Radio Rekord Radom mobilne Radio Rekord Radom mobilne
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjEiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+DQo8c2NyaXB0IGFzeW5jIHNyYz0iLy9yLmNvemFkemllbi5wbC9zZXJ2ZXIvd3d3L2RlbGl2ZXJ5L2FzeW5janMucGhwIj48L3NjcmlwdD4=
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjEiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+DQo8c2NyaXB0IGFzeW5jIHNyYz0iLy9yLmNvemFkemllbi5wbC9zZXJ2ZXIvd3d3L2RlbGl2ZXJ5L2FzeW5janMucGhwIj48L3NjcmlwdD4=

Oferta edukacyjna. Ośrodek Szkolno - Wychowawczy im. Janusza Korczaka

Oferta edukacyjna. Ośrodek Szkolno - Wychowawczy im. Janusza Korczaka
Najlepsze wiadomości video z Radomia znajdziesz na naszym kanale na YouTube - TUTAJ

Wybierz „Korczaka” Ośrodek Szkolno - Wychowawczy  im. Janusza Korczaka to jedyna taka placówka kształcenia ponadgimnazjalnego w Radomiu i w powiecie.

Została utworzona na potrzeby młodzieży o specjalnych potrzebach edukacyjnych, m.in.: z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu: lekkim, umiarkowanym i znacznym, z niepełnosprawnościami sprzężonymi, z zespołem Aspergera  i z autyzmem.

Uczniowie i wychowankowie Ośrodka mogą pozostać w placówce do ukończenia 24 roku życia.

O przyjęciu do Ośrodka Szkolno- Wychowawczego im. Janusza Korczaka decyduje posiadanie przez ucznia orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego wydanego przez Poradnię Psychologiczno - Pedagogiczną właściwą dla jego miejsca zamieszkania.

Nadrzędną rolą Ośrodka jest zapewnienie uczniom, wychowankom warunków do wszechstronnego rozwoju, zdobycie przez nich, jak największej samodzielności rozwijanie ich zainteresowań, kształtowanie umiejętności umożliwiających zdobywanie wiedzy, promowanie postawy szacunku dla innych i samego siebie.

Nad uczniami i wychowankami placówki czuwa specjalistyczna kadra pedagogiczna, która stale podnosi swoje kwalifikacje.

W skład Ośrodka wchodzą:

Zasadnicza Szkoła Zawodowa Nr 3, realizuje kształcenie zawodowe dla młodzieży ze stwierdzoną niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim, z niepełnosprawnościami sprzężonymi, z zespołem Aspergera, autyzmem.

Placówka oferuje kształcenie zawodowe w następujących zawodach:
 • cukiernik
 • kucharz
 • krawiec
 • murarz- tynkarz
 • pracownik pomocniczy obsługi hotelowej
 • blacharz samochodowy
 • introligator
 • fryzjer
 • monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie
 • ślusarz

Po zakończonej edukacji w szkole zawodowej uczniowie przystępują do egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie i uzyskują dyplom potwierdzający kwalifikacje w zawodzie wraz z suplementem w językach polskim i angielskim honorowanym w całej Europie.

W szkole zawodowej zespoły klasowe liczą od 11 do 16 osób, a każdy uczeń realizuje swój Indywidualny Program Edukacyjno- Terapeutyczny uwzględniający jego indywidualne możliwości i umiejętności.

Drugą ze szkół działających w Ośrodku jest Publiczna Szkoła Przysposabiająca do Pracy, która kształci młodzież o specjalnych potrzebach edukacyjnych- ze stwierdzoną niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym, znacznym, z niepełnosprawnościami sprzężonymi, z autyzmem.

Nauka w Publicznej Szkole Przysposabiającej do Pracy trwa trzy lata, ale w indywidualnych przypadkach istnieje możliwość przedłużenia etapu edukacyjnego.

Zespoły klasowe liczą od 6 do 8 osób.

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjciIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+PHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjciIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+PHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+

W dobrej, twórczej i przyjaznej atmosferze uczniowie nabywają szeregu umiejętności praktycznych niezbędnych w codziennym życiu.

W Publicznej Szkole Przysposabiającej do Pracy młodzież uczęszcza na zajęcia: funkcjonowania osobistego i społecznego, wychowania fizycznego, zajęcia kształtujące kreatywność, zajęcia rewalidacyjne oraz zajęcia przysposobienia do pracy.

W specjalnie dostosowanych pracowniach uczniowie mają szansę na zdobycie praktycznych umiejętności przydatnych w dorosłym życiu i dających możliwość zarobkowania przy wykonywaniu prac w zakresie:

 1. gospodarstwa domowego- pracownia gospodarstwa domowego;
 2. sporządzania i podawania posiłków
 3. ogrodnictwa - teren warsztatów szkolnych
 4. szycia ręcznego i maszynowego - pracownia krawiecka
 5. wytwarzania przedmiotów dekoracyjnych i pamiątkarskich- pracownia artystyczna?
 6. poligraficzno- introligatorskich
 7. w zakresie wyrobów stolarskich,

Integralną cześć Ośrodka stanowią warsztaty szkolne, gdzie odbywają się zajęcia praktycznej nauki zawodu dla uczniów Zasadniczej Szkoły Zawodowej Nr 3 oraz zajęcia przysposabiające do pracy dla uczniów Publicznej Szkoły Przysposabiającej do Pracy .

