrzeb Józefa Piłsudskiego i eksponaty związane z etnografią polską ze szczególnym uwzględnieniem motywu śmierci to kolejny temat wystawy. Prezentowana będzie również realistyczna sztuka polska, np. malarstwo Artura Grottgera, Jacka Malczewskiego i Józefa Szermentowskiego.
Kuratorka wystawy Agnieszka Kozdęba wymienia najciekawsze eksponaty: stołki plemienia Aszanti, w których przebywają dusze zmarłych, a które nie służą do siedzenia; laleczki z Nigerii - symbole śmierci; maskę antylopy z Burkina Faso, która doprowadzała duszę zmarłego na miejsce pochówku; lalki używane podczas pogrzebów w Tanzanii, podkreślające zalety zmarłego; trąbkę z kości, wykorzystywaną do odcinania się od cielesności z Tybetu i Mongolii.
We współpracy z Mazowieckim Samorządowym Centrum Kształcenia Nauczycieli planowana jest w tym miesiącu konferencja dla nauczycieli dotycząca obrzędów pogrzebowych. Odbędą się również warsztaty dla dzieci, podczas których będzie można nauczyć się wykonywania masek afrykańskich oraz figurek z masy cukrowej.
Jak zaznaczają kustoszki wystawy Agnieszka Kozdęba i Ilona Pulnar-Ferdjani, dzięki swej wielowątkowości ekspozycja ma charakter głównie edukacyjny i jest skierowana do młodego widza.
Wystawę można oglądać do końca kwietnia 2017 roku.
Najświeższe wiadomości z Radomia i regionu znajdziesz na profilu CoZaDzien.pl na Facebooku - TUTAJ.