II tura wyborów samorządowych - RELACJA

II tura wyborów samorządowych - RELACJA
Najlepsze wiadomości video z Radomia znajdziesz na naszym kanale na YouTube - TUTAJ
W niedzielę, 30 listopada Polacy w II turze wyborów samorządowych będą głosować na wójtów, burmistrzów lub prezydentów 890 gmin. Również w Radomiu.

W porównaniu z I turą wyborów teraz głosowanie jest dużo prostsze. Dostaniemy tylko jedną kartkę z dwoma nazwiskami kandydatów. Teraz wygra ten, który otrzyma więcej głosów. Po lewej stronie przy obydwu nazwiskach znajdziemy dwie puste kratki. By głos był ważny, musimy w jednej z nich postawić znak "X" (żaden inny!). Pamiętajmy, by wypełniać kartę długopisem, a nie ołówkiem.

Wybierając się do obwodowej komisji wyborczej, nie zapomnijmy dokumentu tożsamości ze zdjęciem. Na jego podstawie otrzymamy kartę do głosowania -  powinna być na niej czerwona pieczęć z numerem komisji wyborczej! Sprawdźmy też, czy na karcie są kandydaci startujący z naszego okręgu i czy ktoś na niej czegoś nie dopisał. Jeśli coś budzi nasze  wątpliwości - należy to od razu zgłosić komisji! Przy wrzucaniu głosu do urny sprawdźmy, czy jest ona zaplombowana lub oklejona taśmą z pieczątkami komisji.

Głosować możemy w godz. 7-21. Państwowa Komisja Wyborcza przypomina, że cisza wyborcza rozpoczęła się 29 listopada o godz. 0.00 i potrwa do zakończenia głosowania, czyli do 30 listopada do godz. 21, jeżeli żadna z obwodowych komisji wyborczych, w wyniku nadzwyczajnych wydarzeń, nie podejmie uchwały o przedłużeniu głosowania.

Godz. 7.00

Rozpoczyna się II tura wyborów samorządowych. W Radomiu głosować możemy w 114 obwodowych komisjach wyborczych.

Godz. 9.00

Jak informują pracownicy Krajowego Biura Wyborczego Delegatura w Radomiu, głosowanie w naszym mieście rozpoczęło się punktualnie o godz. 7 we wszystkich lokalach wyborczych. KBW nie odnotowało do godz. 9 żadnych incydentów związanych w wyborami. Około godziny 13.00 powinniśmy poznać pierwsze oficjalne dane na temat frekwencji. 

Godz. 14.00

Delegatura Krajowego Biura Wyborczego w Radomiu podała wyniki frekwencji z godz. 12. W Radomiu wyniosła ona 9 %, co jest najgorszym wynikiem w całym regionie. Ogólnie w 33 gminach, gdzie odbywa się dzisiaj druga tura frekwencja do godz. 12.00  wyniosła 12,4%. Najwyższe wskaźniki pochodzą z Odrzywołu - 29%, Kazanowa - 23% oraz Głowaczowa i Magnuszewa po 21%. Najniższa frekwencja jest w Radomiu - 9% oraz Zakrzewie  - 10%. Głosowanie przebiega bez żadnych zakłóceń.

Godz. 16.00

 - Głosowanie przebiega bardzo spokojnie. Najwięcej głosujących spodziewamy się po godzinie 18.00, wtedy kiedy ludzie zjedzą obiad, wrócą z pracy itp. Tak przynajmniej było podczas pierwszej tury, dwa tygodnie temu. Najwięcej osób przyszło tuż przed zamknięciem lokalu wyborczego - powiedziała Anna Pawlak, członek Obwodowej Komisji Wyborczej nr 74 w Radomiu. 

A jak będzie z liczeniem głosów po zamknięciu lokali?  - Teraz będzie dużo prościej, jest mniej kart i tylko dwa nazwiska. Dwa tygodnie temu głosy liczyliśmy do 6.00 rano, dzisiaj mamy nadzieję, że najpóźniej do godziny 23.00 zakończymy pracę - dodała. 

Godz. 19:00

Znamy kolejne wyniki frekwencji wyborczej. Z danych Delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Radomiu wynika, że najwięcej głosów w regionie oddali mieszkańcy Odrzywołu. Tam frekwencja do godz. 17.30 wyniosła 63,75%. Najgorszy wynik o tej samej porze odnotowano ponownie w Radomiu. Do urn poszło 28,08% uprawnionych do głosowania. Niewiele lepiej było w Zwoleniu, gdzie frekwencja wyniosła 29,46%. Ogólnie w 33 gminach w naszym regionie, gdzie odbywa się dzisiaj druga tura frekwencja do godz. 17.00  wyniosła 36,58%. Wybory jak na razie przebiegają spokojnie. 

Godz. 23:00

Oficjalne wyniki. Nowym prezydentem Radomia został Radosław Witkowski. 52% głosów

AJ, RED/fot. archiwum cozadzien.pl

Najświeższe wiadomości z Radomia i regionu znajdziesz na profilu CoZaDzien.pl na Facebooku - TUTAJ

Polecamy