Wystawa będzie miała zarazem charakter edukacyjny. Towarzyszyć jej będą plansze z barwnymi rycinami. W sali do zabaw edukacyjnych będzie można np. ułożyć puzzle czy obejrzeć projekcje filmów o Słowianach.
- Przymierzamy się do tego, żeby jak najlepiej przedstawić zabytki archeologiczne w gablotach. Dziś sprawdzamy różne ustawienia - mówi Małgorzata Cieślak-Kopyt, kierownik działu archeologii Muzeum Malczewskiego.
W każdej gablocie przedmioty będą ułożone chronologicznie. Eksponowane będą wyroby radomskich kowali, rogowników, bednarzy, garncarzy z okresu państwa pierwszych Piastów.
- Na wystawie zaprezentujemy przede wszystkimi przedmioty związane z osadnictwem. Ponadto opiszemy te miejsca. Wystawa będzie miała charakter planszowo-gablotowy, czyli poszczególne zagadnienia opracowane będą na tablicach informacyjnych z ilustracjami. Obok nich znajdować się będą zabytki związane z poszczególnymi dziedzinami. Zobaczymy między innymi dział z militariami, np. broń zaczepną i odporną. Zobaczymy wszystko to, co zostało z tego okresu znalezione na Piotrówce. Jednym z najciekawszych gałęzi rzemiosła prezentowanych na wystawię będzie rogownictwo, bardzo rozwinięte we wczesnym średniowieczu - opowiada Małgorzata Cieślak-Kopyt.
Ponadto na wystawie będzie można kupić katalog ze zdjęciami wszystkich prezentowanych eksponatów. Aktualnie jest on drukowany.W wydawnictwie znajdą się teksty profesora Andrzeja Buko, doktor Barbary Fuglewicz i doktora Macieja Trzecieckiego.
- Wystawa jest tworzona we współpracy z profesorem Andrzejem Buko, dyrektorem Instytutu Archeologii i Etnologii PAN w Warszawie. Współpracujemy również z grupą archeologów, którzy prowadzą badania na Piotrówce. Oczywiście współpracujemy z radomskim magistratem Radomia, który sfinansował katalog wystawy - informuje kierownik działu archeologii.
Wystawa będzie czynna do końca 2013 roku.
Dorota Trojanowska/fot. Szymon Wykrota