Kursy nauki gry w szachy w szkołach podstawowych
W radomskich podstawówkach trwają przygotowania do wdrożenia projektu w klasach 1-3. Wszyscy uczniowie będą mieli okazję nauczyć się gry w szachy.
- Od kilku lat wyniki testów końcowych w szkołach podstawowych wypadają poniżej średniej mazowieckiej. To nie zdarza się w gimnazjach, gdzie wypadamy podobnie jak reszta województwa, a tym bardziej w szkołach ponadgimnazjalnych, gdzie wyniki są powyżej tej średniej. Dlatego, aby uatrakcyjnić program i dać wychowawcom alternatywne metody nauczania, postanowiliśmy wprowadzić kursy nauki gry w szachy – mówi wiceprezydent Ryszard Fałek. - Każdy nauczyciel w klasach 1-3 będzie mógł przeprowadzać taki kurs, w ramach uczenia dziecka koncentracji, logicznego myślenia. Mamy nadzieję, że to spodoba się dzieciom, a dodatkowo nam uda się wyłowić jakieś talenty.
W ramach współpracy z osobami, które od lat promują tę dyscyplinę sportową w naszym mieście, od września wszyscy nauczyciele będą przeszkoleni z zasad oraz metod nauczania gry w szachy. Dodatkowo miasto wydało już broszurę informacyjną, zawierającą podstawowe zasady, która będzie rozprowadzana wśród uczniów. Zakupione zostaną również komplety szachów, tak aby w każdej klasie i świetlicy szkolnej znalazło się po kilka egzemplarzy tej gry. Raz w tygodniu w świetlicach szkolnych będą odbywały się również zajęcia z instruktorami. Jak zapowiada wiceprezydent, większy nacisk zostanie również nałożony na organizację turniejów międzyklasowych i międzyszkolnych. Ile to będzie kosztowało?
- Ciężko tu mówić o konkretnych kosztach, ale na pewno nie będą one wielkie. Broszura już została wydrukowana, osoby które z nami współpracują przeszkolą nauczycieli, a my zakupimy szachy. Nie będą to jakieś profesjonalne zestawy – wyjaśnia Ryszard Fałek.
Kursy przedsiębiorczości w technikach i zawodówkach
Pilotażowy program nauki przedsiębiorczości „Jak uruchomić własną firmę?” będzie z kolei prowadzony w radomskich szkołach ponadgimnazjalnych technicznych i zawodowych.
- Chcemy, aby uczniowie zapoznali się z podstawowymi przepisami prawnymi, zasadami księgowości, tak aby po zakończeniu nauki wiedzieli, jak założyć własną firmę, jeżeli oczywiście będą mieli na to pomysł – mówi wiceprezydent. - Jak na razie są to pilotażowe działania, jeżeli się przyjmą, a uczniowie będą takimi kursami zainteresowani, będziemy je kontynuowali w następnych latach.
Takie 32- godzinne szkolenia odbędą się w nowym roku szkolnym we wszystkich szkołach zawodowych i technicznych. W każdej szkole będzie się mogło na nie zapisać 20 ochotników - uczniów ostatnich klas.
- Zajęcia będą prowadzone przez praktyków, będą to osoby, które prowadzą własną działalność – mówi wiceprezydent. - Koszt jednego takiego cyklu szkoleniowego w każdej szkole to 5 tys. zł.