Oprócz zadań statutowych wszyscy uczniowie i wychowankowie są objęci zajęciami o charakterze rewalidacyjnym, gdyż głównym celem placówki jest przede wszystkim zapewnienie wsparcia i pomocy uczniowi niepełnosprawnemu intelektualnie, zahamowanie nieharmonijnego rozwoju i jak najlepsze przygotowanie uczniów i wychowanków, na miarę ich możliwości i umiejętności do samodzielnego, dorosłego życia i funkcjonowania  w środowisku społecznym.

W ramach zajęć rewalidacyjnych w Ośrodku odbywają się następujące zajęcia m.in.: muzykoterapii, usprawniania komputerowego, terapii metodą Tomatisa, korekty wad mowy, arteterapii, hydroterapii, terapii Biofeedback i inne. Uczniowie mają również zapewnione zajęcia rehabilitacji ruchowej.

Ponadto w placówce każdy uczeń, nauczyciel, rodzic może korzystać z pomocy i wsparcia ze strony psychologów i pedagoga. Uczniowie mają zapewnioną również opiekę pielęgniarki szkolnej.

Ośrodek to placówka o szerokim zakresie działania. Wspiera nie tylko uczniów i wychowanków, ale również ich rodziny.

Młodzież ucząca się w Ośrodku ma również możliwość rozwijania swoich upodobań i zainteresowań.

W placówce prężnie działają:

 • Stowarzyszenie Kultury Fizycznej, Uczniowski Klub Sportowy ANTILA
 • Szkolne Koło Krajoznawczo- Turystyczne PTTK „Jędrusiowe”.
 • Uczniowie regularnie wyjeżdżają na organizowane obozy narciarskie w Zieleńcu, obóz żeglarski na Mazurach. Uczestniczą także w licznych rajdach i wycieczkach krajoznawczych.
 • Ponadto placówka organizuje turnusy rehabilitacyjne dla uczniów
  m.in. w Rabce , w Jarosławcu.
 • Młodzież bierze udział w inicjatywach organizowanych w Radomiu, jak również na szczeblu powiatowym, wojewódzkim i ogólnopolskim m.in. w Dniach Godności, w święcie Ziemniaka, w regionalnym Konkursie Recytatorskim, w Przeglądzie Małych Form Artystycznych, w Ogólnopolskim Turnieju Boccia, w akcji „Podziel się posiłkiem” i związanej z tym zbiórce żywności dla najbardziej potrzebujących w akcji „Sprzątanie świata”, w obchodach Dnia Ziemi organizowanych w Warszawie.

Po zajęciach edukacyjnych lub przed, w oczekiwaniu na gminnego busa wszyscy uczniowie mają zapewnioną opiekę w zorganizowanej w Ośrodku „Bezpiecznej przystani”.

Natomiast uczniowie wymagający pomocy w drodze z domu na zajęcia lekcyjne lub warsztatowe i z powrotem mają również możliwość korzystania ze szkolnego busa.

Dożywianie:

Wszyscy chętni uczniowie mogą korzystać z dożywania na internatowej stołówce w formie gorącego posiłku.

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjQxIiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0KPHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjQxIiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0KPHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+

Ci uczniowie, którzy mieszkają zbyt daleko by codziennie dojeżdżać do Ośrodka znajdą ciche i wygodne miejsce w internacie. Pobyt tam jest nieodpłatny. Wychowankowie mieszkają w pokojach 3- osobowych.

W domowej atmosferze, objęci całodobową opieką wychowawców wychowankowie /uczniowie Ośrodka mogą wypocząć po trudach całodziennej nauki, odrobić pracę domową. Mogą aktywnie udzielać się w kołach: wolontariatu, tanecznym, sportowym, plastycznym, informatycznym, teatralnym „Młodego Aktora”.

Programy i Projekty:

Placówka uczestniczy w programach i projektach o charakterze profilaktycznym.

 1. Jesteśmy pierwszą placówką w Radomiu, która posiada certyfikat „Chrońmy dzieci” przyznawanym przez Fundację Dzieci Niczyje, co potwierdza spełnianie przez Ośrodek wysokich standardów w zakresie ochrony dzieci przed krzywdzeniem.
 1. Ponadto Ośrodek uczestniczy w rządowym programie „Bezpieczna +”, którego celem jest przede wszystkim zapewnienie uczniom i wychowankom bezpiecznych warunków nauki, wychowania i opieki w placówce, jak i poza nią.


DANE KONTAKTOWE:

Al. Grzecznarowskiego 15 , 26-600 Radom;

telefon: 48 363-67-93;

email: oswradom@op.pl

strona: www.oswradom.pl


Najświeższe wiadomości z Radomia i regionu znajdziesz na profilu CoZaDzien.pl na Facebooku - TUTAJ
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjMiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+DQo8c2NyaXB0IGFzeW5jIHNyYz0iLy9yLmNvemFkemllbi5wbC9zZXJ2ZXIvd3d3L2RlbGl2ZXJ5L2FzeW5janMucGhwIj48L3NjcmlwdD4=
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjMiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+DQo8c2NyaXB0IGFzeW5jIHNyYz0iLy9yLmNvemFkemllbi5wbC9zZXJ2ZXIvd3d3L2RlbGl2ZXJ5L2FzeW5janMucGhwIj48L3NjcmlwdD4=

#WieszPierwszy

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjE1IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0KPHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjE1IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0KPHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjE5IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0KPHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjE5IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0KPHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+

Polecamy