Koniec z papierowym urzędem na Mazowszu - niebawem każdy z nas będzie mógł składać różnego rodzaju dokumenty drogą elektroniczną. To wszystko dzięki Elektronicznej Platformie Wymiany i Obiegu Dokumentów Administracji Rządowej.
Co to jest EPWiOD?
EPWiOD służyć będzie do załatwiania spraw zarówno tych, które zostały wszczęte na podstawie dokumentów papierowych, jak i elektronicznych. Materiały dostarczone do urzędu tradycyjną pocztą zostaną zdigitalizowane – skany tych dokumentów funkcjonować będą w elektronicznym obrocie wewnątrz urzędu. Docelowo, tam gdzie będzie to możliwe, wyeliminowane zostaną dokumenty papierowe w komunikacji między urzędami.
– Przyzwyczailiśmy się już do tego, że szereg usług nabywamy drogą elektroniczną. Przez Internet robimy zakupy, płacimy rachunki, czytamy książki czy prasę. Pora więc na podobne zmiany w administracji publicznej – powiedział wicemarszałek Krzysztof Grzegorz Strzałkowski. – Musimy być świadomi, że tak kosztowny projekt, podobnie jak projekt Internet dla Mazowsza nie mógłby być zrealizowany bez środków z Unii Europejskiej – dodał.
Jaki jest jego cel?
Wdrożenie projektu pozwoli ujednolicić procedury i standardy działania.
Budowa platformy, która połączy MUW i podległe jej delegatury oraz
jednostki, przyczyni się do obniżenia kosztów poprzez skracanie czasu
realizacji spraw. Pozwoli również na pełną kontrolę oraz ewidencję
prowadzonych spraw, tworząc tym samym jednolite i wiarygodne źródło
danych. Regionalny charakter projektu przyczyni się natomiast do
niwelowania różnicy poziomu rozwoju społeczno-gospodarczego i
informacyjnego pomiędzy aglomeracją warszawską, a pozostałym obszarem
województwa. Ogólnym celem projektu jest także wspieranie rozwoju
społeczeństwa informacyjnego oraz zapewnienie w przyszłości mieszkańcom
Mazowsza pełnego dostępu do usług administracji publicznej z dowolnego
miejsca i w dowolnym czasie. Realizacja platformy pozwoli bowiem
przygotować mazowieckie urzędy do pełnej obsługi klienta w formie
elektronicznej – od przyjęcia dokumentu po udzielenie odpowiedzi.
Kto będzie mógł z niego korzystać?
Lider przedsięwzięcia – Mazowiecki Urząd Wojewódzki (MUW) z delegaturami w Ostrołęce, Płocku, Radomiu, Ciechanowie i Siedlcach rozpocznie elektroniczny obieg dokumentów w komunikacji ze służbami administracji zespolonej. Wszystkie instytucje realizujące projekt otrzymają elektroniczną platformę. Stanowiska pracy urzędników wyposażone zostaną w oprogramowanie umożliwiające komunikację za pośrednictwem elektronicznych skrzynek podawczych. System będzie dostosowany do nowej instrukcji kancelaryjnej, by umożliwić pełne postępowanie administracyjne w postaci elektronicznej.
– To duży i bardzo ważny projekt, który jest jednym z elementów większej inwestycji – naszego projektu budowy sieci szerokopasmowego Internetu na Mazowszu. Zakłada on, że za trzy lata 100 procent urzędów, firm i przedsiębiorstw, a także 95 procent mieszkańców Mazowsza będzie miało dostęp do szerokopasmowego Internetu. Oznacza to dostęp nie tylko do e-administracji, ale także innych usług publicznych np. medycznych czy szeroko pojętych informacji. Skoordynowanie tych wszystkich elementów zaowocuje na pewno dużym postępem cywilizacyjnym – podkreślił marszałek Adam Struzik.
Ile kosztuje realizacja tego projektu?
To projekt realizowany ze środków unijnych (9,7 mln zł) oraz z budżetu mazowieckiego (1,7 mln zł). W sumie koszt niemal 11,5 mln zł. Elektroniczny obieg dokumentów pomiędzy urzędami na Mazowszu to także sukcesywne eliminowanie dokumentacji papierowej, która funkcjonuje obecnie. Realizację tego projektu podpisali już Adam Struzik – marszałek województwa mazowieckiego, Krzysztof Grzegorz Strzałkowski – wicemarszałek oraz Jacek Kozłowski – wojewoda mazowiecki. Jego realizacja zakończy się w czwartym kwartale 2014 roku.
Kiedy projekt zacznie funkcjonować?
Pilotażowa wersja wystartuje w urzędzie i delegaturach w październiku – dzięki niej tradycyjny papierowy obieg dokumentów sukcesywnie będzie zastępowany elektronicznym. EPWiOD wdrażany będzie natomiast w dwóch etapach już od kwietnia 2013 roku. Realizacja zakończy się w czwartym kwartale 2014 roku.
red. K. S.