Paweł Stępień (na zdjęciu w środku) ma 46 lat, jest magistrem administracji po Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Obecnie pracuje w Mazowieckim Urzędzie Wojewódzkim i jak mówi, dojeżdża do pracy z Radomia. Może dlatego jednym z głównych punktów jego programu wyborczego jest przyspieszenie remonty linii kolejowej Radom-Warszawa.
- Ten odcinek zbudowano w latach 30 XX wieku w ciągu 21 miesięcy. Tymczasem my przez ostatnie 25 lat nie jesteśmy w stanie jej wyremontować. To wynika z zaniedbań parlamentarzystów i władz miasta - mówi Paweł Stępień.
Jak zamierza jako prezydent Radomia powalczyć o szybki dojazd do Warszawy?
- Przede wszystkim trzeba apelować do władz centralnych, naciskać. Może warto odnieść się teraz do lokalnego patriotyzmu nowej premier Ewy Kopacz? - pyta.
ECHA PODSŁUCHOWEJ AFERY
O Pawle Stępniu - byłym członku Ligi Republikańskiej oraz Prawa i Sprawiedliwości - głośno było kilka lat temu za sprawą podsłuchowej afery. Przypomnijmy: Stępień był prezesem miejskiej spółki Administrator. W 2008 r. zastąpił go na tym stanowisku Karol Frieman, Stępień został wiceprezesem.
We wrześniu
2009 r. w hotelu Wsola Stępień nagrał rozmowę, w której uczestniczył wraz z prezydentem Andrzejem Kosztowniakiem oraz
ówczesnym (nieżyjącym już) wiceprezydentem Robertem Skibą. Stępień do dziś tłumaczy, że zrobił to, chcąc zwrócić uwagę na nieprawidłowości w spółce Administrator.
W kwietniu 2010 r. Stępień został dyscyplinarnie zwolniony z pracy, a prezydent Kosztowniak złożył do prokuratury powiadomienie, że Stępień szantażował go nagraniami. Śledztwo w tej sprawie umorzono.
- W październiku w Sądzie Apelacyjnym w Lublinie odbędzie się rozprawa z mojego powództwa. Przypomnę, że domagam się od Andrzeja Kosztowniaka przeprosin za oskarżenie mnie o próbę szantażu. Wygram tę sprawę, jestem przekonany - zapewnia Stępień. - A przypomnę, że po moich próbach wyjaśnienia nieprawidłowości w Administratorze, jej prezes został uznany winnym i otrzymał wyrok w zawieszeniu na 2 lata, ale nie został zwolniony przez prezydenta Radomia. Zwolniony za to zostałem ja, na podstawie dwóch donosów, które nagle pojawiły się na mój temat. Ale je już oczyściłem się z wszelkich zarzutów.
KUMOTERSTWO W SPÓŁKACH
Paweł Stępień zauważa też, że 8 lat ostatnich rządów w Radomiu, to lata kumoterstwa w urzędzie miasta i miejskich spółkach.
- Pracę dostają tu ludzie bez doświadczenia i kwalifikacji, często radni i ich rodziny. A do tego dochodzi zawłaszczane samorządów przez partie polityczne. Dlatego my występujemy jako osoby bezpartyjne. Najlepsi prezydenci w Polsce są właśnie bezpartyjni - powiedział.
Paweł Stępień w programie wyborczym proponuje m.in. sprzedaż do 49 procent udziałów w miejskich spółkach i 100 procent udziałów Portu Lotniczego Radom; pomoc zespołowi Radomiaka w dostaniu się do ekstraklasy; wprowadzenie pierwszej godziny gratis w strefie płatnego parkowania; nadanie tytułu Honorowego Obywatela Radomia Józefowi Grzecznarowskiemu; wspieranie przedsiębiorców, m.in. poprzez zniesienie podatku deszczowego.
KANDYDACI NA RADNYCH
KWW "W trosce o Radom" przedstawił też swoich kandydatów na radnych. Z okręgu 1 startuje Sylwia Kamińska, prowadząca od kilku lat kancelarie prawną.
- W radzie chciałabym się zajmować bezpłatnymi poradami prawnymi dla mieszkańców Radomia - powiedziała.
Z okręgu 2 startuje Anna Papis, pedagog specjalny, który chce zając się przede wszystkim rozwojem świetlic środowiskowych i działalnością pedagogów ulicy. Na problemach zdrowia w mieście skupić chce się stomatolog Dariusz Szydło (okręg 3), na na bezpieczeństwie trener i emerytowany policjant Sebastian Nadolski (okręg 5).